Exotický raj zavádza „pascu“ na turistov: Cena za vstup vyskočí na takmer 200 eur
- Očakáva sa, že vyšší poplatok odradí niektorých návštevníkov a zníži tlak na destináciu
- Zmeny vstúpia do platnosti už v auguste
- Očakáva sa, že vyšší poplatok odradí niektorých návštevníkov a zníži tlak na destináciu
- Zmeny vstúpia do platnosti už v auguste
Galapágy sú známe svojou jedinečnou divočinou a vzácnymi druhmi. Charles Darwin tu našiel inšpiráciu pre svoju teóriu evolúcie. Ostrovy ponúkajú neopakovateľné prírodné scenérie. Vulkány, čisté pláže a bohatý podmorský život lákajú turistov i vedcov. Ochrana prírody tu má veľký význam, pretože každý ostrov skrýva niečo neopakovateľné.
Vstupné na tieto jedinečné ostrovy sa pre turistov zdvojnásobí. Od augusta 2024 zaplatia návštevníci z väčšiny krajín 184 eur, čo je dvojnásobok súčasnej sumy 92 eur. Ako informuje portál Euronews Travel, týmto krokom chce ekvádorské súostrovie obmedziť prehnaný turizmus zvýšením turistických poplatkov.
Kto si bude musieť za návštevu priplatiť najviac?
Turisti z cudzích krajín zaplatia na Galapágoch vyššie vstupné. Návštevníci z Bolívie, Kolumbie, Peru, Argentíny, Brazílie, Paraguaja a Uruguaja dajú teraz 92 eur namiesto predchádzajúcich 46 eur. Ekvádorčania zaplatia nových 27,50 eura namiesto 5,50 eura.
Ostatné národnosti uhradia za vstup sumu 184 eur, ktorá pokrýva 60-dňový bezvízový pobyt. Poplatok pre deti do 12 rokov stúpne na 92 eur, ale za deti do dvoch rokov sa platiť nebude. Ide o prvé zvýšenie poplatkov od roku 1998.
Obavy z invazívnych druhov
Zvyšovanie poplatkov má za cieľ získať viac peňazí na ochranu, infraštruktúru a podporu komunity. Tieto finančné prostriedky by mali pomôcť chrániť jedinečnú divokú prírodu ostrovov a podporovať turistický priemysel, ktorý od nej závisí.
Rastúci počet turistov na Galapágoch zaťažuje vodné a potravinové zdroje a zvyšuje objem odpadu.
V roku 2022 súostrovie privítalo takmer 268 000 turistov, čo sa približuje k počtu návštevníkov pred pandémiou v roku 2019. To predstavuje stabilný rast zo 180 800 v roku 2012 a 215 700 v roku 2014.
Zároveň rastú obavy, že príliv zahraničných návštevníkov môže zvýšiť riziko zavlečenia inváznych druhov, čím by mohli narušiť citlivý ekosystém ostrovov.
„Galapágy nie sú len národným, ale aj celosvetovým pokladom,“ povedal Niels Olsen, ekvádorský minister cestovného ruchu. „Je našou kolektívnou zodpovednosťou chrániť a zachovať tento jedinečný ekosystém pre budúce generácie.“
Špeciálna technika turizmu
Galapágy pokrývajú takmer 8 000 štvorcových kilometrov rozložených na 19 hlavných ostrovoch, z ktorých obývané sú štyri. Tieto ostrovy sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO a predstavujú prvý národný park Ekvádoru. Krajina chráni 97 percent ich rozlohy.
Na Galapágoch žije takmer 9 000 druhov, mnohé sú endemické, ako galapágska korytnačka, morský leguán a nelietavý kormorán. V rokoch 2016 a 2017 zaviedli opatrenia na udržanie udržateľného turizmu, vrátane moratória na výstavbu nových turistických zariadení, ktoré platí dodnes.
Cestovné kancelárie na ostrovoch sa učia techniky regeneratívneho turizmu, aby zabezpečili dlhodobú udržateľnosť svojho podnikania. Obmedzenie počtu letov, zavedené v roku 2012, stále platí.
Väčšina návštevníkov prilietava na ostrovy z pevninského Ekvádoru, priamymi letmi z Guayaquilu a Quita. Alternatívou je trojdňová cesta nákladnou loďou z Guayaquilu.
Poplatok za „prémiové“ miesto
Odradiť turistov môže aj ďalšia obľúbená dovolenková destinácia. Ako sme ťa už informovali, Sevilla je krásne mesto na juhu Španielska, kde sa často zastavujú turisti z celého sveta. Miestni obyvatelia aj návštevníci si radi vychutnávajú jedlo vonku na záhradkách alebo terasách, aby si užili slnko a dobré počasie.
Nedávno sa však začalo šíriť veľa negatívnych hodnotení. Ľudia sa sťažujú na špeciálny poplatok v reštauráciách.
Jedna žena si zažila obrovské sklamanie, keď si chcela sadnúť na miesto na slnku. Čašník jej vysvetlil, že to nie je možné, lebo stoly na slnku sú už rezervované a ľudia za ne platia poplatok vo výške 10 eur.
„Ešte otravnejšie bolo sedieť a pozerať sa, ako sa ani jeden zo stolov na slnku za celý čas nezaplnil,“ citoval portál Irish Mirror dotyčnú.
Miestni obyvatelia sa teraz boja, že takýto postup by mohol turistov odstrašiť od návštevy. „Aj keď Sevillu milujeme, hodnotíme túto situáciu ako nedostatok rešpektu voči hosťom, ktorí sem prichádzajú a míňajú peniaze,“ myslí si jedna z miestnych.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Euronews Travel, Archív SIU, Irish Mirror