„Extrémne nepravdepodobné,“ USA pochmúrne zhodnotili protiofenzívu Ukrajiny

  • Ukrajincom sa nedarí preraziť ruské obranné línie, potvrdzujú americkí a západní predstavitelia
  • Tvrdia, že skorý prielom je „extrémne nepravdepodobný"
neúspech protiofenzívy
TARS/AP, Libkos
  • Ukrajincom sa nedarí preraziť ruské obranné línie, potvrdzujú americkí a západní predstavitelia
  • Tvrdia, že skorý prielom je „extrémne nepravdepodobný"

Míny, ruské opevnenia a chýbajúca vzdušná nadvláda sú faktory, ktoré brzdia ukrajinskú protiofenzívu. Ukrajincom sa zatiaľ nepodaril žiadny väčší prielom a ich snaha zatiaľ priniesla len menšie územné zisky.

Ukrajinci sa momentálne snažia oslabiť súpera a útočia hlavne na nepriateľskú infraštruktúru a logistiku pomocou delostrelectva, dronov a striel dlhého doletu známych ako Storm Shadow alebo SCALP.

To, že Ukrajinci nedosiahli významný prielom, však podľa amerických predstaviteľov vytvára pochybnosti, či takýto prielom vôbec môžu dosiahnuť v budúcnosti. Televízii CNN to potvrdili viacerí vysokopostavení predstavitelia USA a Západu.

„Počas nasledujúcich pár týždňov s uvidí, či je šanca urobiť nejaký pokrok. Ale podľa mňa je mimoriadne nepravdepodobné, že by skutočne urobili pokrok, ktorý by zmenil rovnováhu tohto konfliktu,“ povedal pre CNN vysoko postavený západný diplomat.

Potvrdil to aj kongresman Mike Quigley, ktorý nazval brífingy Pentagónu pre Kongres ako „vytriezvujúce“. „Toto je najťažšie obdobie vojny,“ vysvetlil demokrat z Illinois.

Za neúspech protiofenzívy je zodpovedných viacero faktorov 

Rusi celé mesiace pred začiatkom ukrajinskej protiofenzívy budovali obranné línie, ktoré spočívajú v nahusto naukladaných a rozsiahlych mínových poliach, protitankových priekopách, zákopoch, ostatných plotoch, dračích zuboch, bunkroch a pozíciiách pre delostrelectvo.

Ukrajinci navyše nemajú vzdušnú prevahu, čo prekonávanie ruských prekážok veľmi komplikuje. Na začiatku protiofenzívy sme mohli vidieť, ako ukrajinské vozidlá darované Západom nadišli na míny. To zablokovalo cestu ďalším vozidlám, na ktoré následne útočilo ruské delostrelectvo a útočné helikoptéry Ka-52.

„Rusi majú množstvo obranných línií a oni (ukrajinské sily) v skutočnosti neprešli cez prvú líniu,“ povedal vysoký západný diplomat.

„Aj keby pokračovali v boji niekoľko nasledujúcich týždňov, ak počas uplynulých siedmich, ôsmich týždňov nedokázali urobiť ďalšie prelomy, aká je pravdepodobnosť, že ich zrazu urobia s vyčerpanejšími silami? Pretože podmienky sú také ťažké,“ dodal.

ukrajinský tank
zdroj: TASR/AP, Alex Babenko,

Neúspech protiofenzívy Ukrajincov tiež môže ovplyvňovať ďalšie faktory, k akým patrí aj nedostatok munície. Ukrajinci hlásia, že im chýbajú rakety dlhého raketu, ktoré by im umožnili zasiahnuť ruské línie hlboko za prednými líniami. Takúto muníciu by im mohli darovať Spojené štáty, tie tak zatiaľ neplánujú učiniť.

Veľkým problémom je aj nedostatok protivzdušnej obrany, ktorá sa sústredí najmä na hlavné mesto, a tak ostávajú miesta v prednej línii len sotva pokryté. Ukrajinci tak musia čeliť ruským stíhačkám či helikoptéram. Chýbajú im aj moderné lietadlá, ktoré by využili pri protiofenzíve.

Ukrajinci navyše majú na západné zbrane, ako sú tanky Leopard či bojové vozidlá Bradley, dostávať len niekoľkotýždňový výcvik. Ukrajinskú taktiku mala kritizovať aj nemecká spolková armáda v tajnom dokumente, kde tvrdila, že Ukrajinci sa nevedia adaptovať na západnú taktiku. 

Okrem toho ruské sily zefektívnili obranu, funguje aj systém protivzdušnej obrany a tiež elektronický boj, ktorého súčasťou je rušenie. Zbrane, ktoré používajú GPS navigáciu, sú po ňom slepé.

Dokonca Rusi vylepšili aj velenie. „Očakávali sme menší odpor. Držia sa. Majú vedenie. Nestáva sa často, že to hovoríte o nepriateľovi,“ uviedol veliteľ tankovej jednotky pre CNN.

Protiofenzívu tlačí čas

Ukrajincov tlačí tiež čas. S jeseňou a zimou príde počasie, ktoré bude nepriaznivé pre útoky obrnených vozidiel. S tým sa spája hlavne blato, ktoré je povestné pre Ukrajinu.

O niečo pozitívnejšie sa vyjadril skúsený americký predstaviteľ: „Všetci si uvedomujeme, že to ide ťažšie a pomalšie, ako by si ktokoľvek želal, vrátane Ukrajincov, ale stále veríme, že majú čas a priestor, aby mohli pokročiť.“  

Kyjev, ale aj jeho predstavitelia sa obávajú, že neúspech protiofenzívy môže vyvolať tlak na Ukrajinu, aby s Ruskom sadla za rokovací stôl. Obavy vyvoláva aj fakt, že budúci rok sa budú v Spojených štátoch odohrávať prezidentské voľby.

Pomoc Ukrajine sa môže stať jedným z ústredným motívov, pričom opozícia voči pomoci narastá. Neúspech protiofenzívy ju môže len prehĺbiť.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá