Šéf extrémistov z Gazy dožil v neskutočnom katarskom prepychu. Haníju považovali za „kľúč komunikácie“

  • Vojna v Gaze dosiahla obrovský míľnik
  • Zomrel šéf extrémistov z Gazy Ismáíl Haníja
  • Môže to silno ovplyvniť vývoj situácie
Izraelčania a Ismáíl Haníja
Ilustračné foto – protesty a Ismáíl Haníja TASR/AP, Ohad Zwigenberg, Hassan Ammar
  • Vojna v Gaze dosiahla obrovský míľnik
  • Zomrel šéf extrémistov z Gazy Ismáíl Haníja
  • Môže to silno ovplyvniť vývoj situácie

Keď siedmeho októbra minulého roka podniklo extrémistické palestínske hnutie, vládnuce v enkláve Pásmo Gazy na západe Izraela, teroristické útoky na neďaleké komunity, dediny a civilné objekty, vo svete sa začalo hovoriť o jednom – o vodcoch týchto útočníkov, ktorí rozpútali obrovské peklo.

Tisíce rakiet vypálených na Izrael, stovky mŕtvych civilistov, masaker v slabo bránených až nebránených obciach či na festivale… Unesení rukojemníci, videá vrážd detí, žien či seniorov a ich dobrovoľné uverejňovanie na sociálnych sieťach. To všetko rozpútalo teror v Gaze. Odpoveď izraelskej armády (IDF) na seba nenechala dlho čakať a v snahe eliminovať predstaviteľov H*masu sa začalo masívne ostreľovanie husto obývaných oblastí.

Vojenské objekty si totiž teroristi ukrývali uprostred obytných budov, nemocníc či škôl, tvrdila izraelská armáda. Po často neúspešnej snahe evakuovať tieto miesta, nakoniec prichádzalo k tvrdému bombardovaniu Gazy a zabíjaniu nevinných – opäť vrátane detí, žien a seniorov. Samotný H*mas, respektíve jeho ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že ide už o 39 000 mŕtvych. Tieto čísla nie je možné nezávisle overiť.

Vo svete sa počas celých mesiacov hovorilo o pozícii vodcov H*masu, ktorý Gaze vládol extrémistickým spôsobom. Jeho šéf Ismáíl Haníja je dnes už po smrti. Sám sa však do histórie zapísal ako terorista a vodca hnutia, ktoré sa dnes dobrovoľne hlási k obrovskému množstvu vrážd. Za teroristu ho označilo aj Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických.

Kto bol Ismáíl Haníja?

Ako píše The Guardian, H*mas označil zabitie šéfa hnutia za vážnu eskaláciu, ktorá nezostane bez odozvy. Tento krok podľa TASR odsudzuje aj Rusko, ktoré má pritom v súvislosti s jeho vlastným ťažením na Ukrajine dobré vzťahy s Iránom. Z Teheránu kupuje okrem iného vo veľkom využívané útočné kamikadze drony. K zabitiu Ismáíla Haníju došlo práve v Teheráne, informovali sme.

Haníja slúžil ako šéf H*masu už dlhé roky. V rámci hnutia ho pritom považovali za umiernenejšiu postavu. Sám sa podľa dostupných správ usiloval zabezpečiť prímerie v Gaze.

Na pozíciu šéfa politického krídla extrémistov sa dostal v roku 2017, no už o dva roky z Gazy odišiel a žil v exile v Katare. Odtiaľ sa stal tvárou medzinárodnej diplomacie malej palestínskej enklávy. Objavoval sa na rokovaniach v Turecku, Iráne a Katare. V katarskej Dauhe sa pritom ukrýval spolu s ďalšími poprednými predstaviteľmi hnutia, ktorí sa do Gazy nemohli vrátiť pre sledovanie izraelskými tajnými službami.

O ich pobyte v zahraničí kolovalo množstvo kontroverzných správ. Zatiaľ čo hnutie má svoju politickú úlohu reprezentovať ľud v Gaze – často žijúcich v biede –, tak jeho lídri majú v rukách majetok za miliardy. Ako sme informovali, dôkazy zobrazujú obrovské rozdiely medzi hlavnými teroristami a bežným palestínskym ľudom.

Veľvyslanectvo štátu Izrael v USA vlani zverejnilo približne minútové video, ktoré poukazuje na ročný obrat hnutia v hodnote 1 miliardy dolárov. Tieto finančné prostriedky sa používajú na výstavbu tunelov a nie na základnú infraštruktúru pre civilistov. Zároveň odhaduje čisté imanie viacerých vodcov hnutia. 

V rebríčku je napríklad Abú Marzúk, ktorý nedávno tvrdil, že bezpečnosť civilistov v Gaze ani nie je starosťou hnutia, ale OSN. Ide pritom o absolútny nezmysel, keďže Gazania si ešte v roku 2006 hnutie zvolili v legislatívnych voľbách. Abú Marzúk žijúci v Katare má čisté imanie na úrovni troch miliárd dolárov. Chálid Maš’al a aj zabitý Ismáíl Haníja v ňom majú majetok v hodnote približne po štyri miliardy dolárov.

Napriek tomu Haníju vnímali ako kľúč ku komunikácii s osobnosťami bojovej frakcie H*masu. Arabskí diplomati a predstavitelia ho považovali za relatívne pragmatického v porovnaní s inými militantnejšími hlasmi.

Následky smrti

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás jeho zabitie odsudzuje v obavách, že by to mohlo vyvolať širšiu reakciu a eskaláciu vojny. Zatiaľ čo o detailoch Haníjovej smrti nevieme takmer nič, Iránci ju označujú za vraždu zo strany Izraela. Palestínec Abbás o úmrtí Haníju hovorí ako o „zbabelom čine a vážnej eskalácii“. Turecké ministerstvo zahraničia zas o „ohavnom“ atentáte.

Súčasné napätie vyvrcholilo 7. a 8. októbra 2023, keď hnutie H*mas podniklo teroristické útoky na civilistov a dediny v Izraeli. Militanti páchali zverstvá, upaľovali či stínali ľudí vrátane žien, detí či seniorov.

Približne 1140 ľudí prišlo o život a ďalších 250 osôb uniesli do pobrežnej enklávy ako rukojemníkov. V súčasnosti zostáva v zajatí alebo nezvestných približne 120 ľudí vrátane štyroch osôb unesených v rokoch 2014 a 2015, píše BBC.

Izrael reagoval spustením pozemnej operácie a masívneho ostreľovania palestínskej enklávy. Ministerstvo zdravotníctva pod správou H*masu tvrdí, že v Gaze prišlo o život viac ako 39 000 ľudí. Tieto údaje nie je možné nezávisle overiť.

Startitup v Izraeli

V decembri 2023 redaktor Startitup navštívil vojnový Izrael a priniesol ti reportáže z miest plaču, hrôzy a strachu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: DNI, The Guardian, TASR, Archív SIU, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá