Fantastické jedlo a pútavé prehliadky sú po celom svete zadarmo. Nájdeš ich vďaka jednoduchému triku

  • Cestovanie je najmä o zážitkoch
  • Tie ti však dokážu poriadne prevetrať peňaženku
  • Preto sme ti našli miesta, ktoré si užiješ bezplatne po celom svete
Sprevádzaná skupina v parku napája vtáky pivom a sprievodkyňa ich fotí, ľudia nakupujú na trhovisku
Unsplash/Oxana Melis & Renate Vanaga
  • Cestovanie je najmä o zážitkoch
  • Tie ti však dokážu poriadne prevetrať peňaženku
  • Preto sme ti našli miesta, ktoré si užiješ bezplatne po celom svete

S technológiou si to odsprevádzaš sám

Rozmach technológií, ale aj pandémia prispeli k tomu, že v mnohých mestách už môžeš byť sám sebe sprievodcom. Turistické organizácie nejedného mesta vytvorili pestrofarebné mapy či písaných sprievodcov v najrôznejších témach.

Objaviť vďaka nim môžeš najlepšie reštaurácie, najdôležitejšie historické pamiatky, výnimočnú architektúru, klasické či pouličné umenie, významné osobnosti a mnoho ďalšieho. Napríklad taký Kaunas, kam sa bude od marca lietať aj z Bratislavy, ponúka až 30 ilustrovaných máp.

Môžeš si ich stiahnuť do mobilu alebo vytlačiť. Mapy a ilustrovaných sprievodcov nájdeš v digitálnej podobe na oficiálnych turistických weboch miest, v tej tlačenej sú k dispozícii v turistických informačných centrách.

Väčšina z nich je celkom detailných. Okrem konkrétnych miest, ktoré musíš navštíviť, často obsahujú aj informácie o otváracích hodinách či vstupnom. To naj, čo ťa v meste zaujíma, tak dostaneš ako na zlatom podnose.

Výhodou je, že prehliadku môžeš absolvovať vlastným tempom a nemusíš navštíviť každú jednu lokalitu. Nevýhodou je, že hoci v mapách bývajú aj fakty o konkrétnych miestach, znalého sprievodcu nemajú šancu nahradiť. Väčšinou sa z nich dozvieš len to základné.

Odstráni ju, aspoň v niekoľkých mestách, aplikácia Urbs. Umožní ti, aby si si podľa svojich preferencií vytvoril dokonalú trasu. Sprevádzať ťa ňou budú pútavé zvukové popisy, ktoré napísali kultúrni experti a nahovorili profesionálni umelci.

Tie najlepšie múzeá vstupné nevyberajú

Múzeá dnes nájdeš pomaly i v tých najmenších mestách. Sú skvelým spôsobom, ako sa dozvedieť o lokalite, jej histórii či zaujímavostiach. Takmer každý fanúšik múzeí však vie, že táto aktivita môže celkom prevetrať peňaženku. No musí to tak byť?

Natural History Museum Londýn
zdroj: Unsplash/Claudio Testa

Výborným príkladom opaku je Londýn, kde sú desiatky špičkových múzeí a galérií úplne zadarmo. Je to napríklad National Gallery s viac ako 2 000 obrazmi, Natural History Museum s kostrami dinosaurov či National Maritime Museum, ktoré predstaví britskú námornú históriu.

Hoci väčšina miest sveta za Londýnom v počte bezplatných múzeí zaostáva, ani inde to nie je úplne márne. Snáď každé mesto má niekoľko takých, ktoré navštíviš zadarmo. Veľmi ľahko ich nájde Google, keď doň zadáš meno mesta v kombinácii so slovným spojením „free museums“.

Veľa múzeí zase ponúka bezplatný vstup vo vybrané dni. V niektorých mestách to býva aj každý mesiac, inde raz do roka. Napríklad to býva pri príležitosti významného sviatku ako v Rakúsku, kde na Deň nezávislosti navštíviš niekoľko múzeí zadarmo.

Možnosťou, hoci nie na bezplatný vstup, ale aspoň na zľavu, sú tzv. mestské karty, ktoré už dnes ponúka väčšina miest. Za poplatok ti na vybrané časové obdobie umožnia prístup do atrakcií, vrátane múzeí a galérií.

Ich cena často zahŕňa aj verejnú dopravu, rôzne výlety i zľavové kupóny do barov a reštaurácií. Predtým ako kartu kúpiš, si však prepočítaj, či sa ti naozaj oplatí. Aby sa ti nestalo, že sa budeš hnať z múzea do múzea a vôbec si ich neužiješ, len aby si ušetril pár eur.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Free tours, Visit London, Austrian National Tourist Office, Urbs

Najnovšie videá

Trendové videá