Expert prezradil, kedy budú mať Ukrajinci príležitosť zasadiť rozhodujúci úder protiofenzívy

  • Ukrajinci môžu využiť situácie v Rusku
  • Vzbura wagnerovcov mohla spôsobiť pokles morálky ruských vojakov, to sa môže prejaviť aj na obrane
Na snímke záber z rusko-ukrajinskej vojny.
TASR/AP, Alex Babenko
  • Ukrajinci môžu využiť situácie v Rusku
  • Vzbura wagnerovcov mohla spôsobiť pokles morálky ruských vojakov, to sa môže prejaviť aj na obrane

Krátka vzbura žoldnierov Wagnerovej skupiny podľa expertov ukázala, že autoritársky režim Vladimira Putina nie je taký pevný, ako sa očakávalo. Povstanie Jevgenija Prigožina trvalo len necelé dva dni, ale vyvrcholilo nečakane, zásahom bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka.

Mnohí analytici sa zamýšľali, aký vplyv môžu mať udalosti v samotnom Rusku na vojnu na Ukrajine. Krátko po vzbure hlásili Ukrajinci oslobodenie územia, ktoré ukrajinská armáda nekonktrolovala od roku 2014, keď Rusko prvýkrát napadlo Ukrajinu.

Kyjev vtedy stratil kontrolu nad východnými oblasťami Ukrajiny. Jednou z oslobodených oblastí ja aj mesto Krasnohorivka, ktorého oslobodenie potvrdilo aj britské ministerstvo obrany.

Experti si myslia, že pre Ukrajincov je práve teraz správny čas zaútočiť, pretože ruská armáda bola zasiahnutá chaosom a už tak nízka morálka ruských jednotiek môže dosiahnuť dno.

„Povstanie dáva Ukrajine veľkú strategickú a psychologickú vzpruhu. Je to ako v situácii, keď ste boxer a váš súper je bezmocný. Vtedy je čas na knock out,“ povedal pre Newsweek bývalý príslušník americkej armády a súčasný šéfredaktor vojenského magazínu Special Operations Forces Report (SOFREP) Guy McCardle.

„Toto musí byť pre ruské jednotky mimoriadne demoralizujúce, keďže vidia, že ich vodca urobil zo seba pred celým svetom hlupáka,“ vysvetlil McCardle. „A čo je horšie, Putin síce hovoril tvrdo, ale Lukašenko musel prísť a problém vyriešiť,“ dodal.

Pre Ukrajincov je dôležité, čo sa ďalej stane s wagnerovcami

Súhlasí aj profesor histórie David Silbey, ktorý hovorí, že takáto vzbura, síce krátka, mala vplyv na ruskú morálku a ukázala chaos neschopnosť v ruskej armáde.

Profesor uvádza, že ruskí velitelia sa budú snažiť zabrániť tomu, aby sa ruskí vojaci dozvedeli o vzbure.

Na morálku môže negatívne pôsobiť aj fakt, že pri vzbure umreli piloti ruského letectva, ktorých zostrelili wagnerovci. Tí aj napriek tomu, že spôsobili smrť pilotov a zničili helikoptéry aj lietadlá v hodnote stoviek miliónov eur, ostanú nepotrestaní. To isté platí aj pre vodcu povstania Prigožina, ktorý získal azyl v Bielorusku, i keď nie je vylúčené, že tam môže v tichosti prísť o život.

„Ak sa morálka ruských vojakov ešte viac zhorší, ich obrana bude ešte menej efektívna pri obrane okupovaných území – prečo by mali riskovať svoje životy pre krajinu, kde je taký neporiadok?“ pýta sa Silbey.

Vladimir Putin stojí vedľa šéfa Wagnerovcov Jevgenija Prigožina
zdroj: Wikimedia Commons/ Vláda Ruskej federácie

„Ale tiež to príliš nepreceňujme, pretože taktiež bránia svoje životy, takže počas útokov budú veľmi sústredení. Ústup pre nich nie je bezpečný variant,“ hovorí Silbey.

Ukrajinci ale môžu ťažiť z toho, že žoldnieri nie sú prítomní na bojisku. Wagnerovci pritom boli paradoxne najlepšie vyzbrojenou skupinou, ktorá výbavou často predbehla oficiálne zložky ruskej armády.

Bývalý príslušník amerického námorníctva John „Buss“ Barranco označil žoldniersku skupina za najefektívnejšiu zložku ruskej armády, aj keď v skutočnosti nikdy oficiálne nepatrila do ruskej armády.

Sibley uvádza, že rozhodujúce je, čo sa teraz stane s žoldniermi wagnerovcov. Ak budú začlenení do regulárnej armády, efekt pre Ukrajinu môže byť minimálny. Ak sa však rozhodnú nasledovať svojho šéfa do exilu v Bielorusku a nebojovať na Ukrajine, rozdiel môže byť „signifikantný“.

Vzbura ukazuje, že elita váha

Okrem bojiska môže toto oslabenie Putina hrať do kariet aj v inej situácii.

„Myslím si, že vzbura je znakom toho, že ruská elita začína váhať,“ povedal Silbey. „Prigožin by to neriskoval, keby mal pocit, že tento pokus bude privítaný všeobecným odsúdením a odporom,“ uviedol.

Viacerí analytici si myslia, že za Prigožinom stáli v pozadí aj ďalší ľudia z prostredia Kremľu.

Fakt, že Putin nechal Prigožina vyviaznuť živého a bez väčších následkov, ukazuje len jeho slabosť.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: Newsweek

Najnovšie videá

Trendové videá