Experiment so spánkom sa zapísal do Guinessovej knihy. Na 4. deň mal halucinácie, nespal plných 11
- Dvaja chlapci sa rozhodli experimentovať so spánkom
- Výpadky pamäte a prvé halucinácie nastali počas štvrtého dňa
- Dvaja chlapci sa rozhodli experimentovať so spánkom
- Výpadky pamäte a prvé halucinácie nastali počas štvrtého dňa
Ak si niekedy zostal dlhšie hore, ako je prirodzené, alebo ťahal v práci niekoľko dní nonstop za sebou, zrejme vieš, ako ti mozog už po chvíli „prestane fungovať“. Chlapec, ktorý nespal jedenásť dní, by o tomto pocite vedel rozprávať.
V roku 1963 sa dvaja mladí študenti rozhodli podniknúť „vedecký“ projekt, ktorý sa zameral na čo najdlhšiu bdelosť. Zostali hore tak dlho, až sa táto rekordná nespavosť zapísala do Guinessovej knihy rekordov.
Portál BBC informuje, že Randy Gardner a Bruce McAllister sa rozhodli študovať účinky bezspánkových a bezsenných nocí na kognitívnu a fyzickú výkonnosť. Dvaja mladíci si hodili mincou, aby si rozhodili úlohy. Jeden sa pokúsil „prežiť nespavosť“ a druhý zapisoval poznámky.
Podľa IFL Science nastali výpadky pamäte a prvé halucinácie počas štvrtého dňa. „Mal som halucinácie, že som ten slávny futbalista Paul Lowe zo San Diego Chargers,“ priznal po rokoch Randy Gardner, ktorému sa podarilo zostať hore 11 dní a 25 minút. V čase výskumu mal Randy len 17 rokov. Dovtedy držal rekord DJ z Honolu, ktorý nespal a zostal hore až 260 hodín.
Keby o tomto experimente neinformovali miestne noviny, ktoré napokon pritiahli pozornosť viacerých, nedozvedel by sa o ňom ani expert, výskumník spánku, doktor William Dement.
„V tom čase som bol pravdepodobne jediný človek na planéte, ktorý skutočne robil výskum spánku,“ tvrdí Dement pre BBC. Rodičia Randyho mali o svojho syna strach, pretože doposiaľ nebola zodpovedaná otázka, či by mu nespavosť mohla spôsobiť vážnejšie následky, alebo dokonca smrť.
Podľa BBC Future sa experimenty robili na zvieratách. Boli aj také, kedy mačky nespali celých pätnásť dní a následne, niekoľko dní na to, zomreli. Práve tieto experimenty približujú otázku, či možnou príčinou smrti mohli byť aj iné faktory, napríklad stres, a nie nedostatok spánku.
Randy zostal pod dohľadom Dementa, ktorý chlapca nútil hrať basketball a pinball. Robil tak preto, aby ho udržal v bezspánkovom stave. Zakazoval mu ľahnúť si a taktiež sa s ním, počas toho, ako bol na toalete, rozprával. „Toaletné rozhovory“ viedol preto, aby Randy nemal pokušenie zaspať v miestnosti, v ktorej bol sám.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.