Falošný med zaplavuje slovenský trh. Včelár prezradil jednoduchý trik, ako ho odhaliť

  • Na slovenskom trhu je množstvo falošného medu
  • Zisti, aký jednoduchý trik ti pomôže rozoznať poctivý med od falšovaného
Včelár pri práci a med v nádobe.
Ilustračné foto Freepik/@wirestock, Freepik/@freepik
  • Na slovenskom trhu je množstvo falošného medu
  • Zisti, aký jednoduchý trik ti pomôže rozoznať poctivý med od falšovaného

Skúsený včelár varuje, že na trhu často nájdeš med, ktorý je buď falošný, alebo zriedený. Med má ale špeciálnu vlastnosť, ktorá ti umožní jednoducho zistiť jeho pravosť. Ako informuje portál Noviny.sk, skúsení včelári túto metódu používajú už celé generácie.

Šikovný trik

Pravý a kvalitný med sa nikdy neznehodnotí. Túto skutočnosť poznali už naši predkovia v dávnych časoch. „Keď otvorili hrobku Tutanchamóna, v drevenej nádobe bol med a bol kvalitný,“ uviedol včelár Jozef Magač. 

Agátový med je najbledší. Rozdiel medzi kvetovým a lesným medom je zrejmý už podľa farby – lesný med je tmavší. Takýto med máš od včiel, ktoré majú úle v lese. Pravý med po čase skryštalizuje, čo ti pomôže rozoznať ho od falošného.

Môžeš tiež skúsiť trik s lyžičkou a pohárom studenej vody.

„Keď naberiete na lyžičku pravý med a dáte ju do studenej vody, tak sa vám veľmi ťažko roztopí a voda sa vôbec nezačína farbiť, až po dlhšom miešaní. A keď zoberiete falšovaný med a dáte ho do vody, oveľa skôr sa začne farbiť voda a med sa rýchlo roztopí, čiže už je tam podozrenie, že ten med nie je pravý,“ informoval Magač.

Falošný med, ktorý prejde aj testami

V súčasnosti je situácia s medom náročná. Niektorí predajcovia dokážu vyrobiť med, ktorý prejde aj laboratórnymi testami, ale nemá veľa spoločného s medom od poctivého včelára.

„Jednoducho vyrobia zmes, ako je u nás detská krupica, nalejú vodu a máte hotový med na nerozoznanie voľným okom. A aby ten med ešte aj bol trošku dôveryhodný, tak dokúpia nášho medu, dolejú do jednej tony 100 kg medu a máte hotový med, ktorý obsahuje aj peľové zrná,“ ozrejmil Magač.

Včelár pri práci.
zdroj: TASR/Dano Veselský

Ak chceš mať istotu, že kúpiš kvalitný a pravý med, nájdi si miestneho včelára. Keď včelár vyrába med poctivo a odstráni z neho prebytočnú vodu, vydrží veľmi dlho. Takýto med môže prežiť aj teba, ak ho nezješ.

Predaj medu „z dvora“

Ako sme ťa už informovali, ak chceš predávať med, musíš splniť určité podmienky a predpisy. Predaj z dvora má jasné pravidlá. Musíš byť prvovýrobca. Predávať môžeš produkty rastlinného a živočíšneho pôvodu alebo výrobky. Predávaj vo vlastnom mene, na vlastný účet a priamo konečnému príjemcovi.

Ako nepodnikateľ vystavuj pri predaji len príjmové doklady a veď si evidenciu príjmov aj výdavkov.

Predaj z dvora nevyžaduje povolenie na podnikanie ani registračnú pokladnicu, ale musíš sa registrovať na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Ak predávaš produkty zo zakúpených surovín, porušuješ pravidlá. V takom prípade si musíš založiť živnosť a prevádzku, pretože prestávaš byť prvovýrobcom.

Priamy predaj a dodávanie malého množstva medu upravuje § 6 NARIADENIA VLÁDY SR č. 360/2011 Z.z.

Toto nariadenie stanovuje hygienické požiadavky pre priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu. Zahŕňa aj dodávanie mlieka a mliečnych výrobkov konečnému spotrebiteľovi a maloobchodným prevádzkam.

Správny poplatok za registráciu je 50 eur (podľa Zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch).

Ak podáš návrh elektronicky, poplatok je polovičný. To znamená, že zaplatíš len 25 eur. Ak k návrhu pripojíš prílohy, zľava platí len vtedy, ak sú prílohy v elektronickej podobe.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Noviny.sk, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá