Expertka: Spánok aj pri malom množstve svetla môže poškodiť tvoje zdravie

  • Spoločnosť na jednotlivca vyvíja čoraz väčšie nároky
  • Dôsledkom je vyčerpanosť, prepracovanosť a nekvalitný spánok
Spánok
unsplash/Rafal Jedrzejek
  • Spoločnosť na jednotlivca vyvíja čoraz väčšie nároky
  • Dôsledkom je vyčerpanosť, prepracovanosť a nekvalitný spánok

Drvivá časť vedeckého výskumu spánku ukazuje, že strata kvalitného spánku prispieva k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, demencie a smrti. Nová štúdia navyše zistila, že spánok čo i len len jednu noc pri tlmenom svetle, zvýšil u mladých ľudí hladinu cukru v krvi a srdcovú frekvenciu.

Autorka štúdie, doktorka Phyllis Zee, riaditeľka Centra pre cirkadiánnu a spánkovú medicínu na Northwestern University Feinberg School of Medicine vysvetľuje, že srdcová frekvencia sa zvyčajne v noci spomaľuje, pretože mozog je zaneprázdnený regeneráciou.

„Vysoká hladina cukru v krvi je znakom inzulínovej rezistencie, kedy telo prestane správne využívať glukózu a pankreas. V priebehu času môže inzulínová rezistencia nakoniec viesť k cukrovke.“

Predchádzajúce výskumy ukázali aj súvislosť medzi spánkom pri umelom svetle a obezitou, rozvojom cukrovky a kardiovaskulárnymi chorobami.

Celý výskum prebiehal v špeciálnom spánkovom laboratóriu. Profesorka Zee a jej tím vzali 20 zdravých ľudí vo veku 20 rokov a nechali ich v laboratóriu stráviť dve noci. Prvú noc spali v zatemnenej miestnosti.

spánok
zdroj: Unsplash/somnoxx

Všetci účastníci štúdie boli napojení na citlivé zariadenia monitorujúce kvalitu spánku. Vedci deklarujú, že všetky údaje mohli byť zhromaždené len s minimálnym rušením spánku vybraných ľudí.

„Nahrali sme mozgové vlny a mohli sme povedať, v akom štádiu spánku sa človek nachádzal. Zaznamenali sme ich dýchanie, srdcovú frekvenciu, EKG a tiež sme im odobrali krv na meranie hladín melatonínu,“ povedala Zee.

Melatonín je hormón, ktorý reguluje cirkadiánny rytmus tela alebo telesné hodiny spánku a bdenia.

Cirkadiánne rytmy predstavujú 24-hodinové cykly, ktoré sú súčasťou vnútorných hodín tela. Prebiehajú takpovediac „na pozadí“, pričom ich úlohou je vykonávanie základných telesných funkcií a procesov. Jedným z najdôležitejších a najznámejších cirkadiánnych rytmov je cyklus spánku a bdenia.

Náhodne vybraná časť skupiny spala druhú noc v rovnako tmavom laboratóriu. Druhá skupina naopak spala pri tlmenom svetle, išlo o ekvivalent k „veľmi, veľmi tmavému, zamračenému dňu alebo pouličnému svetlu prichádzajúcemu cez okno,“ povedala Zee.

„V literatúre sa odhaduje, že cez zatvorené viečko do oka sa dokáže dostať 5 až 10 % svetla z prostredia, takže to naozaj nie je veľa svetla.“

Napriek tomu aj takéto, na prvý pohľad zanedbateľné množstvo svetla, vytvorilo u ľudí deficit spánku. Okrem toho bola u účastníkov zaznamenaná vyššia srdcová frekvencia. Svetlo však nebolo dostatočne jasné, aby dokázalo u spiacich ľudí znížiť hladinu melatonínu. 

Používaš mobil pred spaním?

Čo s tým? 

Akú radu by Zee dala ľuďom na základe svojej štúdie a existujúceho výskumu v oblasti spánku? V prvom rade je dobré vo zvýšenej miere dbať na čo možno najlepšie zatemnenie miestnosti: zatiahni si žalúzie a závesy, zhasni všetky svetlá a zváž použitie masky na spanie.

„Mali by ste venovať pozornosť svetlu vo vašej spálni. Uistite sa, že začnete stlmovať svetlá aspoň hodinu alebo dve predtým, ako pôjdete spať, aby ste si pripravili vhodné prostredie na spánok.“

Spánková expertka tiež radí skontrolovať si všetky zdroje svetla a zbaviť sa tých, ktoré nie sú v miestnosti nevyhnutné. Ak pri sebe potrebuješ mať aspoň nejaký zdroj svetla, udržuj ho čo najmiernejšie a na úrovni podlahy. Ide o to, aby sa svetlo viac odrážalo a nesvietilo priamo v úrovni tvojich očí alebo postele.

Je tiež dobré dbať na typ svetla a celkom sa vyvarovať tomu s modrým spektrom. To sa týka televízorov, smartfónov, tabletov či notebookov.

„Modré svetlo je najviac stimulujúcim typom svetla. Zvoľte si svetlá, ktoré majú viac červenkasté alebo hnedasté tóny,“ dodala Zee.

Zdroje: Proceedings of the National Academy of Sciences, Northwestern University Feinberg School of Medicine

Najnovšie videá

Trendové videá