Extrémistická AfD láme rekordy. Nemecká expertka pre Startitup prezradila, čo je za prudkým rastom
- AfD nebude súčasťou federálnej vlády, povedala nemecká profesorka Münchová pre Startitup
- Je strana hrozbou pre demokraciu a čo spôsobuje jej rýchly rast?
- AfD nebude súčasťou federálnej vlády, povedala nemecká profesorka Münchová pre Startitup
- Je strana hrozbou pre demokraciu a čo spôsobuje jej rýchly rast?
Súčasné 21. storočie je zatiaľ okrem iného aj obdobím, ktoré praje populistom, extrémistom. Naša krajina však v tomto ohľade rozhodne nie je žiadnou výnimkou, ale iba jedným z mnohých príkladov v rámci celého sveta.
Stačí sa pozrieť do Maďarska, Poľska, ešte donedávna do USA. Republikánska strana sa zmenila zo „strany zákona a poriadku“ na stranu populistov koncentrovaných okolo Trumpa.
Postupný vývoj AfD
Jedným z najčerstvejších príkladov narastajúcej sily v rámci extrémistického krídla na politickej mape je Nemecko. Alternatíva pre Nemecko (AfD) vo februári tohto roka oslavovala 10 rokov od svojho vzniku, uvádza Taiwan News. V roku 2013 išlo o stranu kritickú voči euru a záchrannému program EÚ pre Grécko.
Strana sa rýchlo stala miestom stretnutia pre ľudí s pravicovými postojmi, ktorým sa existujúce krajne pravicové extrémistické odštiepené skupiny zdali príliš extrémne, ale ktorí boli rozčarovaní z liberálnych tendencií stredopravých kresťanských demokratov (CDÚ) pod vedením Angely Merkelovej.
AfD od svojho počiatku zahŕňala tri rôzne hnutia: liberálnych ekonómov, národných konzervatívcov a pravicových populistov. Dvaja z troch zakladajúcich členov sa strane už dávno otočili chrbtom. A aj to sa stalo výraznou črtou AfD: častá výmena vedenia.
Francúzsky Le Monde taktiež zdôrazňuje, že v priebehu desiatich rokov strana prešla výraznými zmenami. V prvom rade šlo o ideologický prerod, pričom pôvodný boj proti euru ustúpil iným bojom: proti vítaniu utečencov počas migračnej krízy v rokoch 2015 a 2016, proti maskám a vakcínam v rámci pandémie Covidu-19 a od 24. februára 2022 proti sankciám uvaleným na Rusko a proti akejkoľvek pomoci Ukrajine.
Aj zo sociologického hľadiska prešla AfD transformáciou. „Profesorská strana“, ako bola vo svojich začiatkoch známa vďaka veľkému počtu ekonómov, právnikov a esejistov v jej vedení, rozšírila svoju náborovú skupinu.
Pôvodne pochádzala z konzervatívnych a buržoáznych kruhov na západe krajiny, ale najvyššie počty hlasov teraz zaznamenáva v bývalom východnom Nemecku, kde sa stalo magnetom pre občanov, ktorí pochádzajú z prostredia s nižším vzdelaním a sú nahnevaní na staré strany establišmentu.
Druhá najsilnejšia strana v prieskumoch
Ako píše Deutsche Welle, kým pred dvoma rokmi v parlamentných voľbách v septembri 2021 získala Alternatíva pre Nemecko (AfD) 12,6 %, v súčasnosti sa jej popularita pohybuje na úrovni okolo 20 %, čo je druhé miesto po CDÚ (27 %), vďaka čomu môže byť v najbližších parlamentných voľbách dôležitým hráčom.
Je to dokonca viac, ako majú jednotlivé strany koalície, ukazuje posledný prieskum, v ktorom by sociálnych demokratov (SPD) volilo 17 % ľudí, Zelených 14 % a Slobodných demokratov (FDP) len 7 %.
V nedávnych lokálnych voľbách, ktoré sa konali koncom júna, AfD dokonca prvýkrát v dejinách Nemecka vyhrala voľby do okresného zastupiteľstva a má dokonca prvého starostu, konkrétne ide o Hannesa Lotha v meste Raguhn-Jeßnitz.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Akú úlohu v súčasnej nemeckej vnútornej politike hrá vojna na Ukrajine?
- Čo môže za nástup AfD v poslednom čase?
- Či bude táto strana súčasťou budúcej nemeckej vlády?
- Aké je postavenie jej predsedu Tina Chrupalla?
- V čom spočíva sila AfD?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie