Exministerka Remišová zažila chvíle hrôzy. Z trávy na ňu vyskočil medveď
- Politička bola na prechádzke so svojím psom
- Medveď bol ukrytý v tráve
- Politička bola na prechádzke so svojím psom
- Medveď bol ukrytý v tráve
„Od tohto víkendu mám plné pochopenie pre ľudí, ktorým medvede už tak trochu (a niekedy aj veľa) lezú na nervy,“ píše na sociálnej sieti poslankyňa Veronika Remišová.
Dôvodom je jej stret s medveďom, ktorý zažila cez víkend počas prechádzky so svojím psom. Medveď spal približne meter od turistického chodníka vo vysokej tráve a politička si ho všimla, až keď tesne vedľa nej z trávy vyskočil.
„Nejakých skautských bobríkov odvahy už mám za sebou, no teraz som sa fakt vyľakala na smrť, že Fredy skončí ako medvedí dezert (a ja ako hlavný chod),“ píše ďalej s tým, že medveď sa zľakol tiež a s vrčaním utiekol do lesa. Ostatných turistov vyzýva k opatrnosti: „Sú všade.“
Prečo medvede chodia k ľuďom?
Zmenené správanie populácie medveďa hnedého a jeho príchod k ľudským obydliam súvisí najmä s čoraz väčšou obživou z prostredia. V súčasnosti dostávajú zdroje potravy nad rámec toho, čo im ponúka príroda. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková.
Ako priblížila, ŠOP SR poukazuje na problematiku ľahko dostupnej potravy v podobe nezabezpečeného komunálneho odpadu. Podľa jej slov to súvisí aj s kukuricou, ktorú pestujú v podhorských oblastiach ako zdroj energie pre biomasu. Preto je na poliach dlhšie, ako bývalo zvykom. „Zvyšuje to úživnosť prostredia nielen pre veľké šelmy, ale aj pre kopytníky, ktoré spôsobujú poľnohospodárom obrovské škody,“ objasnila.
Dodala, že okrem uvedených dôvodov s tým súvisí aj súčasný trend zmeny krajinnej štruktúry na Slovensku. „Je to jeden z najväčších problémov stretnutí medveďov v blízkosti ľudských sídel a týka sa aj oblasti Podpoľania,“ potvrdila s tým, že zmeny v krajinnej štruktúre prispievajú k vzniku optimálnych podmienok pre život medveďa.
Je to napríklad zmena v spôsobe života obyvateľov nielen v podhorských oblastiach. „Opustené staré sady ponúkajú nový zdroj potravy a nerušené vznikajúce húštiny priestor pre odpočinok,“ spresnila.
Hovorkyňa doplnila, že na druhej strane však v súčasnosti narastá turistická návštevnosť v národných parkov a chránených krajinných oblastiach. Tie sú podľa nej prirodzeným biotopom pre šelmy. „Výstavba v týchto oblastiach i nárast turistov medvede vyrušujú a sťahujú sa,“ vysvetlila.
Štátna ochrana prírody definovala opatrenia na minimalizáciu počtu stretnutí človeka s medveďom. Informuje, že je to kombinácia odstránenia príčin vzniku zmeny správania sa šelmy s identifikáciou a elimináciou medveďov s už nenávratne zmeneným správaním.
„Tie ŠOP SR robí činnosťou Zásahového tímu pre medveďa hnedého,“ konštatuje s tým, že medveď hnedý je chránený aj európskou legislatívou. „Dôraz sa tak v európskom legislatívnom priestore kladie najmä na prevenciu, teda na vykonanie všetkých krokov, aby sa riziko stretu s medveďom minimalizovalo,“ uzavrela.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, FB/Veronika Remišová