Exodus firiem a prepúšťanie, aké Slovensko nezažilo. Priemyselníci prišli s hrozivou predpoveďou
- Niektoré nemecké podniky si údajne chcú stiahnuť veľkú časť výroby späť do Nemecka
- Exodus hrozí, ak Slovensko neprijme rozpočet
- Niektoré nemecké podniky si údajne chcú stiahnuť veľkú časť výroby späť do Nemecka
- Exodus hrozí, ak Slovensko neprijme rozpočet
Nad Slovenskom visí hrozba prepúšťania a exodus zahraničných firiem. Niektoré nemecké podniky si chcú stiahnuť veľkú časť výroby späť do Nemecka. Takéto indície má Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD).
Dôvodom by mala byť nedostatočná podpora priemyslu zo strany štáty v súvislosti s energetickou krízou. Odchod významných investorov by pritom podľa zväzu mal výrazný dopad na zamestnanosť na Slovensku.
Štát nerobí nič
„Pokiaľ Slovensko v čo možno najkratšom čase neprijme a nespustí také podporné schémy, ktoré budú porovnateľné s okolitými priemyselnými štátmi, bude veľmi ťažké udržať výrobu a zamestnanosť v slovenskom priemysle. Už teraz máme indície, že niektoré napríklad nemecké podniky si chcú stiahnuť veľkú časť výroby späť do Nemecka. To by mohlo negatívne zasiahnuť aj na ne napojené subdodávateľské firmy a vyvolať u nás vlnu prepúšťania,“ uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár APZD Andrej Lasz.
Na urýchlenú reakciu vyzývajú štát aj zamestnávatelia. Tí veria, že Národná rada SR schváli budúcoročný štátny rozpočet a otvorí sa tak cesta na pomoc podnikateľom.
„Pevne veríme, že tak ako vláda si aj poslanci v parlamente uvedomia závažnosť situácie, v ktorej sa dnes nachádza naša krajina. Práve fungujúca ekonomika je predpokladom toho, aby podniky a domácnosti toto krízové obdobie prečkali s čo možno najmenšími negatívnymi dopadmi,“ zhodnotil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.
Prípadné neschválenie rozpočtu by podľa neho malo jednoznačne veľmi negatívny dopad, nakoľko by znamenalo, že žiadne z vládou avizovaných podporných opatrení, ktoré cielia na pomoc domácim podnikom, by nebolo v budúcom roku v praxi realizovateľné.
Neúmerne rastúce náklady za energie, v súvislosti s energetickou krízou, by tak podľa Hoštáka museli znášať podniky bez akejkoľvek pomoci zo strany štátu. To zamestnávatelia považujú za krajne neprípustné.
Stojí a padá to na rozpočte
Návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2023 má eliminovať dosahy troch kríz. Rozpočtové provizórium prinesie obrovské hospodárske škody a pokles HDP na úrovni veľkých hospodárskych kríz. V piatok počas prerokúvania zákona roka na parlamentnom finančnom výbore na to upozornil štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek.
Šéf výboru Marián Viskupič (SaS) to označil ako strašenie. Podotkol, že je úlohou vládnej koalície urobiť všetko preto, aby bol rozpočet prijatý. Výbor zároveň odobril návrh uznesenia k tomuto bodu, píše TASR.
Klimek varoval pred rozpočtovým provizóriom, ktoré podľa neho prinesie hospodárske škody „nebývalých rozmerov“, nárast počtu nezamestnaných či inflácie. Skonštatoval, že rezort financií neschválením rozpočtu neutrpí. Na druhej strane však upozornil napríklad na riziko nedofinancovania zdravotníctva.
„Prijatie návrhu zákona o štátnom rozpočte je v najesenciálnejšom záujme SR,“ zdôraznil štátny tajomník. Ak nebude schválený rozpočet, od 1. januára sa podľa jeho slov zastavia investície. Dodal, že v provizóriu nebude žiadny plán obnovy. Viacerí poslanci zároveň kritizovali, že pri prezentovaní návrhu zákona o štátnom rozpočte na výbore nebol prítomný minister financií Igor Matovič (OĽANO).
Viskupič podotkol, že v akejkoľvek vyspelej krajine je rozpočet deliacou čiarou medzi koalíciou a opozíciou. Zároveň namietal proti „strašeniu“ provizóriom. Nikto podľa neho nehovorí o tom, že provizórium má byť pol roka alebo až rok. Poukázal tiež na to, že rok 2023 je predvolebným rokom, pričom aj vyspelejšie krajiny podľa neho v tomto období nešetria a získavajú si tak voličov.
„Nehrajme sa tu na to, že opozícia je za niečo zodpovedná,“ vyhlásil bývalý minister financií a poslanec Smeru-SSD Ladislav Kamenický. Zopakoval, že rozpočet podporia len v prípade garancie predčasných volieb. Poznamenal tiež, že nie je výhodné prísť o plán obnovy, keďže ide o veľkú sumu.
Viskupič tiež kritizoval, že rozpočet neobsahuje zapracovanie výdavkových limitov. „Je to jasný pokus o podvod na Európskej únii, je to niečo, čo zásadne nabúrava reputáciu našej krajine,“ poznamenal. Súčasne však dodal, že rozpočet SaS nevie podporiť ani v prípade, ak budú zapracované výdavkové limity.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: SITA, TASR