Expert o Putinovi: Nezmieril sa s rozpadom Sovietskeho zväzu. Aj Hitler sa tak správal, opísal historik

  • Historik Dušan Kováč otvorene a bez servítky opísal, čo si myslí o vojnovom ťažení Vladimira Putina
  • Historik vysvetlil, prečo Putinove výpady pripomínajú taktiku Adolfa Hitlera
  • Kováč v súčasnosti pôsobí ako pracovník Historického ústavu SAV a je nevlastným bratom exprezidenta Michala Kováča
pjimage (29)
TASR/AP, Wikipedia/Mihailo1997
  • Historik Dušan Kováč otvorene a bez servítky opísal, čo si myslí o vojnovom ťažení Vladimira Putina
  • Historik vysvetlil, prečo Putinove výpady pripomínajú taktiku Adolfa Hitlera
  • Kováč v súčasnosti pôsobí ako pracovník Historického ústavu SAV a je nevlastným bratom exprezidenta Michala Kováča

Mediálny dom Startitup Group odsudzuje kroky ruského agresora. Preto pre čitateľov odomykáme všetky články týkajúce sa vojny na Ukrajine.

Vojnové ťaženie Vladimira Putina niekoho prekvapilo, iní si povedali, že podobnú zlovestnú stratégiu očakávali. Napriek slovám prezidenta Ruskej federácie o mieri a demilitarizácii Ukrajiny sú jeho kroky viac menej naďalej zahalené tajomstvom a doslova z nich v určitých momentoch mrazí.

Aké má Putin plány a čo sa dá z jeho doterajších krokov vyčítať z historického kontextu, sa Startitup opýtal historika Dušana Kováča.

zdroj: TASR/Michal Svítok

„Prijal som riešenie uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu. Jej cieľom je ochrana ľudí, ktorí sú posledných osem rokov vystavení genocíde zo strany kyjevského režimu,“ oznámil Putin okolo štvrtej nadránom 24. februára vo svojom prejave.

Ním oficiálne ohlásil vojnový vpád na územie Ukrajiny. S tou malo Rusko výrazne napäté vzťahy najmä od roku 2014, keď sa Rusko uchýlilo k anexii Krymu. 

Počas samotnej invázie prekročili ukrajinské hranice pozemné jednotky, letecká technika a cez Bielorusko začali prúdiť do krajiny aj tanky. „Jednou vetou. Je to jednoznačná a bepzrecedentná agresia v 21. storočí,“ opísal Dušan Kováč. Opýtali sme sa ho, či mu podobné kroky z historického kontextu pripomínajú aj iné ataky vladárov minulosti.

Ruská imperialistická tradícia

Odborník zo SAV priznáva, že mu Putinove kroky pripomínajú viacero historických agresií. „Pokiaľ ide o ruský imperializmus, je starý a začína sa niekde u Petra Veľkého, pokračuje u Kataríny II. a ďalších ruských cárov. Dotýka sa aj obsadenia Krymu, to je tiež jedna z ruských agresií. Krym ruský pred 18. storočím nebol. Išlo im o Balt, Čierne more či čiernomorské úžiny,“ opísal Kováč.

Odborník podotkol, že v nastavenom trende pokračoval aj Sovietsky zväz.

„Spomeniem agresiu v Československu, ktorá mala pozadie aj ideové, pretože sa im tu nepáčili reformy. No okrem iného sa skrátka potrebovali dostať ďalej do Strednej Európy,“ povedal odborník. Zároveň upozorňuje na tradíciu, ktorá v ruskej politike existuje celé roky.

„Máme tu plno rusofilov, ktorí toto celé vidia ako oslobodzovanie. Napríklad aj v súvislosti s balkánskymi národmi. Oni tam nešli oslobodzovať, ale išli posilniť svoj vplyv na tomto území,“ dodal.

Keď agresori zo seba robia martýrov

Historik upozorňuje, že agresori v svetových dejinách, nevynímajúc práve aj prezidenta Ruskej federácie, sa správajú rovnako. „Aj Hitler sa tak správal. Krok za krokom porušoval mierové zmluvy, pripojil k sebe Rakúsko, bola tam agresia k Československu,“ zaspomínal expert na históriu.

Taktiež zrekapituloval, ako si ríšsky kancelár našiel zámienku zaútočiť na Poľsko. V súčasnosti ide o známy mýtus, no v roku 1939 sa stal vcelku vierohodným, no klamlivým manévrom, ako dostať časť verejnosti práve na Hitlerovu stranu. 

Nemeckých vojakov navliekol do poľských uniforiem a zaútočil na nemeckú dedinu, v ktorej sídlil vysielač s nemeckými vojakmi. Esesáci v uniformách inej krajiny dokonca v Poľštine odvysielali výzvu, aby Poľsko zakročilo proti Nemecku.

Falošná prepadová akcia esesákov mala urobiť z Nemcov martýrov, ktorí sa len snažia hájiť mierové záujmy. S rečami o mieri Hitler vyrukoval aj v prejave, ktorý sprevádzal inváziu do Poľska. 

zdroj: Wikipedia/Mihailo1997, TASR/AP,

„Poľský štát odmietol mierové riešenie našich problémov, ktoré som si prial, a siahol po zbraniach. Nemci v Poľsku sú prenasledovaní krvavým terorom a vyháňaní zo svojich domovov,“ rečnil Hitler pred desaťročiami. Zdajú sa ti ale tieto slová povedomé?

Prenesme sa tak do súčasnosti, keď Rusko vpadlo na Ukrajinu, Putin v prejave taktiež hovoril o šikanovaní národnostnej menšiny inou vládou. „Ukázať, že my nie sme agresori, ale že sa len chceme brániť, je u agresorov v moderných dejinách celkom bežné,“ trefne povedal historik Kováč.

Reštart Sovietskeho zväzu?

Odborníka sme sa opýtali, či sa z doterajších Putinových krokov dajú „vyveštiť“ plány Ruska do blízkej budúcnosti. Kováč sa domnieva, že Putinova idea je dlhodobá. „Nikdy sa nezmieril s rozpadom Sovietskeho zväzu. Chce túto ríšu nejakým spôsobom rekonštruovať,“ prognózuje Kováč.

Ten hovorí, že Putin potrebuje budovať vlastnú sféru vplyvu. Ako povedal, prezident Bieloruska Lukašenko je Putinov človek, čo dokazuje aj fakt, že na Ukrajinu sa počas invázie dostali ruské tanky, práve cez bieloruskú hranicu. Kováč taktiež dodáva, že Rusko má do istej miery v hrsti aj stredoázijské štáty. Na radu sa tak dostala Ukrajina, ktorá je pre neho podľa experta veľmi dôležitá. 

Šialenec alebo stratég

„Ak by mal teritoriálne rekonštruovať starú ríšu, tak nasledujú pobaltské republiky. To je ale hranica, ktorú Putin, ak nie je úplne šialený, neprekročí,“ poznamenal historik. 

Ten dodáva, že podľa jeho názoru sa Putin bude snažiť získať pod svoj vplyv, ako hovorí Kováč, „bývalé kolónie sovietskeho Ruska v strednej a východnej Európe“.

Práve posledné dni sa aj u odborníkov rozprúdila debata, do akej miery sú Putinove kroky stále ešte racionálne. „Týmto rozhodnutím dokázal, že je šialenec. V mene nejakých predstáv cárskeho Ruska začne vojnu? Nevieme ešte, aké budú obete a kvôli čomu,“ povedal v deň invázie odborník na Ukrajinu Alexander Duleba pre Startitup.

zdroj: SITA/AP, Alexei Nikolsky

Aký má názor na Putinove kroky historik Kováč? Tu s určitou nadsádzkou nadhodil, že by sa mali ohľadom otázky Putinovej racionality vyjadriť skôr ľudia, ktorí sa vyznajú v psychopatoch.

„Ja si ale stále myslím, že Putinov postup je aspoň do určitej miery racionálny. Spolieha na to, že Ukrajinu obsadiť môže, pretože NATO vyhlásilo, že tu do vojnového konfliktu nepôjde a príde len so sankciami,“ myslí si Kováč.

Bude tretia svetová?

Taktiež sa posledné dni polemizuje nad možným svetovým konfliktom. Kováč dodáva, že v súčasnosti by podobná megavojna vyzerala inak ako pred vyše polstoročím.

Svoju úlohu by v ňom zrejme zohrali atómové zbrane, ktoré by znamenali záhubu pre celú planétu. „Svetový konflikt by mohol vzniknúť medzi Ruskom a NATO. Nemôže vzniknúť medzi Slovenskom a Ruskom či medzi Estónskom a Ruskom. NATO skrátka nemôže pustiť Putina na územie svojich členských štátov,“ myslí si Kováč.

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Trendové videá