Expert o hrádzi proti liberalizmu: „Fico akoby vystrihol svoju komunikáciu z učebnice populizmu“
- Premiér Fico tvrdí, že chce byť hrádzou proti liberalizmu
- Čo presne tým má na mysli, zatiaľ asi nikto nevie
- Politológ Štefančík má na to jasný názor
- Premiér Fico tvrdí, že chce byť hrádzou proti liberalizmu
- Čo presne tým má na mysli, zatiaľ asi nikto nevie
- Politológ Štefančík má na to jasný názor
Nie je hrádza ako hrádza. Kedysi chcel byť hrádzou proti extrémizmu. Dnes chce premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa vlastných slov stavať hrádzu proti liberalizmu a progresivizmu, ktoré sa podľa neho šíria ako „rakovina“.
Čo tým však má premiér na mysli, nikto presne nevie. Dokonca nevylúčil ani zmenu ústavy, avšak Slovensko sa v zmysle ústavy neviaže na žiadnu ideológiu. Čo to teda pre Slovensko znamená? Aké kroky môžeme od premiéra teraz očakávať? A akú úlohu v tomto celom môže zohrávať KDH?
Štefančík: Fico akoby vystrihol svoju komunikáciu z učebnice populizmu Putina
„Význam jeho výrokov sa v ostatných dňoch či týždňoch chápe čoraz ťažšie a ťažšie. On svojho času skutočne chcel budovať hrádzu proti extrémizmu, paradoxne, dnes tých istých politikov, proti ktorým chcel bojovať, označuje za svojich potencionálnych partnerov. A aj sa k nim tak správa. Je zaujímavé, aký obrat urobil vo vnímaní pravicového extrémizmu,“ hovorí pre Startitup politológ Radoslav Štefančík.
„Je to však len naskočenie na všeobecnú vlnu populizmu, ktorá funguje nielen na Slovensku, ale v mnohých ďalších (aj demokratických krajinách). Aj po atentáte na Trumpa sme videli, že Trump obviňuje liberálne médiá za to, čo sa stalo. Výraz liberalizmus sa ako negatívne vníma dlhodobo v Rusku. V tomto prípade akoby Robert Fico vystrihol svoju komunikáciu z učebnice populizmu Vladimira Putina. Je to len bezbrehý populizmu, pokus zaujať a polarizovať ešte viac ako doteraz a naskočiť na vlnu nenávisti,“ myslí si expert.
Ako sme spomínali, líder Smeru vo svojom prejave na Devíne povedal, že „liberalizmus a progresivizmus sa šíria ako rakovina“. „Treba sa pozrieť na to, ako komunikuje dlhodobo. Novinári boli prostitútky, Šimečku chcel biť po jeho kotrbe a mohol by som spamäti vytiahnuť mnoho ďalších podobných výrazov,“ konštatuje politológ.
Premiér nevylúčil zmenu ústavy, Štefančík tvrdí, že v tom lepšom prípade mal Robert Fico na mysli prehĺbenie konzervatívneho pohľadu v ústave. Uvádza príklady z minulosti, keď sa do ústavy presadila definícia manželstva ako zväzku muža a ženy. Podľa experta sa Ficova hrádza proti liberalizmu a progresivizmu bude týkať predovšetkým kultúrno-etických otázok.
KDH zatiaľ nesadlo na lep
„Je paradoxné, že chce bojovať proti progresivizmu. Progres znamená pokrok, Robert Fico akoby chcel ťahať Slovensko niekde do 19. storočia,“ komentuje odborník.
Akú úlohu môže v hrádzi proti liberalizmu a progresivizmu zohrávať opozičné KDH? „Keď bude mať vládna koalícia vypracované návrhy zákonov v rámci takzvanej ‚hrádze proti liberalizmu‘, chce o nich rokovať aj s KDH,“ vyhlásil nedávno v diskusnej relácii televízie TA3 V Politike minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).
„Ja predpokladám, že v septembri sa môžeme prvýkrát rozprávať o nejakých prvotných návrhoch, ktoré budeme chcieť z hľadiska hodnôt aj náboženstva, cirkvi, manželstva alebo vzťahu muža a ženy vedieť a chcieť zakotviť aj v ústave,“ povedal Takáč.
„Myslím, že v KDH je stále dostatok rozumných bytostí, ktoré si uvedomia, že to môže byť síce vábivé, ale nebezpečné kvílenie sirény zo strany Smeru. Pretože takéto kvílenie môže KDH skutočne rozobrať na kúsky. V KDH by si mali uvedomiť, že Robert Fico svojho času povedal, že vykostí KDH. Zatiaľ to nevyzerá tak, žeby KDH sadli na tieto reči ako mucha na lep a že si dávajú pozor. Keď sa aj pozrieme do ich poslaneckého klubu, je tam množstvo ľudí, ktorí odmietli spoluprácu so Smerom po voľbách,“ uzatvára Štefančík.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TA3