EXPERTI: Munícia, ktorá vybuchla pred nemocnicou v Gaze, nie je izraelská. Toto sú dôvody

  • Experti aj viacerí americkí predstavitelia tvrdia, že nejde o muníciu, ktorú Izrael momentálne používa
  • Arabov to ale nepresvedčí
parkovisko nemocnice v Gaze
TASR/AP, Abed Khaled
  • Experti aj viacerí americkí predstavitelia tvrdia, že nejde o muníciu, ktorú Izrael momentálne používa
  • Arabov to ale nepresvedčí

Biely dom, členovia spravodajského výboru Kongresu a tiež nemenovaní predstavitelia americkej administratívy sa pre viaceré médiá vyjadrili, že raketa, ktorá spôsobila výbuch pred baptistickou nemocnicou Al-Ahli, nepatrila Izraelu. Pravdepodobne šlo o raketu teroristov z Islamského džihádu alebo Hamasu.

Nejde o muníciu, ktorú používa Izrael štandardne, a tiež to nie je munícia, ktorá by zodpovedala leteckému útoku ani presne navádzanej munícii, zhodujú sa viacerí experti. Biely dom na základe doterajšej analýzy spravodajských informácií, medzi ktorými sú družicové zábery a zachytená komunikácia, dospela k záveru, že išlo o raketu Islamského džihádu.

Munícia, ktorú používa Izrael pri leteckých útokoch, to nie je, tvrdia experti 

Aj prezident Joe Biden sa pri návšteve Izraela priklonil k názoru, že ide o raketu teroristov. Odvolal sa pritom na údaje ministerstva obrany USA.

Dvaja americkí predstavitelia a zamestnanec Kongresu pre NBC News potvrdili, že nešlo o izraelskú muníciu.

Aj experti, ktorí videli množstvo videí a fotografií z miesta činu, sa zhodli, že nešlo o muníciu, ktorú používa Izrael pri bombardovaní, a ani o muníciu, ktorú by Izrael používal v poslednom čase.

„Na základe toho, čo som doteraz videl, naozaj pochybujem, že to bol letecký útok,“ uviedol Justin Bronk z Inštitútu kráľovských služieb (RUSI).

Poškodenie pri bombardovaní je oveľa rozsiahlejšie, ako bolo pri nemocnici. Kráter na mieste dopadu sa našiel, ale podľa vojenského analytika Marca Garlascoa, ktorý pôsobil v Centre pre námorne analýzy (CNA) a tiež ako vyšetrovateľ vojnových zločinov pre Organizáciu spojených národov (OSN), je veľmi malý, aby išlo o leteckú bombu alebo pumu.

„Čokoľvek zasiahlo nemocnicu v Gaze, nebol to nálet. Dokonca aj najmenší JDAM (munícia, ktorú používa Izrael) zanecháva 3-metrový kráter. Rozsiahle poškodenie povrchu a úplná absencia kráterov sú v rozpore s leteckým útokom,“ uviedol Garlasco.

Projektil mohol mať množstvo paliva, myslí si admirál

Admirál vo výslužbe James Stavridis, bývalý najvyšší veliteľ spojeneckých síl NATO, tiež nevidí znaky po leteckom útoku.

„Podľa môjho názoru poškodenie na zemi vôbec nevyzerá ako to, čo by ste videli pri nálete alebo presne navádzanej zbrani,“ povedal pre NBC News. „Vyzerá to, ako keby projektil s množstvom paliva zasiahol parkovisko a vytvoril ohnivú guľu,“ uviedol admirál.

Izraelčania tvrdia, že raketu vypálili teroristi neďaleko nemocnice – na cintoríne. Ničivý výbuch na parkovisku mohla spôsobiť kombinácia veľkého množstva raketového paliva, ktoré bolo stále v rakete, keďže nepreletela veľkú vzdialenosť.

Spoločne v kombinácii s pohonnými hmotami v autách na parkovisku plus horľaviny, ktoré vozidlá obsahujú, mohli mesto zmeniť na horiace peklo. Práve tento faktor mohol spôsobiť vysoké straty na životoch civilistov, ktorí hľadali v areáli nemocnice bezpečné útočisko, a preto sa hromadili v okolí parkoviska. 

Egypt_Israel_Palestinians759981
zdroj: TASR/AP, Amr Nabil

Bývalý major britskej armády Chris Cobb-Smith, odborník na zbrane a muníciu, sa vyjadril, že by bolo potrebné získať aj projektily z miesta činu.

„Ako sa objavuje viac dôkazov, zdá sa, že to môže byť chybná palestínska raketa,“ povedal. Už v minulosti boli zaznamenané prípady zlyhania munície zo strany militantov. Poruchy spojené s muníciou sa pritom nevyhýbajú ani veľkým a moderným armádam, akú má Rusko. Aj ruská armáda sa „vyznamenala“ vysokou mierou zlyhania munície.  

Počet obetí je tiež otázny 

V skutočnosti nebola zasiahnutá priamo ani nemocnica, ale parkovisko.

„Jediné poškodené miesto je mimo nemocnice na parkovisku, kde môžeme vidieť známky horenia, žiadne krátery a žiadne štrukturálne poškodenie okolitých budov,“ napísali novinári z investigatívnej skupiny Bellingcat.

Pôvodné správy pritom hovorili o bombardovaní nemocnice, nie parkoviska. Veľké a vplyvné médiá ako New York Times a BBC automaticky prijali tvrdenie militantov z Hamasu, že ide o izraelské bombardovanie, bez toho, aby teroristi poskytli dôkazy. New York Times dokonca použili fotku iného zbombardovaného miesta, ktoré nemalo s nemocnicou nič spoločné.

Israel_Palestinians759203
zdroj: TASR/AP, Amr Nabil

Dodatočne potom titulky korigovali. Hamas a Palestínčania mohli zavádzať aj o počte úmrtí, ktoré „zrátali“ bezprostredne po tragédii. Malo ich byť skoro 500. Z predošlých udalostí, ako je vojna na Ukrajine alebo teroristický útok v Kábule, sme videli, že zrátanie a identifikácia obetí trvá hodiny, niekedy aj dni.

Nebolo by to prvýkrát, keď Palestínčania klamali o počte obetí. V roku 2002, po samovražednom útoku militantov, Izraelčania podnikli zákrok proti teroristom v utečeneckom tábore Jenin. Palestínčania vtedy tvrdili, že Izrael pri útoku zabil 500 civilistov. Podľa vyšetrovania OSN umrelo 52 ľudí, z toho 26 bolo civilistov, ostatní boli militanti.

Teroristom z Hamasu sa podarilo práve prostredníctvom niektorých svetových médií, ktoré zlyhali a informácie si prvotne neoverili, preklopiť názor verejnosti vo svoj prospech. To vyústilo napríklad do zrušení stretnutí arabských lídrov, ako sú Egypt či Jordánsko, s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Nepresvedčia ich ani analýzy odborníkov na zbrane či spravodajské informácie USA.

„Nikto neverí tomuto naratívu v tejto časti sveta,“ uviedol jordánsky minister zahraničných vecí Ayman Safadi.

Zdroje: NBC News, Bellingcat, TASR, X/Marc Garlasco, United Nations

Najnovšie videá

Trendové videá