Extrémny nárast cien energií ohrozuje lyžovačku. Zisťovali sme, či sa lyžiarske strediská na Slovensku otvoria
- Na záchranu lyžovačky sa chystajú rôzne opatrenia
- Jedným z nich bude aj zdražovanie
- Zatvorené strediská by totiž priniesli regiónom katastrofu
- Na záchranu lyžovačky sa chystajú rôzne opatrenia
- Jedným z nich bude aj zdražovanie
- Zatvorené strediská by totiž priniesli regiónom katastrofu
V posledných týždňoch k nám zo zahraničia prichádzajú správy, že lyžiarska sezóna je v ohrození. Napríklad vo Francúzsku mnoho stredísk uvažuje, že vôbec neotvorí.
To všetko pre extrémny nárast cien energií, ktorý neuveriteľne predraží prevádzku stredísk. Hrozí niečo podobné aj u nás?
Situáciu nám priblížili niektoré lyžiarske strediská aj Bohuš Hlavatý, výkonný riaditeľ Lavex (záujmové združenie prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov). Zastrešuje takmer 200 členských organizácií, teda väčšinu prevádzkovateľov týchto zariadení v SR.
Za skipasy si priplatíme
Viaceré z oslovených stredísk nám vysvetlili, že bude takmer nemožné udržať ceny skipasov na úrovni z minulých rokov. V nadchádzajúcej sezóne preto chystajú ich zvyšovanie. Najčastejšie hovorili o 10 až 20 % zdražovaní, objavilo sa však aj 30 %.
Už teraz totiž vedia, že okrem drahých energií budú mať vyššie náklady na mzdy či pohonné hmoty, čo predraží úpravu tratí. Uvedomujú si aj negatívny vplyv inflácie a rastu životných nákladov na kúpyschopnosť obyvateľov. Tí zrejme budú v prvom rade míňať na dôležitejšie veci než na dovolenku či zábavu.
Veľké vrásky na čele tiež strediskám spôsobuje nestabilita a nepredvídateľnosť situácie. Váhajú, ako nastaviť ceny skipasov, pretože netušia, ako sa budú vyvíjať ceny energií. A tie sa v turbulentnom období menili denne aj o desiatky percent.
„S odvolaním na nestabilnú cenu energií neumožnili ich dodávatelia mnohým lyžiarskym strediskám uzavrieť zmluvu na dodávku energií. Veríme, že stabilizáciou cien na burze, prípadne tlakom prípadných opatrení slovenskej vlády aj v tomto smere dôjde k náprave a zmluvy sa postupne uzavrú. Situácia sa už po dohode na úrovni EÚ postupne stabilizuje a cena z extrému v auguste na úrovni 1 000 eur za MWh klesla k úrovni 400 eur za MWh. Dôležité tiež je, že už príliš nekolíše. Už teraz vieme o viacerých strediskách, ktoré majú energie zazmluvnené aj na budúci rok,“ vysvetľuje Hlavatý, prečo je nestabilita cien taký problém.
Navyše, ak sú náklady predvídateľné, strediská ľahšie nastavia prevádzku tak, aby ich zvládli a pritom minimálne ovplyvnili dostupnosť lyžovania.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo by hrozilo, ak by strediská ostali zatvorené?
- Aké problémy a prečo spôsobujú (nestabilné) ceny energií?
- Je vypnutie umelého zasnežovania riešením?
- Ako sa strediská chystajú na sezónu?
- O koľko budú zdražovať?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity