Famózny zásah: Ukrajinci pomocou HIMARS-ov zničili najhroznejšiu zbraň Ruska známu ako „nočná mora“
- Ukrajinci tvrdia, že pomocou salvového raketometu HIMARS zničili nebezpečnú ruskú zbraň TOS-1A
- Ide o hrôzostrašný systém, ktorý ľudí doslova „odparí“ z povrchu zemského
- Ukrajinci tvrdia, že pomocou salvového raketometu HIMARS zničili nebezpečnú ruskú zbraň TOS-1A
- Ide o hrôzostrašný systém, ktorý ľudí doslova „odparí“ z povrchu zemského
Ukrajinské ozbrojené sily na sociálnych sieťach zverejnili video, ktoré má zachytávať zničenie obávanej ruskej zbrane raketometu TOS-1A. Používa termobarické hlavice.
K jej zničeniu malo dôjsť pomocou amerického salvového raketometu HIMARS.
Rusko pritom vlastní len niekoľko desiatok týchto „smrtiacich“ zbraní, pričom hodnota jednej sa pohybuje približne na 6 miliónoch amerických dolárov.
Nie je známe, koľko presne Rusi systémov TOS-1A vlastnia, rôzne zdroje uvádzajú počty od 50 do 70 kusov. Ukrajincom sa ale podarilo zničiť minimálne 14 kusov, ďalšie 2 poškodili a 3 sa im podarili zajať. Úspešné pri ničení obávanej zbrane boli okrem HIMARS-ov aj samovražedné drony či delostrelectvo.
HIMARS time is always the best time!
Precise shot of 🇺🇦 artillerymen destroyed russian TOS-1A Solntsepyok.📹: @SOF_UKR pic.twitter.com/7YWj9BjfPt
— Defense of Ukraine (@DefenceU) January 9, 2024
Podarí si so živou silou i bunkrami
Zničenie každého jedného systému je dobrou správou pre vojakov na fronte. TOS-1A si právom vyslúžila hrôzostrašnú povesť, považuje sa za najhrozivejšiu a najsmrteľnejšiu zbraň ruskej armády. Portál National Interest ju nazval ako „najhoršiu nočnú moru každej armády na svete“, pričom ju prirovnal k bájnemu gréckemu ohňu. Obe zbrane majú okrem ničivého účinku spoločnú črtu, sú zároveň mocnou psychologickou zbraňou. Jej účinok doslova dokáže „odpariť“ ľudí z povrchu zemského.
Počiatočná myšlienka vedúca k výstavbe tejto zbrane sa datuje do 70. rokov minulého storočia. Do výroby sa stroj dostal v 80. rokoch pod názvom TOS-1 Buratino.
Prvýkrát bola zbraň otestovaná v boji proti mudžahedínom v Pandžšírskom údolí, ktoré bolo známe ako miesto tvrdých bojov medzi Sovietmi a mudžahedínmi.
Okrem toho sa TOS-1 zapojil aj do bojov v rámci druhej vojny v Čečensku. Rusi ho používali aj v bojoch v Sýrii, kde bojovali po boku sýrskeho diktátora Bašara Asada.
Na Ukrajine bola zaznamenaná už v roku 2015, keď ju mali používať proruskí separatisti.
Od nevyprovokovanej ruskej invázie na Ukrajinu možno vidieť nasadenie týchto strojov vo viacerých ruských ofenzívach. Hlásené boli napríklad v bojoch pri Bachmute či v Avdijivke.
Raketomet slúži na ničenie ľudských zdrojov nepriateľa, ktoré na nachádzajú v otvorenom priestore, ale aj v krytoch či bunkroch. Poradiť si má vedieť aj s budovami či ľahko obrnenými vozidlami.
TOS-1 je umiestnený na podvozku tanku T-72, z ktorého je odobratá veža. Namiesto nej sa na vozidle nachádza raketomet, ktorý v pôvodnej verzii dokáže odpáliť 30 neriadených striel kalibru 220 mm. Účinný dostrel je do 3 500 m.
Vylepšená verzia TOS-1A, ktorá bola vyvinutá v roku 2001, znížila počet striel na 24, no zvýšila účinný dostrel na 6 000 m, uvádza Army Recognition. Rakety sú následne vystreľované každú 0,5 sekundu.
Ľudí „odparí“, z pľúc vysaje vzduch
Nebezpečenstvo tohto systému spočíva v termobarickej munícii, ktorá vytvorí deštruktívnu rázovú vlnu.
Pri použití striel s termobarickou muníciou dochádza k dvom výbuchom – prvý vystrekuje do vzduchu palivovú zmes, ktorá sa následne zapáli druhým výbuchom, zároveň využíva kyslík zo vzduchu, pomocou ktorého zvyšuje silu výbuchu. Vznikne tak ohnivá guľa s gigantickou teplotou, sprevádzaná ničivou rázovou vlnou a vákuovým efektom spôsobeným nasávaním kyslíka z atmosféry.
Teplota pri výbuchu dosahuje 2 500 – 3 000 stupňov Celzia. Každého v dosahu výbuchu zabije a tiež môže spôsobiť značné poškodenie konštrukcií a vozidiel. Dokáže tiež zapáliť palivá a mazivá, ako aj odpálenie akejkoľvek munície. Mnohé ciele, vrátane ľudí, sú, v podstate, odparené.
Aj tí, ktorí samotný výbuch prežili, ešte nemajú vyhraté. Zbraň dokáže spôsobiť vážne poranenia – až roztrhanie pľúc, očí, uší a hrubého čreva. Dokonca dokáže vysať vzduch z pľúc ľudí či zničiť vnútorné orgány. Rázová vlna dokáže zničiť budovy, čo môže spôsobiť sekundárne škody.
Takáto úroveň deštrukcie je zároveň mocnou psychologickou zbraňou, ktorá výrazne znižuje morálku protivníka.
Samotná zbraň nie je zakázaná Ženevským dohovorom, no jej používanie na civilné ciele porušuje medzinárodné humanitárne právo.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: Oryx, National Interest, Army Recognition