„Facka“ Sulíkovi, hejt na Káčera či otec spájaný s ŠtB. Gyimesi štve aj svojich koaličných „parťákov“
- György Gyimesi patrí medzi najkontroverznejších súčasných politikov
- Startitup sa pozrel bližšie na politikovu kariérnu dráhu
- György Gyimesi patrí medzi najkontroverznejších súčasných politikov
- Startitup sa pozrel bližšie na politikovu kariérnu dráhu
György Gyimesi je momentálne najznámejším politikom maďarskej národnosti na Slovensku. Napriek tomu, že parlamentné lavice derie len pár rokov, podarilo sa mu okolo seba vyvolať rozruch. V očiach verejnosti sa zviditeľnil najmä tzv. návrhom zákona, ktorý sa týkal aj zákazu dúhových vlajok na úradoch, ale aj cestou s Igorom Matovičom na stretnutie s Viktorom Orbánom, kde sa rokovalo o ruskej vakcíne Sputnik V.
Matovičova pravá ruka si za pomerne krátky čas stihla pohnevať LGBTQ+ komunitu, dostať sa do sporov s exministrom zahraničia Ivanom Korčokom, ale aj jeho nasledovníkom Rastislavom Káčerom či šéfom SaS Richardom Sulíkom. Rovnako sa mu svojimi radikálnymi postojmi darí vyvolávať národnostné vášne.
„Nie je to o ničom inom, len o jeho zviditeľnení,“ myslí si exšéf Most-Híd Béla Bugár. Ten je k poslancovi vo farbách OĽANO dlhodobo kritický.
„OĽANO má problémy, v súčasnosti majú v prieskumoch okolo osem percent, to znamená, že nie každý sa zmestí na zvoliteľné miesto kandidátky. On v posledných voľbách dostal pár tisíc hlasov, takže takýmto spôsobom ich chce nazbierať,“ vysvetľuje pre Startitup bývalý podpredseda parlamentu a v minulosti jeden z najznámejších zástupcov maďarskej menšiny na Slovensku.
Politika už odmalička, otec spájaný s ŠtB
Gyimesi podľa vlastných slov nasával politiku už s materským mliekom. Jeho otec Juraj Gyimesi bol totiž poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR za stranu Spolužitie. Avšak keď vyplávala na povrch jeho údajná minulosť agenta ŠtB, vzdal sa svojho mandátu. Používať mal krycie meno Július.
Neskôr, behom deväťdesiatych rokov Gyimesi starší založil Maďarské ľudové hnutie za zmierenie a prosperitu. Jeho nová strana bola často označovaná za subjekt blízky Vladimírovi Mečiarovi.
„Mečiar potreboval stranu, na ktorú by mohol ukázať, že „pozrite sa oni tiež zastupujú záujmy Maďarov, a s nimi sa dá“. „Toto on zneužíval. Nás vtedy mečiarovci označovali za rozvracačov republiky a nechceli s nami rokovať,“ spomína na krušné politické časy pamätník Bugár. V tej dobe bol predsedom strany MKDH, ktorá sa neskôr zmenila na SMK.
György Gyimesi absolvoval Osemročné športové gymnázium Košice a následne vyštudoval na Fakulte verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Podľa oficiálneho webu OĽANO v rokoch 2008 až 2016 pôsobil ako prednosta mestského úradu vo Veľkých Kapušanoch.
Neskôr sa rodák z Kráľovského Chlmca rozhodol pokračovať v rodinnej tradícii a nastúpil do veľkej politiky. Gyimesi bol v roku 2020 zvolený za poslanca NR SR ako náhradník Jaroslava Naďa, ktorý sa stal ministrom obrany. György Gyimesi kandidoval zo 49. miesta kandidátky hnutia OĽANO, v celkovom poradí skončil na 56. mieste s iba 2 370 prednostnými hlasmi.
Po voľbách v roku 2020 sa však Slovensko prvýkrát ocitlo v situácii, že v parlamente nebola žiadna strana, ktorá by zastupovala záujmy Maďarov, a tak sa tejto agendy chopil ambiciózny poslanec, ktorý vedel, ako na seba upozorniť.
„Je to človek, ktorý zneužíva menšinové témy, ale v skutočnosti nič nevybavil. Populistickým spôsobom hovorí napríklad o otváraní Benešových dekrétov či dvojitom štátnom občianstve,“ tvrdí Bugár.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- György Gyimesi sa neslávne zviditeľnil rôznymi excesmi
- Čo si o zákonodarcovi myslí Béla Bugár
- S ktorými politikmi má konflikty
- Ako vyzerá jeho podnikanie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Politika