F-16 v akcii s presnými zásahmi: Ukrajina svetu ukázala, aké stíhačky má Slovensko
- Ukrajina na svoju obranu použila stíhačky F-16
- Svojím spôsobom to ukazuje, aké stroje vlastne kúpilo Slovensko
- Ukrajina na svoju obranu použila stíhačky F-16
- Svojím spôsobom to ukazuje, aké stroje vlastne kúpilo Slovensko
Nové ukrajinské špičkové stíhačky dorazili do Kyjeva len nedávno a dnes už môžeme oficiálne povedať, že v obrane proti ruskej agresii sa zapojili do akcie. Potvrdil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tým, že nové lietadlá F-16 zostrelili ruské riadené strely mierené na ukrajinské mestá. Slovákom tak vznikla príležitosť pozorovať, čo vlastne dokážu aj ich najnovšie bojové lietadlá.
Koniec-koncov ide o veľmi podobné stíhačky. Ako sme ťa informovali v tomto článku, 22. júla na letisku v Kuchyni pristáli tie najmodernejšie lietadlá v celej Európe. Nesú označenie F-16 Block 70 a zaujmú aj svojimi technickými parametrami. Majú dĺžku 15 metrov, výšku 5 metrov a rozpätie krídel 9,5 metra. Dosahujú maximálnu rýchlosť vyše 2400 km/h, viac než Mach 2.
Ukrajina disponuje aj dánskymi F-16kami Block 20. Tie sa začali vyrábať v 90. rokoch, no kým sa dostali na Ukrajinu, mohli prejsť mnohými modernizáciami. Môžeme konštatovať, že ich efektivita bude, logicky, minimálne porovnateľná s výkonnosťou slovenských strojov.
Čo dokázali stíhačky na Ukrajine?
Pozorovanie najnovších ukrajinských bojových lietadiel poslúži aj na cenné analýzy pre NATO a celý západný svet. Ako píše Forbes, stíhačkám v akcii sa potešil aj fínsky analytik Joni Askola. Podľa neho bolo viac-menej hneď od začiatku jasné, že Kyjev tieto stroje využije v protivzdušnej obrane.
Disponujú infračerveným systémom navádzania rakiet AIM-9 a okrem toho i radarom navádzaných rakiet AIM-120. V oboch prípadoch niesli vzduch – zduch muníciu, teda rakety, ktoré neslúžia na ostreľovanie a útočenie na pozemské ciele. Naopak, ich úlohou je zostreľovať objekty vo vzduchu.
Dáva to zmysel. Rusko totiž na Ukrajine dosahuje najvýraznejšie výsledky práve pri útokoch zo vzduchu. Kyjev na obranu mobilizuje všetky dostupné prostriedky, no ako vieme, ani to často nestačí. V pondelok ráno sa pod nemilosrdnú paľbu dostali hlavné a aj ďalšie významné mestá. Sociálne siete zaplavili záznamy výbuchov, autority hlásia zranených i obete. Pod troskami civilných budov, apartmánov či domov ležia uviaznutí ich obyvatelia.
Škody boli rozsiahle, no mohlo to dopadnúť oveľa horšie. Ukrajinské letectvo a armáda tvrdia, že zostrelili 102 rakiet a 99 bezpilotných lietadiel. Ukrajinci pre tieto útoky potupne vymýšľali nové spôsoby, ako posilniť protivzdušnú obranu. Začali pri nej využívať vrtuľníky, drony a po novom aj F-16.
Stíhačky útočné rakety nezostreľujú tými najnovšími, no za to veľmi spoľahlivými strelami. Kyjev má takejto munície dostatočne veľa a konečne ju môže aj plnohodnotnejšie využívať. A keď dostane ďalšie lietadlá, zrejme potvrdí ich veľký obranný význam.
Balistické strely v útoku?
Zatiaľ čo Ukrajina dostáva F-16 od európskych členov NATO, úspechy v Kurskej oblasti by jej mohli pomôcť pri dohodách s USA o používaní amerických zbraní. Američania totiž Ukrajincom – čo sa týka nimi dodaných rakiet – umožňujú útočiť len v pohraničných ruských regiónoch. Ak sa chce Kyjev zameriavať na ciele hlbšie v Rusku, musí na to využívať zbrane od iných spojencov.
Oficiálne mu to povoľuje 13 členských štátov NATO, konkrétne: Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Holandsko, Švédsko, Česká republika, Fínsko, Dánsko, Nórsko a Kanada.
Ako však píše Politico, Zelenskyj chce nepopierateľný úspech Ukrajiny v ruskej Kurskej oblasti využiť na to, aby sa pokúsil presvedčiť prezidenta USA Joe Bidena zmeniť svoj názor.
V Kursku by, samozrejme, chceli Ukrajinci využiť paľbu na veľké vzdialenosti, konkrétne balistické rakety ATACMS. A podľa odborníkov sa preto čoskoro opäť pokúsia s Američanmi rokovať.
Zdroje: Forbes, Politico, Archív SIU