Expert odhaľuje pravdu o potravinách, ktoré jeme každý deň: „Potravinársky priemysel prekročil hranice“
- Potravinový vedec odhaľuje, čo sa skrýva v ultra-spracovaných potravinách
- Po ich vylúčení zo svojho jedálnička zaznamenal výrazné zlepšenie zdravia
- Potravinový vedec odhaľuje, čo sa skrýva v ultra-spracovaných potravinách
- Po ich vylúčení zo svojho jedálnička zaznamenal výrazné zlepšenie zdravia
Barry Smith, bývalý potravinový vedec neúmyselne schudol po tom, ako prestal konzumovať ultra-spracované potraviny, informovalo o tom NTD.
Ultra-spracované potraviny (UPF) sú významnou súčasťou našej stravy. Tieto potraviny sú cielene navrhnuté tak, aby boli mimoriadne chutné a zároveň znižovali pocit sýtosti.
Smith, ktorý pôsobil v popredných spoločnostiach ako Kellogg’s a Coca-Cola, však zastáva názor, že potravinársky priemysel prekročil hranice pri výrobe týchto produktov.
„Ak je myšlienkou, že ich chceme vytvoriť takým spôsobom, aby sme ich nemohli prestať jesť, alebo ich chceme vytvoriť tak, aby obchádzali náš normálny systém regulácie príjmu, potom si myslím, že veci idú mimo koľaj a začal som sa o to trochu obávať,“ hovorí Smith.
Narúšajú prirodzené mechanizmy tela
Príkladom je perlivá sóda. „Môžete ju piť, keď je perlivá a studená, ale ak ju necháte zohriať a vyprchať, stáva sa nepríjemne sladkou,“ hovorí Smith. „Karbonizácia, teda tie malé bublinky, znižujú vnímanie sladkej chuti a zvýrazňujú kyslosť. To znamená, že môžete obísť chuťové receptory a zvyčajný spôsob, akým mozog určuje, či je niečo príliš sladké.“
Smith zdôrazňuje, že takéto produkty sú obzvlášť problematické pre osoby trpiace obezitou. „Musíme sa obávať potravín, ktoré podporujú nadmernú konzumáciu a narušujú naše prirodzené senzorické mechanizmy, ktoré regulujú príjem potravy, aby sme prestali jesť tieto potraviny.“
Potravinový expert vysvetľuje, že mnohé ultra-spracované potraviny používajú namiesto skutočných ingrediencií aditíva, ako sú napríklad emulgátory v majonéze, pretože sú lacnejšie a majú dlhšiu trvanlivosť.
„Mnohé z týchto emulgátorov v štúdiách na myšiach spôsobujú kolitídu a syndróm dráždivého čreva. Preto nechceme nájsť príliš veľa umelých emulgátorov v našich potravinách.“
Smith, ktorého strava obsahovala približne 30 až 40 % ultraspracovaných potravín, sa teraz cíti oveľa lepšie. „Mám viac energie, schudol som bez námahy a necítim sa stále hladný, čo je obrovská úľava. Už nevyhľadávam sušienky, čokoládu alebo popoludňajšie desiaty.“
Kontroluj etikety na potravinách
Smithovo rozhodnutie vynechať ultra-spracované potraviny bolo ovplyvnené knihou Dr. Chrisa Van Tullikena „Ultra-Processed People“. V knihe sa uvádza, že strava priemerného človeka v USA alebo Veľkej Británii je zo 67 % tvorená ultra-spracovanými potravinami.
„Máme vysoké úrovne obezity, cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení. Keď sa pozriete na Francúzsko, kde je percento ultra-spracovaných potravín v strave približne 17,4 %, vidíme, že tam tieto ochorenia nie sú také rozšírené.“
Vedci z Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny v spolupráci s Viedenskou univerzitou zistili, že konzumácia ultra-spracovaných potravín je spojená so zvýšeným rizikom multimorbidity, teda súčasného výskytu viacerých ochorení u jedného jedinca, vrátane rakoviny a kardiometabolických ochorení. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Smith odporúča kontrolovať etikety na potravinách, najmä na rôznych tyčinkách, ktoré uvádzajú, že neobsahujú pridaný cukor. Môžu však obsahovať jablčný koncentrát, čo je vysoko koncentrovaná forma ovocného cukru. Ak potravina obsahuje nerozpoznateľné chemické zložky, pravdepodobne ide o ultra-spracovanú potravinu.
Zdroje: NTD, Redakcia, WHO