Exšéf ruskej FSB: Trumpovi vyhrali voľby „určité sily“. Teraz musí splniť záväzky a sľuby
- O Trumpovom víťazstve prehovoril exšéf FSB Patrušev
- Spojili sme sa preto s Rastislavom Káčerom
- Trumpovi vraj niekto pomohol, no dá sa k tomu vyjadriť?
- O Trumpovom víťazstve prehovoril exšéf FSB Patrušev
- Spojili sme sa preto s Rastislavom Káčerom
- Trumpovi vraj niekto pomohol, no dá sa k tomu vyjadriť?
Donald Trump vyhral americké prezidentské voľby a stane sa tak už druhýkrát hlavným predstaviteľom USA. Z Ruska zrazu zazneli reči o tom, že Trump je za svoje víťazstvo komusi dlžný a že bude musieť splniť isté záväzky.
Startitup sa preto spojil s bývalým ministrom zahraničia a expertom na celú problematiku, ktorý si myslí, že v súčasnosti budeme ešte chvíľu žiť v neistote. Až potom sa ukáže, čo z tvrdení Moskvy, ale aj amerických republikánov, je skutočne pravdou.
Poďme ale pekne poporiadku. Hneď po tom, čo bolo Trumpovo víťazstvo 7. novembra jasné, začal komunikovať so svetovými lídrami. Okamžite sa údajne spojil so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom a o dva dni neskôr komunikoval s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským.
Zaujímavé je, že napriek všetkým možným Trumpovým vyjadreniam v prezidentskej kampani označil Zelenskyj ich telefonát za „produktívny a dobrý“. Reakcie z Kyjeva sa niesli v pomerne pozitívnom duchu. Na záver ale ukrajinský prezident doplnil, že „samozrejme, ešte nemôžeme vedieť, ako sa Trump zachová, ale dúfame, že Amerika bude silnejšia“.
„Toto je druh Ameriky, ktorú Európa potrebuje. A podľa mňa Amerika potrebuje silnú Európu. Je to konexia medzi spojencami, ktorú si treba vážiť a nemožno ju stratiť,“ doplnil Zelenskyj.
Medzitým sa vo svete hovorilo o tom, že Trump ešte predtým telefonoval aj s Putinom. Republikáni to ale odmietli bližšie komentovať a Kremeľ dokonca tvrdí, že k telefonátu ani len nedošlo. O telefonáte skrz anonymné zdroje informoval denník The Washington Post, no aj Ukrajina podotkla, že o vzájomnej komunikácii medzi Moskvou a Washingtonom nemala žiadne informácie, píše Politico.
Trumpova prezidentská kampaň sa niesla v duchu „rýchleho konca vojny“. Republikán naznačoval, že sa mieni odkloniť od politiky Joea Bidena, ktorý masívne podporoval Ukrajinu vojensky aj finančne.
Uniknuté Trumpove plány sa točia okolo zmrazenia konfliktu skôr než úplného konca vojny a vytvorenia nesmierne kontroverznej demilitarizovanej zóny či autonómnych oblastí. Ak by sa tieto nápady dostali do praxe, Rusko by mohlo považovať svoju nevyprovokovanú inváziu za skutočne úspešnú. Viac informácií sme priniesli na tomto odkaze.
Trump má vraj záväzky voči Moskve
Americký týždenník Newsweek po novom upozorňuje na zvláštne vyjadrenia jedného z Rusov blízkych Vladimirovi Putinovi. Ide o Nikolaja Patruševa, ktorý kedysi pôsobil ako riaditeľ ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).
Na ruských platformách koluje jeho varovanie pre Donalda Trumpa. Novozvolený prezident USA má vraj „povinnosť“ splniť sľuby, ktoré dal počas svojej prezidentskej kampane. Tie sa majú týkať práve nastolenia „mieru“ na Ukrajine. Treba ale zároveň podotknúť, že mier z ruského hľadiska z najväčšej pravdepodobnosti nebude mierom prijateľným pre Kyjev ani jeho západných spojencov (pozn. red.).
Čo teda Trump nasľuboval? Že „do 24 hodín“ ukončí ruskú vojnu na Ukrajine. Tá pritom trvá už vyše 10 rokov – od anexie polostrovu Krym a k neskoršej rozsiahlej invázii došlo už tiež pred vyše dva a pol roka.
Patrušev teraz pre ruské noviny Kommersant tvrdí, že Trumpovi v prezidentskej kampani niekto pomáhal a republikán to tomuto „niekomu“ musí odplatiť. Možno predpokladať, že tým myslel moskovských predstaviteľov (pozn. red.).
„Pre dosiahnutie úspechu vo voľbách sa Donald Trump spoliehal na určité sily, voči ktorým má zodpovedajúce záväzky. A ako zodpovedná osoba ich bude povinný plniť,“ uviedol Patrušev.
Čo je na tom pravdy a čo sa vlastne deje?
Redaktor Startitup sa pre tieto slová spojil s bývalým slovenským ministrom zahraničných vecí Rastislavom Káčerom. Pýtali sme sa na celú situáciu aj vzťah Trumpa s Putinom, no podľa expolitika sa v súčasnosti nedá ani k ruským, ani Trumpovým výrokom s istotou vyjadrovať. Všetko sa ukáže len časom, hovorí.
„Viete, každý deň tu máte toľko kontroverzných vyjadrení, ktoré si tak strašne protirečia. Trump telefonuje so Zelenským, Zelenskyj povie, že ho to upokojilo a je spokojný. A na to sa objavia vyjadrenia z Trumpovho okolia, ktoré hovoria niečo úplne iné,“ podotkol Káčer.
Situácia s novozvoleným americkým prezidentom je nesmierne nevyspytateľná a kto vie, čo vlastne s Ukrajinou nakoniec urobí. S Káčerom o tomto type neistoty súhlasí napríklad aj bývalý český veľvyslanec v USA Alexandr Vondra.
V rozhovore pre DV TV uviedol, že Trumpove „slová o Ukrajine sú chvastaním“ a že „Putin teraz musí cítiť neistotu“. Z tohto hľadiska si Vondra myslí, že by Kremľu na pozícii americkej hlavy štátu vyhovovala viac Kamala Harrisová.
Čo vlastne Nikolaj Patrušev myslel svojím vyjadrením o Trumpových záväzkoch je ťažké odhadnúť, podotýka Káčer. Myslí si, že sa to ani neoplatí komentovať.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Politico, SIU, Newsweek, DV TV