F-16-ky dorazia na Ukrajinu ešte tento rok, sľubujú USA. Kremeľ sa zrazu bojí jadrovej vojny
- USA potvrdili, že Kyjevu dodajú stíhačky F-16
- Kremeľ tvrdí, že to zvyšuje hrozbu jadrovej vojny
- Sám sa pritom neustále vyhráža
- USA potvrdili, že Kyjevu dodajú stíhačky F-16
- Kremeľ tvrdí, že to zvyšuje hrozbu jadrovej vojny
- Sám sa pritom neustále vyhráža
Washington ešte v máji podporil spoločný výcvik ukrajinských pilotov na obsluhu viacerých typov stíhačiek vrátane F-16. To poriadne rozzúrilo Kremeľ, ktorý to označil za stupňovanie konfliktu. Avšak Ukrajinci stíhačky skutočne dostanú a pravdepodobne sa tak stane ešte pred koncom tohto roka.
Plány poslať stíhacie lietadlá F-16 na Ukrajinu potvrdil hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v rozhovore pre televíziu Fox News, informuje TASR.
„S najväčšou pravdepodobnosťou budú stíhačky F-16 dodané Ukrajine do konca tohto roka. Avšak nedomnievame sa, že len samotné F-16-tky dokážu zmeniť situáciu na bojisku,“ povedal Kirby. Dodal, že ukrajinská armáda v súčasnosti potrebuje najmä omnoho viac munície.
Fox News pripomína, že americký generál Douglas Sims minulý týždeň podotkol, že podmienky na prepravu stíhačiek F-16 na Ukrajinu „nie sú ideálne“. Zdôraznil tiež, že Rusi majú stále dostatok prostriedkov protivzdušnej obrany a že počet stíhačiek, ktoré USA Kyjevu pošlú, priebeh súčasnej ukrajinskej protiofenzívy nijako neovplyvní.
Vraj ďalšia jadrová hrozba
Na minulotýždňovom summite krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) vo Vilniuse ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov podpísal s 11 štátmi memorandum o podmienkach výcviku ukrajinských pilotov na stíhačky F-16.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov však označil potenciálnu prepravu F-16-tiek na Ukrajinu za „jadrovú hrozbu“, čím odkazoval na potenciálnu schopnosť týchto bojových lietadiel niesť jadrové zbrane.
Ukrajinské médiá označili Lavrovovo vyhlásenie za absolútne nezmyselné, pričom zdôraznili, že jadrovými zbraňami môže byť potenciálne vybavený akýkoľvek typ lietadla vrátane starších typov, ktorými už Ukrajina disponuje.
Akémukoľvek nasadeniu takéhoto typu zbrane na stíhačkách F-16, ktoré budú dodané Ukrajine, však v prvom rade bráni veľké množstvo technických prekážok a bezpečnostných procedúr, ktoré sú pod prísnou kontrolou USA a ďalších členských krajín NATO.
Vyhrážky jadrovými zbraňami
Samotná Ruská federácia pritom od začiatku súčasnej vojny na Ukrajine opakovane používa naratívy týkajúce sa jadrovej vojny v snahe zastrašiť západných spojencov.
Neslávne známa propagandistická relácia „60 minút“ v ruskej štátnej televízii takéto vyhrážky používa neustále.
Alexej Žuravlev, ktorý je predsedom nacionalistickej politickej strany Rodina, naznačil, že raketa Sarmat, známa ako Satan-2, by sa mala zamerať na Veľkú Britániu. Londýn patrí k najväčším podporovateľom Ukrajiny, čo sa týka dodávok zbraní či poskytovania spravodajských informácií a rád ukrajinským vojskám, písali sme.
Rakety Sarmat dokážu niesť aj jadrové hlavice a ďalší hosť v relácii Jevgenij Popov oponoval, že jedna jadrová strela by znamenala koniec sveta, ktorý by nikto neprežil, pretože i samotná Británia má jadrové rakety.
„Keď navrhujete útok so Sarmatom, chápete, že nikto neprežije? Nikto na planéte,“ uviedol.
Nič nehrozí, hovorí expert
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.