Výživová expertka: Fakty, ktoré musí poznať každý, kto túži po dlhom a zdravom živote

  • Federica Amati je popredná vedkyňa a odborníčka na výživu
  • Vo svojej knihe radí, ako dosiahnuť dlhší a zdravší život
Dr. Federica Amati
Instagram/@dr.fede.amati
  • Federica Amati je popredná vedkyňa a odborníčka na výživu
  • Vo svojej knihe radí, ako dosiahnuť dlhší a zdravší život

Uznávaná lekárska vedkyňa a odborníčka na výživu Federica Amati, strávila viac ako desaťročie prácou v oblasti verejného zdravia. Na základe svojich skúseností napísala knihu „Every Body Should Know This“, ktorú vydalo prestížne vydavateľstvo Penguin.

Kniha je navrhnutá tak, aby nám pomohla lepšie pochopiť základy výživy a ukázala, ako môžu naše každodenné rozhodnutia prispieť k dlhšiemu a zdravšiemu životu. V knihe Dr. Amati vysvetľuje niekoľko kľúčových aspektov, od správneho príjmu bielkovín až po výživu budúcich rodičov pred počatím dieťaťa.

Menej je niekedy viac

Ako uviedla Amati pre Yahoo, požiadavky na bielkoviny sa menia počas života, s najväčšou potrebou v detstve (približne 1,5 g/kg telesnej hmotnosti denne) a najnižšou v dospelosti (okolo 0,8 g/kg denne). Výnimkou je obdobie tehotenstva a laktácie, keď sa zvyšujú nároky na príjem bielkovín.

Dr. Amati odporúča zameriavať sa na rastlinné zdroje bielkovín, ako sú strukoviny, orechy, semená a celozrnné produkty. Príjem kvalitnej stravy počas dňa zabezpečí primerané množstvo bielkovín. Hovorí, že nie je potrebné konzumovať proteínové tyčinky a nápoje, ktoré často obsahujú rôzne prídavné látky.

Zdôrazňuje tiež význam konzumácie potravín bohatých na živiny s nízkou energetickou hodnotou, ako sú listová zelenina, strukoviny, brokolica, cuketa, huby a bobuľové ovocie, ktoré je vhodné kombinovať s chudým mäsom, vajcami, rybami, tofu a celozrnnými obilninami.

Po jedle je ideálne venovať sa fyzickej aktivite, či už formou prechádzky, alebo cvičenia. Na udržanie zdravia a hmotnosti Amati odporúča zapojiť sa do odporového tréningu 2× – 3× týždenne, ktorý pomáha zvyšovať a udržiavať svalovú hmotu – dôležitý metabolický orgán.

Strava rodičov má trvalý vplyv na zdravie potomkov

Viaceré štúdie ukazujú, že strava rodičov pred počatím môže mať trvalý vplyv na zdravie ich budúcich potomkov. Ako uvádza The Conversation, výskumy zistili, že strava budúcich otcov obohatená o aminokyselinu metionín môže ovplyvniť rastové a reprodukčné schopnosti až troch nasledujúcich generácií.

Obdobie tehotenstva, dojčenia a prvé dva roky života sú kritické pre zdravie dieťaťa, známe ako „prvých 1000 dní“. V tomto období je nevyhnutné optimalizovať výživu a zabezpečiť pestrú stravu plnú živín, ktorá podporí zdravie matky aj dieťaťa.

Zloženie materského mlieka, ktoré je potrebné na správny vývoj dieťaťa, závisí predovšetkým od stravy matky. Konzumácia rôznorodých výživných jedál nielenže zabezpečí dieťaťu potrebné živiny, ale pomáha aj rozvíjať jeho chuťové preferencie. Cesnak, koreniny či sladká zelenina prechádzajú materským mliekom, čo napomáha dieťaťu lepšie prijímať tieto chute v neskoršom veku.

Okrem toho vystavenie dieťaťa alergénom prostredníctvom materského mlieka, ako sú orechy, ryby, mäkkýše, lepok, mliečne výrobky či vajcia, môže znížiť riziko vzniku alergií v neskoršom veku. Týmto spôsobom môžeme posilniť imunitný systém dieťaťa a prispieť k jeho celkovému zdraviu aj v dospelosti.

Zdroje: Yahoo, The Conversation

Najnovšie videá

Trendové videá