Falošné očkovacie preukazy si ľudia kupujú ako teplé rožky. Ponúk je plný Instagram aj Facebook, ide o nadnárodný problém
- Kúpa falošných očkovacích preukazov predstavuje obrovský problém
- Falzifikáty sú často propagované aj na sociálnych sieťach
- Kúpa falošných očkovacích preukazov predstavuje obrovský problém
- Falzifikáty sú často propagované aj na sociálnych sieťach
Britský The Guardian informoval, že francúzski odporcovia očkovania si online nakupujú falošné očkovacie preukazy online. Portál sa tiež odkazuje na výskum, ktorý ukázal, že podobné služby sú často propagované na bežných platformách sociálnych médií.
Na Instagrame s tisíckami členov
Reč je o štúdii Inštitútu pre strategický dialóg, ktorá hovorí o tom, že mnohí ľudia vo Francúzsku nakupujú falošné preukazy, ktoré možno využiť v celej Európskej únii.
Koordinátorka výskumu ISD Zoé Fourelová uviedla, že zatiaľ čo niektoré skupiny venujúce sa predaju falošných preukazov na Facebooku mali približne 1 000 členov, na Instagrame boli účty s až 17 000 sledovateľmi.
„Jednou z najznepokojujúcejších vecí na Instagrame bolo, že jeho algoritmus dokonca odporúča účty, ktoré ponúkajú falošné doklady. Ak teda napríklad osoba sleduje niekoľko účtov s dezinformačným alebo antivax obsahom, algoritmus odporučí viac účtov ponúkajúcich falošné preukazy,“ tvrdí pre The Guardian.
Problém vidia aj v tom, že digitálne Covid preukazy pre platia v celej Európskej únii. Celú situáciu preto vnímajú ako nadnárodný problém. „Môžete byť v Taliansku a predať falošný pass Francúzom,“ hovorí Zoé Fourelová.
Inštitút pre strategický dialóg preto požaduje väčšiu zodpovednosť spoločností, ktoré vlastnia sociálne siete.
Špekulujú aj Slováci
Vyhotovovanie falošných preukazov však nie je len zahraničným trendom. Niekoľko sfalšovaných dokumentov by sme dozaista našli aj na Slovensku.
Polícia Slovenskej republiky ešte v októbri minulého roka informovala, že policajti Obvodného oddelenia PZ v Trenčíne sa zaoberali prípadom, kedy malo dôjsť k sfalšovaniu dokladov o zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19.
„Počas požiadavky na aktiváciu tzv. green pasu bolo zistené, že osoba, na ktorú bol očkovací preukaz vystavený sa v záznamoch o očkovaných pacientoch nenachádza,“ napísali v tom čase na sociálnej sieti.
Uviedli tiež, že v prípade dokázania viny páchateľovi hrozí za tento skutok trest odňatia slobody až na dva roky.
Zdroje: The Guardian, Facebook/ Polícia Slovenskej republiky