Exotický „Havaj Indického oceána“ som navštívil len s občianskym preukazom. Skrýva úchvatné vodopády a aktívny vulkán
- Krásna príroda, hory, vodopády a aktívny vulkán
- A pod tým všetkým Indický oceán s korálmi a množstvom rýb
- Aj tento ostrov je súčasťou Európskej únie
- Krásna príroda, hory, vodopády a aktívny vulkán
- A pod tým všetkým Indický oceán s korálmi a množstvom rýb
- Aj tento ostrov je súčasťou Európskej únie
Sme na druhej strane sveta, na južnej pologuli, ďaleko za Afrikou i za Madagaskarom a napriek tomu sem prichádzame iba s občianskym preukazom. Ako je to možné?
Hoci sme vyše 9 000 km od Európy, sme v podstate vo Francúzsku, ktorému tento ostrov patrí, a teda sme aj v Európskej únii. Aj dáta fungujú ako u nás doma a miestnou menou je, samozrejme, euro.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Keď Európania prvýkrát objavili tento exotický ostrov pred zhruba 500 rokmi, okrem vtáctva a nejakých plazov tu nežil nikto.
Píšem to preto, lebo keď niekomu poviem, že tento ostrov patrí Francúzsku, väčšinou nasleduje reakcia, aby to tí kolonisti vrátili pôvodným obyvateľom. Nie, že by Francúzi nemali koloniálnu minulosť a nerobili zlé veci, ale v tomto prípade neviem, komu by to vracali – chameleónom či vyhubeným obrovským korytnačkám, ktoré tu predtým žili? Bohužiaľ, námorníci a prví osadníci ich už zjedli. Naozaj.
Reč bude o nádhernom ostrove Réunion, ktorý prezývajú aj „Havajom Indického oceána“. Rovnako ako Havaj je krásne zelený, hornatý, jednoducho raj na oceáne, ktorý je vytvorený sopečnou činnosťou, a tá je tu, rovnako ako na Havaji, stále aktívna a ľahko viditeľná.
Môžeš sa ísť pozrieť do krátera jedného z najaktívnejších vulkánov sveta – Piton de la Fournaise, ktorý aspoň raz za pár rokov dá o sebe vedieť. Rieka lávy vtedy z neho valí až do Indického oceána, čím sa tento ostrov vlastne stále formuje a po centimetroch vytvára.
Vieš si predstaviť, koľko trvalo, kým podobným tempom vznikol celý tento ostrov, ktorého rozmery sú 60 x 45 km? Šialené, ľudský život je naozaj prikrátky na to, aby sme si také obdobie čo i len dokázali predstaviť. A to je Réunion so svojím vekom 3 milióny rokov ešte radený medzi „mladé ostrovy“.
Okrem toho sa tu s výškou 3 070 m nachádza aj najvyšší vrch v celom Indickom oceáne – Piton de Neiges, čo je vlastne bývalá a už vyhasnutá sopka, ktorá predtým vytvárala tento ostrov, takže fanúšikovia trekov si tu určite prídu na svoje. A nielen oni.
Na Réunione je fascinujúce, ako sa od oceána, kde sa kúpeš s rôznymi rybkami pri koráloch, vieš rýchlo dostať do vysokých, čarokrásnych hôr, kde ťa čakajú úplne iné zážitky a scenérie. Mimochodom, takmer polovica ostrova je pod ochranou UNESCO, čo len podčiarkuje tunajšiu úchvatnú a jedinečnú krajinu.
Réunion si ma naozaj získal, preto ti chcem o ňom povedať viac, aj s praktickými radami. Možno sa aj ty vyberieš do tejto vzdialenej časti EÚ alebo si to spojíš s dovolenkou na Mauríciu, ktorý odtiaľ vôbec nie je ďaleko a medzi ostrovmi denne premáva niekoľko letov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Čo by si mal pred cestou na Réunion ešte vedieť
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo potrebuješ pred cestou vedieť?
- Koľko ľudí žije na ostrove?
- Ako najlepšie spoznať ostrov?
- Na čo si treba naozaj dávať pozor?
- Čo určite nevynechať pri návšteve?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie