Exotický raj ti ukáže to, čo turista bežne nevidí. Musíš si to však zaslúžiť

  • Palau sa chce stať prvou uhlíkovo neutrálnou turistickou destináciou na svete
  • Návštevníci musia podpísať takzvaný environmentálny záväzok
ostrovy Palau
Palau Flickr/Mark Kenworthy, Unsplash/Raygar He
  • Palau sa chce stať prvou uhlíkovo neutrálnou turistickou destináciou na svete
  • Návštevníci musia podpísať takzvaný environmentálny záväzok

Ide o historicky prvú krajinu na svete, ktorá zmenila svoju imigračnú politiku. Palau chce byť prínosom pre klímu, a tak od svojich návštevníkom ponúka zážitky, ktoré sú založené na tom, ako sa správajú k životnému prostrediu a kultúre. Nezáleží im vôbec na tom, koľko peňazí sa chystajú minúť.

Od svojich návštevníkov teraz Palau vyžaduje, aby pri príchode podpísali takzvaný environmentálny záväzok. Ten ich žiada, aby konali „ekologicky a kultúrne zodpovedne“.

Palauský sľub

Palauská republika je domovom menej ako 20-tisíc obyvateľov. Ako však informuje portál BBC, krajina má obrovský vplyv na ochranu našej planéty. Palau tvorí viac ako 300 ostrovov, ktoré každoročne navštívia tisícky turistov. 

V roku 1979 prijala krajina prvú protiatómovú ústavu na svete, aby aspoň istou čiastkou prispela k ochrane životného prostredia. Avšak v roku 2017 sa súostrovie Palau stalo prvou krajinou, ktorá aktualizovala svoju imigračnú politiku a postupy vylodenia.

Ako uvádza portál palaureg.com, cieľom krajiny je implementovať legislatívu a zachovať živú kultúru a krásu prírodného prostredia pre budúce generácie.

Palau
zdroj: Wikimedia Commons/ LuxTonnerre

Takzvaný Palauský sľub vyžaduje od každého návštevníka krajiny, aby podpísal sľub, ktorý bude opečiatkovaný v jeho pase. To zaručuje každému dieťaťu z Palau, že medzinárodní turisti „zachovajú a ochránia“ ostrovy a nijako ich nebudú ohrozovať. 

Exkluzívne zážitky 

Keďže sa súostrovie po dvoch rokoch obmedzení opäť otvára pre cestovný ruch, nový program s názvom „Ol´au Palau“ ponúka turistom možnosť zodpovedného cestovania. Návštevníkom budú prostredníctvom aplikácie ponúkané exkluzívne zážitky, ktoré však budú závisieť od toho, ako zaobchádzajú so životným prostredím či kultúrou. 

Každý hosť si následne môže v aplikácii uplatniť svoje body na odomknutie exkluzívnych prírodných a kultúrnych zážitkov. Tie sú zvyčajne vyhradené pre obyvateľov Palau a ich blízkych priateľov. Ide o neoznačené túry, plávanie v tajnej jaskyni, odľahlé rybárske miesta či jedlo s miestnymi. 

Iniciatíva Palau môže pomôcť s viacerými ťažkosťami. Podľa portálu Euronews je hlavným cieľom zníženie uhlíkovej stopy, no aj investície do domácej výroby, čím sa vytvorí viac ekonomických príležitostí pre miestnu komunitu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pristine Paradise. Palau (@visitpalau)

Staň sa priateľom

Celá myšlienka na vytvorenie Palauského sľubu vznikla ešte počas roka 2015. V tom čase totiž cestovný ruch lákal na ostrovy okolo 150-tisíc návštevníkov ročne. Išlo o viac ako sedemnásobok počtu obyvateľov krajiny. Mnoho z návštevníkov však nechápalo krehký ekosystém súostrovia a ani to, ako si obyvatelia cenia udržateľnosť. 

Aby obyvatelia zabránili všetkým možným škodám, hľadali spôsob, ako každého cestovateľa vzdelávať o životnom prostredí. Tak vznikol program „Ol´au Palau“, ktorý v preklade znamená zavolať priateľov a pozvať ich do svojho priestoru. Avšak ako poznamenala obyvateľka Palau Laura Clarke, návštevníkom za to ponúkajú isté privilégiá. 

„Ak ste napríklad na pláži a niekto zavolá ‚Ol’au’, znamená to: ‚Hej, poď sem, poď s nami, podelíme sa o naše jedlo, poď do toho.’ Návštevníci majú šancu získať toto privilégium a stať sa priateľom určitým správaním,“ povedal Clarke.

Na Palau existujú dostupné varianty pre každého návštevníka. Tí, ktorí hľadajú luxus, si to môžu namieriť na Palau Royal na ostrove Malakal. Pre tých, ktorých rozpočet je nízky, je dostupný rodinný VIP hotel, ktorý sa nachádza v srdci obchodného centra Korok.

Obe miesta sú súčasťou programu Ol´au Palau a aktívne pracujú na minimalizácii svojho vplyvu na životné prostredie.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: BBC, Euronews, palaureg.com

Najnovšie videá

Trendové videá