Experti kontrolovali vodné plochy na Slovensku: Zisti, kde sa môžeš bez strachu okúpať

  • Regionálne úrady verejného zdravotníctva umožnili prevádzku štyroch prírodných kúpalísk a 258 bazénov
  • V tomto článku sa dozvieš, kde sa môžeš v lete okúpať
jazero
Unsplash/Karol Zelewski
  • Regionálne úrady verejného zdravotníctva umožnili prevádzku štyroch prírodných kúpalísk a 258 bazénov
  • V tomto článku sa dozvieš, kde sa môžeš v lete okúpať

Podľa informácií z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, regionálne úrady verejného zdravotníctva umožnili prevádzku štyroch prírodných kúpalísk a tiež udelenie povolenia na prevádzku 258 bazénov na začiatku tohtoročnej kúpacej sezóny, píše TASR.

Kde sa dá kúpať

„Z prírodných kúpalísk s organizovanou rekreáciou bola povolená prevádzka pre Slnečné jazerá Senec, Zlaté Piesky Bratislava, Teplý vrch – Pláž ORMET a Plážové kúpalisko – jazero v Banskej Bystrici,“ priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Dodala, že výsledky predsezónnej kontroly potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie okrem schválených prírodných kúpalísk aj na ďalších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou, v Bratislavskom kraji to sú Kuchajda, Vajnorské jazero, Čunovo, Rusovce-Candell, Veľký Draždiak, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Hlboké jazero, Nové Košariská, Ivanka pri Dunaji, v Košickom kraji jazero Úhorná, Ružín (Gelnica), Ružín – prítoky (Gelnica), Turzovské jazero a v Nitrianskom kraji Apáli – mŕtve rameno Váhu a štrkoviskové jazero Kava.

„Odbery vzoriek vôd na kúpanie boli vykonané aj v ďalších lokalitách, výsledky analýz zatiaľ nie sú k dispozícii,“ priblížila Račková. Počas kúpacej sezóny budú hygienici monitorovať viac ako 80 prírodných vodných plôch s rôznym štatútom a typom rekreácie.

Kúpaliská na Slovensku

Kontrolovať budú aj letné kúpaliská i sezónne bazény, ktoré sú počas leta doplnkovou službou ubytovacích zariadení. „Do monitorovania sú zahrnuté aj niektoré plavárne, ktoré v lete prevádzkujú vonkajšie sezónne priestory alebo sú využívané verejnosťou vo významnejšej miere vzhľadom na nedostatok iných možností v regióne,“ upozornila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.

Z letných kúpalísk a sezónnych bazénov dostalo povolenie na štart kúpacej sezóny 258. „Na niektorých kúpaliskách zatiaľ nie sú v prevádzke všetky bazény, mnohé z nich sa budú otvárať iba postupne, predovšetkým podľa záujmu verejnosti,“ objasnila Daša Račková.

Kontrolu vody na sezónnych umelých kúpaliskách a prírodných kúpaliskách s organizovanou rekreáciou budú zabezpečovať prevádzkovatelia, Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú vykonávať štátny zdravotný dozor.

Na najvyužívanejších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou zabezpečia kontrolu kvality vody miestne príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva v pravidelných dvojtýždňových intervaloch.

„Menšie lokality, ktoré sú na kúpanie využívané len príležitostne počas horúcich dní a víkendov, budú regionálne úrady verejného zdravotníctva monitorovať len orientačne,“ doplnila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Zdraženie vstupov

Ako sme ťa už informovali, ceny vstupov na slovenských kúpaliskách tento rok vzrástli. Niektoré mestá ako Bratislava a Trnava zohľadnili infláciu a ponúkajú online vstupenky so zľavou.

V Bratislave je celodenné vstupné na väčšinu kúpalísk 5 eur, online vstupné je výhodnejšie, stojí 4 eurá. V Trnave sú ceny pre Trnavčanov, dôchodcov a osoby staršie ako 65 rokov zvýhodnené.

V Nitre sa ceny vstupov zdvojnásobili, dospelí platia 8 eur. V Trenčíne majú obyvatelia zvýhodnené vstupné, ktoré je 8 eur, pre ostatných je to 12 eur. Banská Bystrica zvýšila ceny vstupov mierne a cena pre dospelých je 9 eur. V Žiline sa ceny zvýšili o 15 percent a dospelí platia 8 eur.

Na kúpalisku v Prešove zaplatia dospelí 20 eur, teda o 2 eurá viac ako minulý rok. Košické kúpaliská otvoria 24. júna, a dospelí tam zaplatia 5,50 – 6,50 eur.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá