Nauč sa vyťažiť to najlepšie z kvalitného spánku každú noc: Ak nevieš zaspať, sústreď sa na konkrétnu vec

  • Uponáhľaná doba, v ktorej žijeme, nás učí podceňovať dôležitosť spánku
  • Ten je nevyhnutný pre naše fyzické aj mentálne zdravie
Na snímke je žena, ktorá spí
freepik/@senivpetro
  • Uponáhľaná doba, v ktorej žijeme, nás učí podceňovať dôležitosť spánku
  • Ten je nevyhnutný pre naše fyzické aj mentálne zdravie

Počas spánku sa naše telo snaží zregenerovať. Poloha, v ktorej zaspávame, môže tento proces regenerácie spomaliť alebo mu pomôcť. Najlepšia pozícia je taká, ktorá podporuje prirodzené zakrivenie chrbtice. Treba si však uvedomiť, že každého zdravotná situácia je iná a to, čo vyhovuje jednému, nemusí druhému.

Magdalena Rahman, vedúca globálneho školenia luxusných postelí Hästens, považuje spánok na boku alebo chrbte prospešnejší ako spánok na bruchu. V ktorejkoľvek z týchto polôh je jednoduchšie udržať chrbticu podoprenú a vyváženú, čo zmierňuje tlak na tkanivá chrbtice a vplýva na relaxáciu a zotavenie svalov.

Ak ti však spánok na bruchu vyhovuje viac, neznamená to, že pozíciu musíš nevyhnutne meniť. Rahman zdôrazňuje dôležitosť správneho výberu postele a vankúša, vďaka ktorým môžeme minimalizovať riziko vzniku bolesti.

spánok
zdroj: Freepik/@gpointstudio

Pre lepší spánok v noci začni už cez deň

Nie, nemyslíme tým vyspávať počas dňa, hoci malé zdriemnutie počas dňa, inak známe ako „nap time“, môže mať pre naše telo prospešné účinky.

Psychológ Aric Prather odporúča dať si počas dňa päť „mikroprestávok“ bez toho, aby sme siahli po kofeínovej dávke. „Spánok a naše denné zážitky na seba úzko nadväzujú,“ hovorí.

Pokiaľ pracujeme od úsvitu do súmraku bez prestávky, zadržiavame stres, ktorý nás na konci dňa dobehne. Preto by sme mali malé prestávky tráviť meditovaním, telefonátom s blízkym človekom alebo rýchlou prechádzkou. Cieľom týchto aktivít je prekonať poobedňajší útlm bez ďalšej šálky kávy.

„Musíte si skutočne uvedomiť, že investovaním do spánku zlepšujete svoju produktivitu počas dňa.“ Ďalšou úlohou je striehnuť na chod našich myšlienok a výčitiek z minulosti, ktoré sú jedným z hlavných dôvodov nespavosti. K tomuto bodu Prather navrhuje vyhradiť si každý deň 15 minút na „úmyselný čas obáv“.

Ak sa tieto starosti opäť v noci objavia, povedz si, že ich budeš riešiť v zajtrajšom okne starostí.

Čo v prípade, ak si dodržal všetky spomenuté tipy a aj tak ležíš s otvorenými očami v posteli? Pokiaľ ležíme viac ako 30 minút a necítime ani náznak únavy, Judy Ho, klinická a forenzná psychologička, odporúča vstať z postele a dať priestor relaxačným a upokojujúcim aktivitám.

Radí čítať knihu, započúvať sa do hudby alebo si niečo upliesť. Keď sa po týchto aktivitách dá tvoja únava popísať na stupnici od 0 do 10 osmičkou, môžeš sa vrátiť naspäť a skúsiť zaspať znovu. Tento trik ti pomôže uvoľniť stres, ktorý hlboko narúša spánok.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: CBS News, Town & Country, Forbes, Rise Science, The Guardian 

Najnovšie videá

Trendové videá