Exšéf SIS Pčolinský ide štátu po krku: Žalobu má už pripravenú, čaká na posledný úkon
- Vladimír Pčolinský strávil vo väzbe 175 dní
- Príprava žaloby za jeho väzobné stíhanie sa už dostáva do finále
- Vladimír Pčolinský strávil vo väzbe 175 dní
- Príprava žaloby za jeho väzobné stíhanie sa už dostáva do finále
Zdá sa, že bývalý šéf siskárov Vladimír Pčolinský svoje väzobné stíhanie nenechá len tak. Ten vo väzbe strávil 175 dní a na slobodu sa dostal po tom čo generálna prokuratúra Maroša Žilinku použila v tomto prípade kontroverzný paragraf 363.
Pčolinský sa dostal „za mreže“ pre podozrenie z úplatkárstva a podplácania. Už dávnejšie priznal, že so svojimi právnikmi na štát pripravuje protiúder v podobe žaloby. Pre Startitup dnes priznal, že jej podanie je už na spadnutie a žaloba je už pripravená. Čaká sa len na posledný úkon.
Je to otázka týždňov
„Žalobu máme pripravenú, potrebujeme k nej ale ešte nejaký podklad. Keď to bude aktuálne, tak to urobíme,“ prezradil nám Pčolinský čerstvé informácie ohľadom pripravovanej iniciatívy.
Priznal, že v dohľadnej dobe, v priebehu týždňov bude pripravená vo finálnej podobe. „Podáme žalobu o náhradu škody za nesprávny úradný výkon a za nezákonnú väzbu,“ konkretizoval. Detaily, napríklad aký druh revanšu bude od štátu za väzbu požadovať, zatiaľ neprezradil. „Toto ja nebudem zverejňovať,“ stručne reagoval exšéf „tajných“.
Čo vysúdi?
O Pčolinského žalobe sme informovali aj v tomto článku. Už vtedy bol ohľadom témy možnej vysúdenej sumy skúpy na slovo. Zaujímalo nás, či je za iniciatívou aj konkrétna suma – a to, či pôjde v žalobe o vysúdenie jedného konkrétneho balíka peňazí, alebo sa stanoví napríklad „taxa“ za každý jeden deň Pčolinského vo väzbe a sumy sa potom spočítajú.
Ak by zvolil tento systém, mohlo by ísť o zaujímavú sumu, keďže exsiskár strávil vo väzbe 175 dní. „O detailoch nebudem hovoriť vôbec, ale o tomto ešte nie som rozhodnutý. Musím to s nimi prejsť. Záleží to od viacerých faktorov,“ povedal k téme Pčolinský. Už koncom januára ju detailnejšie komentovať odmietol.
Haščák o žalobe už informoval
Žaloba adresovaná štátu sa skloňuje aj v súvislosti s ďalším zvučným menom na Slovensku, a to Jaroslavom Haščákom, spoluzakladateľom finančnej skupiny Penta. Ten išiel v súvislosti s možným podplácaním a praním špinavých peňazí do väzby v decembri v roku 2020. Rok na to, v januári, bol prepustený na slobodu.
Haščák v súčasnosti žiada od štátu odškodné v predpokladanej výške medzi 13 až 16 miliónmi eur. „Uplatňuje si taktiež peňažné nároky v celkovej predpokladanej výške 13 496 724 eur až 16 829 724 eur pozostávajúce z ušlého zisku, trov trestného konania a peňažnej satisfakcie za spôsobenú nemajetkovú ujmu,“ uvádza advokátska kancelária Dentons, ktorá Haščáka zastupuje, v tlačovej správe.
Dentons upozorňuje, že Haščák od rezortu vnútra, spravodlivosti a generálnej prokuratúry požaduje verejné ospravedlnenie. „To však nebráni predbežnému prerokovaniu nároku, pretože pokiaľ štát prijme návrh J. Haščáka na ospravedlnenie, J. Haščák je pripravený vzdať sa peňažných nárokov. Ak k ospravedlneniu nedôjde, bude nárok uplatnený na súde,“ píše sa v tlačovej správe.
Haščák prostredníctvom tlačovej správy informoval, že ak od štátu získa v súvislosti prípadom, akúkoľvek sumu, tak po odpočítaní financií na právne služby, zvyšok venuje na charitatívne účely.
Dôvodom Haščákovho vymáhania od štátu je obvinenie a väzba, ktorej podnikateľ čelil. Prípad súvisel nepriamo s jednou z najväčších káuz moderného Slovenska, a to s Gorilou.
„Náš klient sa domáha len toho, čo by malo zo strany štátu prirodzene nasledovať po každom obvinení a vzatí do väzby, pri ktorom súdy konštatovali jeho nedôvodnosť a nezákonnosť. V tomto prípade označili postup štátnych orgánov voči nášmu klientovi za nezákonný jednohlasne dva senáty, teda osem sudcov Najvyššieho súdu SR a v zhode s nimi aj generálny prokurátor,“ hovorí Peter Kubina z Dentonsu.
„Orgány prípravného konania, ktoré mali dbať na zachovanie dozoru a kontroly zákonnosti zásahov do osobnej slobody v trestnom konaní, tak, žiaľ, v trestnej veci Jaroslava Haščáka očividne zlyhali. Akceptácia nášho návrhu na ospravedlnenie je skutočne to minimum, čo by štát mal v takomto jednoznačnom prípade urobiť,“ dodal ešte Kubina.
Čítajte viac z kategórie: Politika