Exprezidenti pre Startitup prezradili, čo môžeme očakávať od Pellegriniho. Fico má od neho chcieť jednu vec
- Slováci majú oficiálne nového prezidenta
- Andrej Kiska a Ivan Gašparovič reagujú na prvé kroky Petra Pellegriniho
- Slováci majú oficiálne nového prezidenta
- Andrej Kiska a Ivan Gašparovič reagujú na prvé kroky Petra Pellegriniho
Je to oficiálne, Slovensko má od soboty (15.6.) nového prezidenta Petra Pellegiriniho, ktorý vo funkcii po piatich rokoch nahradil Zuzanu Čaputovú. Pellegrini nie je žiadnym politickým nováčikom, práve naopak. Počas svojej viac než 20 rokov trvajúcej politickej kariéry zastával funkcie premiéra, ale aj ministra školstva či predsedu parlamentu.
V prezidentských voľbách na jar expredseda strany Hlas-SD porazil svojho protikandidáta Ivana Korčoka, v druhom kole volieb získal 53,12 % voličských hlasov. A len pred pár dňami si funkciu hlavy štátu oficiálne prevzal na slávnostnej inaugurácii.
Startitup medzi exprezidentmi Andrejom Kiskom a Ivanom Gašparovičom zisťoval, čo môžeme očakávať od nového prezidenta, či s ním, vzhľadom na jeho politické skúsenosti, prichádza do paláca vysoká politika, ale aj to, akou krajinou Slovensko môže byť na čele s Pellegrinim.
Kiska: Fico bude očakávať, že mu bude súhlasne prikyvovať
„Uvidíme. Oceňujem inauguračný prejav pána prezidenta. Potrebu zmierovať našu spoločnosť, spájať ju, vnímam tiež ako veľmi dôležitú. Najbližšie mesiace ukážu, ako sa mu podarí odstrihnúť od svojej politickej minulosti a byť skutočne nadstranícky prezident. Dúfam, že bude prezidentom všetkých ľudí. Aj tých, ktorí ho nevolili,“ hovorí pre Startitup Andrej Kiska.
„Bude to mať ale ťažké. Fico bude očakávať, že mu bude súhlasne prikyvovať, podpisovať zákony a nekritizovať jeho štýl vládnutia a prejavov. Na druhej strane budú očakávania od všetkých ‚neficovcov‘, teda aj voličov Hlasu, že sa Fica nebude báť a v prípade nutnosti sa ozve. Uvidíme. Ale spájanie ťažko spojiteľnej spoločnosti bude najväčšia výzva pre nového prezidenta,“ dodáva Kiska.
„Peter Pellegrini v inauguračnom prejave definoval svoju predstavu o svojom pôsobení vo funkcii prezidenta. Spomínal Svätoplukove prúty, čím naznačil, že chce spájať rozdelenú spoločnosť, Dubčeka, čím chcel ukázať jeho ľudskú tvár a schopnosť upokojiť vášne, rovnako aj odkaz M. R. Štefánika ukotviť postavenie Slovenskej republiky v euroatlantických štruktúrach. Napokon aj jeho prvá pracovná cesta viedla do Bruselu,“ myslí si bývalý prezident Ivan Gašparovič.
Gašparovič: Po 10 rokoch prichádza do Prezidentského paláca skúsený politik, ktorý sa už nemusí učiť
Prichádza s Pellegrinim vzhľadom na jeho dlhoročné skúsenosti z politiky do paláca vysoká politika? „Nie, s novým prezidentom vždy prichádza nový štýl politiky, prejavu a pôsobenia. Ale nemyslím si, že okrem možnej podpory zo strany vlády a parlamentu sa stane niečo prekvapivo nové,“ myslí si exprezident Kiska.
„Po 10 rokoch prichádza do Prezidentského paláca skúsený politik, ktorý sa už nemusí učiť. Peter Pellegrini bol predsedom parlamentu aj vlády, ministrom i poslancom zákonodarného zboru a napokon aj zakladateľom a predsedom silnej politickej strany. Tieto jeho skúsenosti sú obrovskou výhodou pre jeho fungovanie v pozícii hlavy štátu,“ tvrdí Ivan Gašparovič.
„Z tohto uhla pohľadu si občania vybrali správne. Na to, aby sa s stal štátnikom, bude potrebovať získať nadhľad a možno sa aj vedieť odosobniť, že je zakladateľom jednej z aktuálnych vládnych strán. Určite to ale neznamená, že má zanevrieť na svoj sociálnodemokratický rodokmeň,“ dodáva muž, ktorý bol hlavou štátu počas dvoch volebných období.
Gašparovič: „Slovensko zostáva rozdelenou krajinou.“ Podľa Kisku má Pellegrini šancu ukázať, aké Slovensko si predstavuje on
Akou krajinou Slovensko môže byť s prezidentom Pellegrinim? „Našu krajinu určujeme my, občania, v slobodných demokratických voľbách. Voľby a zvolení politici odrážajú naše celospoločenské postoje a nálady,“ hovorí Andrej Kiska.
„Prezident Pellegrini má šancu ukázať, ako si on naše Slovensko predstavuje. Doma, ale aj v zahraničí,“ dodáva exprezident.
„Slovensko sa s výmenou hlavy štátu nezmenilo. Ostáva stále rozdelenou krajinou, kde proti sebe stoja v zákopoch dva znepriatelené tábory. Verím však, že aj fakt, že do paláca prichádza Peter Pellegrini, môže prispieť k postupnému kultivovanejšiemu politickému i spoločenskému prostrediu,“ uzatvára Ivan Gašparovič.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality