Fajčenie skracuje život. Tieto faktory však starnutie spôsobia ešte rýchlejšie

  • Vedci v novej štúdii zisťovali vplyv psychologických faktorov na starnutie
  • Z výsledkov boli prekvapení i výskumníci
  • Osamelosť či smútok totiž pridávajú viac ako 1,5 roka k nášmu veku
Mladý muž osamelý sedí na gauči bez energie. Osamelosť rovnako vplýva na starého človeka
Ilustračný obrázok Unsplash/Nik Shuliahin, Icons8 Team, Tim Doerfler
  • Vedci v novej štúdii zisťovali vplyv psychologických faktorov na starnutie
  • Z výsledkov boli prekvapení i výskumníci
  • Osamelosť či smútok totiž pridávajú viac ako 1,5 roka k nášmu veku

To, že samota a osamelosť negatívne vplývajú na ľudské psychické zdravie, je už dobre známe. No nekončí to pri psychike. Osamelosť môže človeku spôsobiť aj problémy v oblasti fyzickej. Ako zistili výskumníci spoločnosti Deep Longevity, Stanfordskej univerzity a Čínskej univerzity v Hong Kongu, pocit depresie alebo osamelosti môže u človeka podstatne zrýchliť proces starnutia.

Štúdiou sa zaoberal časopis Aging-US, ktorý uvádza, že vedci pri tomto výskume vytvorili pomyselné „hodiny starnutia“. Vychádzali pri tom z údajov zozbieraných od 4 846 dospelých v roku 2015.

Ako informuje Euronews, odborníci, ktorí sa štúdiou zaoberali, ostali z jej výsledkov prekvapení. Psychologické faktory môžu mať na starnutie skutočne veľký vplyv, a to aj v porovnaní so známymi fyzickými faktormi, ako je napríklad fajčenie.

Hodiny starnutia

Každý z nás má svoj vek určený dátumom narodenia. Ten sa nazýva pojmom „chronologický vek“. Avšak existuje aj takzvaný „biologický vek“ založený na starnutí ovplyvňovanom či už genetikou, životným štýlom alebo ďalšími faktormi. Podľa rôznych ďalších štúdií vysoký biologický vek zvyšuje u daného človeka riziko rôznych chorôb či úmrtia.

Avšak po novom vedci tvrdia, že ich nový digitálny model starnutia vysvetľuje, aká dôležitá je v tejto oblasti ľudská psychika, uvádza The Guardian. Práve to majú hodiny starnutia za účel.

Zariadenie má odhadnúť biologický vek človeka, od ktorého možno vyvodiť, ako rýchlo bude jedinec starnúť a v prípade potreby tento proces spomaliť. Hodiny starnutia na túto „predpoveď“ používajú kombináciu 16 krvných biologických markerov, siedmich biometrických parametrov a biologického pohlavia.

„Ukazuje sa, že ak človeka tento model rozpozná ako starého, proces molekulárneho starnutia sa urýchli. To možno využiť na prevenciu chorôb súvisiacich so starnutím alebo na nájdenie spôsobov, ako starnutie spomaliť,“ vysvetľuje Fedor Galkin, vedúci vedecký pracovník spoločnosti Deep Longevity.

Psychologické faktory

Počas štúdie tím vedcov pridal k spomínaným vyše 4-tisícom osôb ďalších 2 617 čínskych dospelých. Tí mali diagnostikované choroby súvisiace so starnutím.

Predpokladalo sa, že jedinci s mŕtvicou, ochorením pečene či pľúcnymi ochoreniami budú biologicky starší než zvyšných 4 451 zdravých ľudí. Obe tieto skupiny sa zhodovali vo veku, pohlaví, ako i oblasti bývania.

Avšak dané ochorenia pridali veku ľudí v priemere len do 18 mesiacov. No výskumníci našli aj iné faktory.

„Ukázalo sa, že psychologické faktory, ako je pocit nešťastia alebo osamelosti, zvyšujú biologický vek o 1,65 roka,“ píšu vedci. Galkin podotýka, že ide o odhad, no zároveň podčiarkol, že štúdia zdôrazňuje dôležitosť nášho psychického stavu v tom, ako rýchlo starneme.

„Starostlivosť o svoje psychické zdravie je najväčším prínosom, ktorý môžete mať na spomalenie tempa starnutia,“ uviedol odborník.

Porovnanie s fajčením

S Galkinom súhlasí aj Manuel Faria, ďalší autor štúdie. Ten podotkol, že „v predpovedi zdravotných výsledkov a kvality života sú duševné a psychosociálne stavy jedny z najspoľahlivejších“. „Napriek tomu ich moderná zdravotná starostlivosť do značnej miery ignoruje,“ dodal expert.

Tím vedcov porovnáva rýchlosť starnutia u osamelých a u fajčiarov. Ľudia, ktorí fajčia, sú podľa predpovedí o 15 mesiacov starší ako ich rovesníci nefajčiari. Na druhej strane, manželstvo znižuje biologický vek približne o sedem mesiacov. 

„Prekvapivou časťou je, že na rozdiel od niektorých iných výskumných projektov možno toto prepojenie pozorovať pomocou veľmi jednoduchých dátových typov. Vplyvné psychologické parametre možno porovnať s dobre zavedeným faktorom starnutia, akým je fajčenie,“ hovorí Galkin.

Vzhľadom na silné prepojenie medzi psychickým stavom a starnutím dospeli autori štúdie k záveru. A síce, zlé duševné zdravie musíme uznať ako hlavnú hnaciu silu starnutia. 

„Táto štúdia kladie základy pre nové nástroje, ktoré môžu pomôcť zvrátiť psychologické aj biologické starnutie,“ uzatvára Alex Zhvaoronkov, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Insilico Medicine a spoluautor výskumu.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Aging-US, Euronews, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá