Expert na trestné činy: Žena si zobrala hypotéku, aby pomohla podvodníkovi. Chlapec zase vybielil rodičom účet kvôli hre (ROZHOVOR)
- Facebookové fake profily, ale aj hry, ktoré vytiahli od ľudí slušné balíky peňazí
- „Žiaľ, peniaze už nikdy nedostanú späť“
- Aj s takýmito prípadmi sa stretáva koordinátor pre obete trestných činov a odborník na prevenciu kriminality Miroslav Schlesinger
- Facebookové fake profily, ale aj hry, ktoré vytiahli od ľudí slušné balíky peňazí
- „Žiaľ, peniaze už nikdy nedostanú späť“
- Aj s takýmito prípadmi sa stretáva koordinátor pre obete trestných činov a odborník na prevenciu kriminality Miroslav Schlesinger
Pred mesiacom sme zverejnili výpoveď našej známej, ku ktorej si do kupé v rýchliku z Bratislavy prisadol muž, následne stiahol nohavice k lýtkam a začal nad ňou masturbovať. S podobnou skúsenosťou – možno s tým istým mužom – sa následne začali objavovať aj ďalšie ženy.
Vtedy nám prišla do redakcie správa od Miroslava Schlesingera s návrhom, že ak by tieto ženy chceli, môžu sa s ním spojiť a diskrétne, ako s odborníkom, sa s ním porozprávať.
Miroslav Schlesinger pôsobí ako koordinátor informačnej kancelárie pre obete trestných činov Bratislava – ide o inštitúciu, ktorá spadá pod ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Taktiež pôsobí ako odborník v oblasti prevencie kriminality.
Zhodli sme sa, že jeho rady a skúsenosti môžu byť užitočné aj pre našich čitateľov. Poprosili sme ho teda o rozhovor, v ktorom sa dozvieš viac o činnosti tohto pracoviska. Môže to pomôcť tebe, tvojej rodine aj deťom nestať sa obeťou trestného činu. Dnes k tomu netreba ani nikam vyraziť, stačí si zapnúť mobil alebo počítač.
- Prečo by sa mala obeť obrátiť na toto pracovisko
- Ako funguje a aká je jeho činnosť
- S akými konkrétnymi prípadmi sa Miroslav Schlesinger stretol
- Aké preventívne rady by nám dal
Komu ste poskytovali pomoc naposledy – o obeť akého trestného činu išlo?
Išlo o obeť sofistikovaného podvodu, kde súčasne vzniklo dôvodné podozrenie, že skutok spáchala organizovaná skupina. Podrobnosti ale nemôžeme uvádzať.
S obeťami akých trestných činov sa na Slovensku stretávate najčastejšie?
Najčastejšie sú to rôzne podvody, vyhrážanie, domáce násilie, ale oslovovaní sme aj klientmi, ktorí sú už bezradní – ako napríklad obete vážnych susedských sporov.
Niekto si možno povie, že stalo sa, koniec. No na základe vašej praxe, ako vážne môže ovplyvniť človeka taká negatívna skúsenosť – keď sa stane obeťou?
Ak máte na mysli skúsenosť, kedy sa niekto stane obeťou trestného činu, vždy môžeme hovoriť o dlhoročnej traume.
Pre obeť je veľmi dôležité, ako je prijatá – či už priamo na polícii alebo na nejakom pracovisku, ktoré sa špecializuje na pomoc obetiam. A, samozrejme, aj v školskom prostredí. Školy v tejto oblasti nemožno podceňovať, lebo tam môžeme zachytiť tie najzraniteľnejšie obete.
Ak pedagóg zlyhá, teda ak nesprávne vyhodnotí snahu dieťaťa o zdôverenie sa, môže to mať fatálne následky pre detskú psychiku. Preto sa snažíme vyjsť v ústrety školám a poskytujeme im podporu a spoluprácu, aby sa nič také nestalo.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- S obeťami akých trestných činov sa na Slovensku stretáva najviac?
- Pribúda im medziročne počet obetí alebo klesá?
- Čo znepokojivé im na svojho spolužiaka oznámilo dievča v škole?
- Ako podfukári vytiahli zo žien obrovský balík peňazí?
- Ako sa podarilo 8-ročnému chlapcovi pomocou hry vybieliť rodičom účet?
- Ako ti môžu na tomto pracovisku odborne pomôcť a kde ho nájdeš?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska