Expert: Pre toto Donald Trump túži po Grónsku. V „zelenej krajine“ sa ukrýva neočakávaný poklad
- Podľa politického geografa Adam Kočího je Trump predovšetkým obchodník
- Uviedol to v rozhovore pre Aktuálně.cz

- Podľa politického geografa Adam Kočího je Trump predovšetkým obchodník
- Uviedol to v rozhovore pre Aktuálně.cz
Americký prezident Donald Trump už dlhšie vyjadruje ambíciu získať Grónsko. Podľa troch anonymných zdrojov z denníka The Washington Post sa Biely dom aktuálne pokúša zistiť, aké náklady by prinieslo prevzatie Grónska. Tento ostrov s takmer 60-tisíc obyvateľmi je teraz autonómnym územím Dánska, ktoré na jeho fungovanie ročne prispieva sumou približne 550 miliónov eur.
Politický geograf: Pre toto Trump túži po Grónsku
Politický geograf Adam Kočí z Ostravskej univerzity v rozhovore pre český portál Aktuálně.cz priblížil, prečo je Grónsko pre Trumpa také zaujímavé a v čom spočíva dôležitosť „zelenej krajiny“.
Adam Kočí vysvetlil, že ťažba v Grónsku zatiaľ nepriniesla značné zisky, no ostrov má veľký potenciál, najmä pokiaľ ide o vzácne zeminy, ktoré sú kľúčové pre moderný priemysel. „Pravdepodobne po nich túži aj Donald Trump,“ myslí si politický geograf.
„Asi 70 percent prvkov vzácnych zemín sa produkuje v Číne. Číňania vedia, ako to ťažiť, a preto mali záujem aj o Grónsko, ale tá ekologická záťaž je obrovská,“ hovorí v rozhovore. Čína je zďaleka najväčším producentom kovov vzácnych zemín.
Podľa odborníka sú za záujmom USA o Grónsko ekonomické záujmy. „Donald Trump je predovšetkým obchodník,“ vysvetľuje. Na ostrove sa taktiež nachádza bohatá škála surovín, ktoré doteraz ešte neboli ťažené. Ide napríklad o zlato, diamanty či urán.
Až 80 percent rozlohy Grónska pokrýva grónsky ľadovcový štít – najväčší ľadovcový útvar na severnej pologuli. V dôsledku jeho topenia sa na pobreží postupne odhaľujú nielen bohaté ložiská železnej rudy, ale aj významné zásoby prvkov vzácnych zemín či lítia, ktoré sú strategicky dôležité pre moderné technológie.
„Ale keď sa ľadovec roztopí, stále je tam permafrost. Topením sa otvárajú aj riziká zosuvov pôdy, cunami,“ upozorňuje Kočí v rozhovore. Trumpov záujem o Grónsko však zrejme nevychádza iba z túžby po surovinách. „Keď sa vrátim do obdobia do studenej vojny, tak v tom čase Arktída fungovala ako oblasť jadrového odstrašenia. Arktída je najkratšou spojnicou Moskvy a Washingtonu,“ tvrdí politický geograf.
Mocenský súboj s Čínou?
Prítomnosť amerických síl v Grónsku pritom siaha desaťročia do minulosti a tvorí súčasť širšej bezpečnostnej spolupráce medzi Spojenými štátmi a Dánskom, suverénnym štátom, pod ktorý Grónsko patrí.
Americké jednotky pôsobia najmä na základni Thule, ktorá sa nachádza na severozápade ostrova a zohráva kľúčovú úlohu v obranných a sledovacích operáciách v arktickom regióne. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Do regiónu sa však v minulosti pokúšal dostať aj ďalší veľký globálny hráč – Čína. V roku 2016 sa napríklad čínska spoločnosť General Nice pokúsila odkúpiť starú vojenskú základňu na území Grónska. „Dáni to zakázali a pravdepodobne to bolo po naliehaní Spojených štátov,“ dodáva Adam Kočí. Čína mala v minulosti s Grónskom taktiež ťažobné zmluvy.
Čo z toho vyplýva? USA podľa experta skrátka nechcú, aby ich záujmom v regióne konkurovala Čína alebo Rusko či iný rival.
Grónsko nie je jediné v hľadáčiku
Ako sme nedávno informovali, od nástupu Donalda Trumpa do funkcie prezidenta Spojené štáty viackrát naznačili záujem o prevzatie rôznych strategických území, ako napríklad Panamského prieplavu či dokonca celej Kanady. Podľa zdroja z Bieleho domu však prezident považuje Grónsko za najrealistickejší cieľ svojich ambícií. Ostrov len minulý týždeň navštívil aj viceprezident USA J.D. Vance, čím sa stal najvyššie postaveným americkým predstaviteľom, ktorý kedy Grónsko navštívil.
K vyjadreniam prichádzajúcim z Washingtonu sa postavil aj premiér Grónska Jens Frederik Nielsen. „Musíme počúvať, keď o nás ostatní hovoria, no nemôžeme sa nechať vystrašiť,“ vyhlásil. Tieto slová zverejnil len niekoľko dní po svojom víťazstve vo voľbách, v ktorých významnú úlohu zohrávali práve ambície Donalda Trumpa na získanie Grónska.
„Nemôžeme konať zo strachu. Musíme odpovedať s pokojom, dôstojnosťou a jednotou. Práve tak americkému prezidentovi ukážeme, že Grónsko patrí nám,“ dodal premiér. Viac sa dozvieš v tomto článku.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: The Washington Post, Aktuálně, Archív Startitup, Archív Startitup, The Washington Post