„Žerú“ prúd aj keď sú vypnuté. Tieto spotrebiče ti nenápadne zvyšujú účet za elektrinu

  • Spotrebiče elektrinu žerú, aj keď ich zrovna nepoužívaš
  • Ročne ťa môžu stáť aj stovky eur
  • Existuje jednoduché riešenie
šetrenie elektriny
Ilustračná fotografia Unsplash/Thomas Dumortier, TASR/Martin Baumann
  • Spotrebiče elektrinu žerú, aj keď ich zrovna nepoužívaš
  • Ročne ťa môžu stáť aj stovky eur
  • Existuje jednoduché riešenie

Šetríš, no účty za elektrinu chodia domov stále vyššie? Ak si odopieraš čas za telkou a poctivo zhasínaš svetlá v každej miestnosti bezvýsledne, možno si sa stal obeťou tzv. fantómového zaťaženia siete.

To, že spotrebiče nejakú tú elektrickú energiu prijímajú, aj keď ich nepoužívaš, je síce logické, no možno by ti nenapadlo, že môžu mať viditeľný dopad na tvoje účty. Opak je však pravdou. Týchto nenápadných žrútov má v domácnosti v podstate každý, no málokedy sa im pripisuje význam. Čísla ale neklamú.

Ako vysvetľuje portál Energy Sage, ich neviditeľná spotreba je síce relatívne malá, pokiaľ sa rozpočíta na drobné, postupne sa však nabaľuje, čo môže mať na celkovú spotrebu domácnosti značný dopad. Najväčší pozor si musíš dať hneď na niekoľko zariadení.

1. Televízor

A ruka v ruke s ním v podstate všetky zariadenia, ktorých primárnou úlohou je zábava. Spadajú sem napríklad počítače, herné konzoly, reproduktory a dokonca telefóny, tablety či laptopy, ktoré mnohí z nás nechávajú na nabíjačkách permanentne.

Kameňom úrazu je skutočnosť, že vo všeobecnosti sú všetky z týchto zariadení v neustálom „stand-by“ móde, čo znamená, že vždy čakajú na prípadný vonkajší podnet. Zoberme si teda spomínanú televíziu.

netflix, televizia
zdroj: Unsplash/Mollie Sivaram

Podľa serveru Take Control and Save spotrebuje bežná LCD obrazovka v stand-by móde ročne 123 kWh energie. Tohtoročné maximum ceny elektriny bolo 420 eur za mWh, čo je v prepočte 42 centov za kWh. Ročne teda má potenciál „zožrať“ elektrinu v hodnote 52 eur. Priemerná cena elektriny je podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví niečo cez 61 eur za MWh, čo je oveľa menej, aj keď nejde o zanedbateľnú sumu.

2. Mikrovlnka

Áno, vinníkom je i bežná mikrovlnka. Portál The Spruce ju zaraďuje medzi top 10 pasívnych žrútov elektrickej energie. Dokonca spotrebúva viac energie ako niektoré spomenuté zábavné systémy. Jej ročná spotreba sa v najviac optimistickom scenári pohybuje vo výške 35 kWh.

3. Set-top box

Set-top boxy, ktorú sú na Slovensku stále veľmi populárne, premrhajú ročne najviac energie. Slováci ich bežne využívajú na nahrávanie a následné pozeranie ich obľúbených televíznych sérií, ktoré nestíhajú sledovať v reálnom čase. Toto jednoduché riešenie na malicherný problém však stojí omnoho viac, ako si predstavujeme.

Ročne totiž set-top boxy, odbornejšie nazývané DVR zariadenia, pasívne môžu spotrebovať pomerne dosť energie. Záleží však na samotnom modeli, tie staršie a ťažkopádnejšie vedia spotrebovať až 325 kWh energie. Novšie typy spotrebujú približne štvrtinu z toho.

4. Tlačiareň

Tlačiarne spotrebujú relatívne veľa energie v čase ich používania, čo snáď nikoho neprekvapí. Vedel si však, že tlačiareň, ktorá len potichu čaká na ďalšie nekonečné dokumenty, stále využíva značné množstvá elektriny?

tlačiareň
zdroj: Unsplash/Mahrous Houses

Rôzne zdroje v priemere hovoria o spotrebe vo výške 70 kWh, čo môže na tvojom ročnom zúčtovaní vyrobiť nepekný nárast. Takéto pasívne používanie, najmä ak máš viacero tlačiarní, domácnosti či kancelárie ročne stojí takmer desiatky eur.

5. Wi-Fi

Len málokto internet vypína ihneď, ako má v pláne opustiť byt. Toto rozhodnutie je pochopiteľné, keďže väčšina z nás chce, aby sa naše zariadenia na bezdrôtovú sieť pripojili v momente, ako do domácnosti vstúpime. Spotreba bežného routeru ťa však možno presvedčí konať inak.

Keďže router musí fungovať v podstate 24/7, jeho ročná spotreba sa môže vyšplhať poriadne vysoko. V priemere ide o okolo 90 kWh, čo znamená, že tvoj ročný účet za elektrinu ťa vyjde drahšie o desiatky eur.

Ako ušetriť?

Ak spočítame spotrebu len vyššie spomenutých piatich spotrebičov, pri najvyšších cenách elektriny nám vyjde suma 271,3 eur, čo už je poriadna „pálka“. Bežná domácnosť však nevyužíva len 5 spotrebičov. V skutočnosti sa toto číslo približuje k 50 celkovým spotrebičom. Takmer každý z nich pritom využíva energiu pasívne. 

Nie je preto prekvapením, že Citizen Utility Board odhaduje, že ročne predstavuje táto fantómová elektrina až 10 % celkovej spotreby energie. Len v USA sa cena za takúto energiu naprieč všetkými domácnosťami môže vyšplhať na závratných 19 miliárd dolárov ročne. Ide pritom v podstate o úplne zbytočné výdavky.

plynomer zobrazujúci spotrebu plynu v domácnosti
zdroj: TASR/DPA

Odpoveď je relatívne jednoduchá. Spotrebiče nemajú elektrinu ako spotrebúvať, pokiaľ nie sú napojené na elektrickú sieť. V skratke ich stačí zo zástrčiek vypojiť a tvoje účty za elektrinu by sa mali postupne znižovať.

Proces ani nemusí byť taký otravný, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Jednoduchou cestou, ako sa vyhnúť odpájaniu každého káblu zvlášť, sú obyčajné predlžovačky, ktoré sa dajú vypnúť jedným tlačidlom. Na trhu dokonca existujú aj smart predlžovacie káble, ktoré automaticky blokujú prívod elektriny do zariadení, ktoré nie sú v danom momente zapnuté.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: The Spruce, Take Control and Save, Energy Sage, Citizen utility board

Najnovšie videá

Trendové videá