Expert varuje pred narušením slovenskej ekonomiky: Vláda by podľa neho mala zrušiť predčasné dôchodky

  • Predseda SOPK tvrdí, že vláda nedokáže hospodáriť
  • Slovenský zamestnanec by na rovnakej pozícii v zahraničí zarobil viac
konsolidácia
Ilustračná snímka TASR/Dano Veselský
  • Predseda SOPK tvrdí, že vláda nedokáže hospodáriť
  • Slovenský zamestnanec by na rovnakej pozícii v zahraničí zarobil viac

Predseda ekonomického výboru Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Ladislav Vaškovič poukázal na to, že konsolidácia verejných financií je potrebná, no vláda „ide brať peniaze od tých, ktorí štátu zabezpečujú prostriedky vo forme daní, odvodov a poplatkov“.

Poznamenal, že vláda sama však v rámci konsolidácie veľmi opatrne pristupuje k úsporám pri vlastných výdavkoch. Navyše, zvyšovanie daní z príjmov niektorých osôb môže vážne narušiť slovenskú ekonomiku. Informácie zverejnila TASR. 

Navrhuje zrušiť predčasný dôchodok

Ladislav Vaškovič na sociálnej sieti upozornil, že jedným z opatrení, ktoré by skutočne pomohli podnikateľom aj verejným financiám, je podľa neho zrušenie možnosti predčasného odchodu do dôchodku.

Vaškovič sa v mene SOPK vyjadril, že štát dlhodobo hospodári zle a dokazuje to už 23 rokov každoročne rastúci deficit verejných financií. Pod SOPK je preto nutné konsolidačné opatrenia prijať. Mali by sa však aplikovať inde. 

„Ale natískajú sa otázky, prečo vláda so svojimi riešeniami prichádza až teraz? Prečo ich neprediskutovala s odbornou verejnosťou a hlavne, prečo tak opatrne pristupuje k úsporám pri vlastných výdavkoch?“ pýta sa Vaškovič v príspevku.

Viaceré navrhované opatrenia sa totiž priamo dotknú aj podnikateľského sektora. Podľa SOPK však za takúto zvýšenú záťaž dostanú podnikatelia neadekvátne málo.

„A pritom mnohé z opatrení, ktoré by im pomohli pri podnikaní, by súčasne mali aj pozitívny účinok na zníženie výdavkov verejných financií. Stačí napríklad spomenúť čo najrýchlejšie zrušenie možnosti odchodu do predčasného dôchodku,“ skonštatoval Vaškovič.

Zdanenie na Slovensku rapídne stúpa

Zvyšovanie sadzby dane z príjmov právnických osôb, ktoré je naplánované v rámci konsolidačných opatrení, ohrozí konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Informuje TASR v inej správe.

Slovensko totiž nie je atraktívne pre investície a daňový systém trestá vzdelaných a úspešných, vyjadrili sa odborníci zo slovenského think-tanku MESA10 v rámci prezentácie dát projektu „Čo dostávam za svoje dane“.

„Slovensko malo v uplynulých rokoch najvyššiu sadzbu dane z príjmov právnických osôb v zoskupení V4. Vláda chce túto sadzbu od budúceho roka zvýšiť na 22 %, čo znamená, že budeme už len jediný percentuálny bod za Rakúskom. Ak si na druhú misku váh dáme napríklad kvalitu dopravnej infraštruktúry, je otázne, ktorá firma bude za týchto okolností ešte ochotná investovať na Slovensku,“ povedal ekonomický analytik MESA10 Tomáš Meravý.

Meravý sa taktiež vyjadril, že slovenskí zamestnanci podľa neho platia neúmerne veľa na daniach a odvodoch. A to obzvlášť v prípade, ak majú vyšší než priemerný plat. Práve toto považuje analytik za jeden z hlavných problémov slovenského podnikateľského prostredia.

Taktiež vysvetlil, že na Slovensku je progresivita zdanenia vyššia než vo väčšine susedných štátov. Teda, že zamestnanec na Slovensku odvedie z ceny práce štátu výrazne viac, než keby sa zamestnal na rovnakej pozícii v zahraničí. 

Schopnosť ekonomiky v ohrození

Odborníci z think-tanku MESA10 tiež upozornili na znepokojujúci trend poklesu životnej úrovne v porovnaní so susednými krajinami. Varovali tiež, že bez zásadných zmien v ekonomickej politike môžeme čeliť ďalšiemu zhoršovaniu svojej pozície v regióne. Taktiež ohrozeniu ekonomickej stability.

MESA10 je mimovládna organizácia, ktorú vedie bývalý minister financií Ivan Mikloš. Od svojho založenia v roku 1922 venuje ekonomickým a sociálnym analýzam. Ich najnovší projekt sa zameriava na zvyšovanie povedomia o správnom riadení verejných financií.

„Cieľom nášho projektu je zvyšovať povedomie občanov o tom, ako by mali byť dobre spravované verejné financie a upozorniť na to, že prudké zvyšovanie daní môže narúšať konkurencieschopnosť našej ekonomiky, čo sa nám na základe našich dát aj potvrdilo. Musíme skonštatovať, že Slovensko sa z pozície premianta v regióne dostáva na takmer poslednú priečku. Čiže ten stav je pomerne vážny a alarmujúci,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ think-tanku Ján Marušinec. 

Analýza poukazuje na nedostatočný rast produktivity práce a nízke investície ako hlavné príčiny zaostávania Slovenska. Ekonomický rast krajiny, založený prevažne na domácej spotrebe, sa javí ako neudržateľný z dlhodobého hľadiska. Navyše, problémy s deficitom bežného účtu platobnej bilancie pripomínajú situáciu Grécka počas dlhovej krízy.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá