Experti odhalili skutočnú príčinu najsmrteľnejšej rakoviny. Analyzovali 3000 vedeckých štúdií

  • Vedci analyzovali tisíce štúdií a odhalili šokujúcu pravdu o mikroplastoch
  • Ich prítomnosť v ľudskom tele je nebezpečnejšia, než sme si mysleli
Mikroplasty a žena sa drží rukami za brucho.
Ilustračné foto Wikimedia Commons/Oregon State University, Freepik/@krakenimages.com
  • Vedci analyzovali tisíce štúdií a odhalili šokujúcu pravdu o mikroplastoch
  • Ich prítomnosť v ľudskom tele je nebezpečnejšia, než sme si mysleli

Medzinárodný tím vedcov analyzoval vyše 3000 vedeckých štúdií a odhalil znepokojujúce zistenia. Mikroplasty, ktoré prenikajú do ľudského tela, pravdepodobne spúšťajú vznik viacerých typov rakoviny. Najväčšie riziko predstavujú pre pľúca a hrubé črevo, pričom môžu viesť aj k neplodnosti.

Vedci dlho nevedeli vysvetliť prudký nárast rakoviny hrubého čreva u mladých pacientov. Rovnako záhadný bol aj zvýšený výskyt rakoviny pľúc u nefajčiarov. Mikroplasty teraz ponúkajú logické vysvetlenie týchto znepokojujúcich trendov.

Tento objav môže zásadne zmeniť pohľad medicíny na príčiny vzniku rakoviny. Ukazuje sa, že všadeprítomné plastové častice nepredstavujú len environmentálnu hrozbu, ale priamo ohrozujú ľudské zdravie závažnejšie, než sme si doteraz mysleli.

Nové zistenia o nebezpečenstve mikroplastov

Drobné plastové častice menšie ako 5 milimetrov prenikli do všetkých častí nášho prostredia. Podľa Ústavu pre hydrodynamiku ich nájdeme vo vode, v pôde aj vo vzduchu. Vedci dlho poznali ich škodlivé účinky, no až teraz začínajú chápať ich skutočný vplyv na ľudské zdravie. Európsky parlament upozorňuje, že doterajší výskum sa sústreďoval hlavne na zvieratá, u ktorých mikroplasty spôsobovali neplodnosť.

Najnovšie vedecké poznatky odhaľujú priamy súvis medzi mikroplastmi v ľudskom tele a vážnymi zdravotnými ťažkosťami. Výskumníci objavili silné prepojenie s najsmrteľnejším typom rakoviny – rakovina hrubého čreva. Tieto malé častice totiž narúšajú ochrannú hlienovú vrstvu čreva, čo môže viesť k vzniku nádorov.

Vedci zistili ďalšie znepokojujúce fakty. Mikroplasty dokážu poškodiť bunky v črevách a oslabiť tak imunitný systém človeka. Tieto zistenia potvrdzujú, že problém mikroplastov predstavuje vážnejšiu hrozbu pre ľudské zdravie, než sa pôvodne predpokladalo.

Vplyv mikroplastov na ľudskú plodnosť a zdravie pľúc

Vedecké výskumy prinášajú nové dôkazy o škodlivosti mikroplastov na ľudskú reprodukciu. Tieto drobné častice narúšajú prirodzenú hormonálnu rovnováhu v tele, čo vedie k vážnym následkom pre mužskú aj ženskú plodnosť.

U mužov mikroplasty znižujú kvalitu spermií a ich celkový počet. Ženy čelia ešte väčším rizikám – mikroplasty môžu poškodiť vaječníky a negatívne ovplyvniť funkciu placenty počas tehotenstva.

Vedci našli mikroplasty v placente tehotných žien a spojili ich s nízkou pôrodnou hmotnosťou novorodencov. Iný výskum odhalil prítomnosť mikroplastov v plodovej vode, čo môže viesť k predčasnému pôrodu.

Okrem reprodukčného systému ohrozujú mikroplasty aj naše pľúca. Podľa portálu Daily Mail tieto častice vyvolávajú zápaly v dýchacích cestách a poškodzujú pľúcne tkanivo.

Chronické zápaly v pľúcach spôsobené mikroplastami môžu časom viesť k vzniku rakoviny. Tento poznatok pridáva ďalší závažný argument do diskusie o nebezpečenstve mikroplastov pre ľudské zdravie.

Nové dáta o rakovine na Slovensku

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zverejnilo nové, detailné údaje o výskyte rakoviny na Slovensku. Vďaka zavedeniu nového systému na zber a analýzu dát prináša NCZI komplexnejšie informácie o tom, aké typy rakoviny sa na Slovensku vyskytujú najčastejšie a ako sa ich výskyt vyvíja v čase. TASR o tom informovala špecialistka komunikácie NCZI Diana Dúhová.

Nová rozšírená interaktívna prezentácia sprístupňuje údaje o počte potvrdených novodiagnostikovaných zhubných nádorov z národného onkologického registra za obdobie rokov 1996 až 2015. Novinkou sú očakávané počty novodiagnostikovaných prípadov zhubných nádorov na základe údajov zdravotných poisťovní a údajov o úmrtiach za roky 2016 až 2022.

Vedci odhalili kľúč k tomu, ako si udržať mozog vo forme čo najdlhšie
zdroj: Freepik/senivpetro

„Interaktívna infografika prezentuje výskyt zhubných nádorov za roky 1996 – 2022 v absolútnej početnosti aj relatívnom vyjadrení, napríklad hrubá miera incidencie, vekovo štandardizovaná miera incidencie s doplnením údajov o úmrtnosti na zhubné nádory. Osobitnou časťou sú spracované výstupy obsahujúce ukazovatele súvisiace s vybranými diagnózami zaradenými do skríningových onkologických programov na Slovensku,“ doplnila Dúhová.

Vysvetlila, že Národný onkologický register Slovenskej republiky (NOR SR) je centrálnou databázou, ktorá zbiera a zhromažďuje podrobné informácie o výskyte onkologických ochorení v SR. „Dlhé roky bol spracovávaný manuálne, prostredníctvom hlásení od lekárov a informačného systému neprepojeného s ostatnou infraštruktúrou v správe NCZI. (…) Koncom roka 2023 prinieslo NCZI inováciu, a to využívanie nového informačného systému pre NOR SR a aplikovanie algoritmu, ktorý analyzuje dáta zdravotných poisťovní o poskytnutej a uhradenej zdravotnej starostlivosti a liekov,“ priblížila.

Vďaka tomu podľa jej slov možno preklenúť informačnú priepasť, získať relatívne presné a aktuálnejšie informácie o onkologickej situácii, urýchliť proces napĺňania registra a analyzovať poskytovanie onkologickej starostlivosti naprieč Slovenskom. „Na základe týchto údajov môžeme konať, či už ide o nasmerovanie zdrojov, zásobenie určitými liekmi, alebo o urgentné prehodnotenie skríningových programov,“ podotkla.

Dúhová dodala, že na základe spracovaných dát NOR SR a výstupov získaných na základe algoritmu napríklad teraz NCZI eviduje v počte novodiagnostikovaných zhubných nádorov v roku 2022 nárast o 40 prípadov na 100 000 osôb oproti roku 1996.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Ústav pre hydrodynamiku, Daily Mail, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá