Experti odhalili, prečo Biely dom nedovolí použitie ATACMS v Rusku. Kremeľ hovorí o jadrovej vojne

  • Biely dom naďalej aj ďalej Ukrajincom používať taktickú balistickú strelu ATACMS na útoky na Rusko
  • Bidenova administratíva môže mať obavy z eskalácie
Russia atacms
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko. U.S. Army
  • Biely dom naďalej aj ďalej Ukrajincom používať taktickú balistickú strelu ATACMS na útoky na Rusko
  • Bidenova administratíva môže mať obavy z eskalácie

Ukrajinci nedávno získali dlho očakávaný súhlas Bieleho domu, ktorý im umožnil využitie amerických zbraní na vojenské ciele v Rusku. Tento súhlas má však svoje obmedzenia a Ukrajinci tieto zbrane môžu používať len v oblasti Charkova. Práve smerom na druhé najväčšie mesto nášho východného suseda je vedená jedna z ruských ofenzív.

Už v minulosti sme informovali, že podľa expertov môže rozviazanie rúk Ukrajincom výrazne sťažiť ruskú ofenzívu v Charkove. Čo sa týka iných osí ofenzívy, záleží, či sa v budúcnosti tento súhlas rozšíri aj na iné geografické územia.

Ukrajinci môžu americké zbrane s dlhým doletom využiť na eliminovanie cieľov vysokej hodnoty, akými sú riadenie a velenie Rusov, logistika, delostrelectvo či protivzdušná obrana.

Práve voči poslednému menovanému zrejme boli použité americké raketomety HIMARS, ktoré zlikvidovali cieľ v Belgorode. Raketomety mali byť použité na ruskú protivzdušnú obranu, konkrétne na systém S-300 a S-400, uvádza The Telegraph.

Viaceré rakety HIMARS-u mali zasiahnuť práve protivzdušnú obranu umiestnenú v meste. Fotografie a videá, ktoré zachytávajú horiace a dymiace súčasti protivzdušnej obrany vrátane odpaľovačov.

Za zákazom ATACMS je strach z eskalácie 

Okrem geografického obmedzenia však Ukrajinci dostali obmedzenia aj ohľadom toho, akú muníciu môžu na ciele v Rusku povoliť. Pentagón viackrát upozornil, že vylúčené je použitie striel ATACMS, ktoré v poslednej dobe spôsobili Rusom veľké straty v podobe zničených lietadiel MiG-31, lodí Čiernomorskej flotily či okolo stovky eliminovaných vojakov po útoku na výcvikové centrum.

Práve účinnosť tejto munície a skutočnosť, že ide o „prominentnú“ strelu z USA spoločne s obavami z ďalšej eskalácie, stáli za rozhodnutím, prečo Biely dom vyňal ATACMS zo súhlasu.

„Prioritou je riadenie eskalácie,“ uviedol americký generál vo výslužbe Ben Hodges pre Newsweek. Hodges podporuje rozviazanie rúk Ukrajincom i v prípade ATACMS, ale tvrdí, že Biely dom má príliš veľký strach z eskalácie.

ATACMS
zdroj: U.S. Army/John Hamilton

Bývalý poradca ukrajinskej armády Daniel Rice si myslí, že tento strach je oprávnený. Útoky americkými balistickými raketami, čo ATACMS sú, by si Rusi mohli pomýliť s útokmi s balistickými raketami s jadrovou hlavicou. Hlavne potom, ako Ukrajinci zaútočili na niekoľko radarov, ktoré majú na starosti detekciu balistických rakiet.

Aj na toto však existuje protiargument, že ATACMS sú taktické balistické rakety. To znamená, že sú oveľa menšie ako balistické rakety nesúce jadrové hlavice. Navyše Rusi sú si vedomí, že Ukrajinci nemajú jadrové hlavice.

Putin by mohol tvrdiť, že ide o existenčné ohrozenie Ruska

Rusi by ale mohli eskaláciu odôvodniť existenčnou hrozbou Ruskej federácie, čo je podľa ruského prezidenta Vladimira Putina červenou čiarou. Ruský prezident však podrobne nevysvetlil, čo tým ohrozením je. 

Je tiež otázne, prečo by použitie amerických zbraní malo byť vnímané ako odlišné od použitia zbraní iných západných krajín či Ukrajiny. Kyjev útočí na vojenské ciele v Rusku už niekoľko mesiacov a eskaláciu to neprinieslo.

putin útoky
zdroj: TASR/AP

Navyše okupovaný Krym vnímajú Rusi ako svoje územie, i keď je stále medzinárodne uznaným územím Ukrajiny. Aj na ciele na tomto polostrove sa používajú ruské zbrane.

Medzinárodné právo tiež stojí na strane Ukrajiny a dovoľuje im takéto ciele v rámci obrany zasahovať. Rusi sa už ale začali vyhrážať eskaláciou. Samotný Putin varoval, že dôsledky môže pocítiť aj Európa.

„Neustála eskalácia môže viesť k vážnym následkom,“ uviedol Putin ešte minulý týždeň a dodal, že čo by Spojené štáty urobili, keby dôsledky pocítila Európa.

Medvedev sa vyhráža jadrovými zbraňami 

Vyhrážky padali aj do bývalého prezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý uviedol, že Západ by nemal podceňovať „pripravenosť“ Ruska použiť jadrové zbrane na Ukrajine. Hovoril tiež o použití jadrových zbraní voči nemenovaným európskym krajinám.

Pridal sa aj námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov. „Rád by som varoval amerických lídrov pred nesprávnymi kalkuláciami, ktoré by mohli mať fatálne následky,“ uviedol námestník.

Väčšina expertov si myslí, že ide len o slová a skutky Rusov nebudú nasledovať, tak ako v minulosti. Rusi si momentálne neželajú eskaláciu, rovnako ako si ju neželá NATO.

„Je to súčasť toho, čo Putin hovorí, aby zastavil spojencov NATO v ich podpore Ukrajiny. Ale ona má právo na sebaobranu,“ uviedol generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Šéf Aliancie zároveň dodal, že skutočným vinníkom eskalácie je Rusko. Kremeľ eskaloval konflikt napadnutím cudzej krajiny a minulý týždeň otvoril nový front a útočí na Ukrajinu z Ruska

Zdroje: The Telegraph, Newsweek, TASR, X/ Jay in Kyiv, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá