Experti poukazujú na úchvatný objav: Srdce oceánu, ktoré patrilo Rose z Titanicu, sa zrejme konečne našlo
- Postave Rose patril jeden z najznámejších filmových náhrdelníkov
- Výskumníci možno našli jeho pôvodnú a skutočnú verziu
- Postave Rose patril jeden z najznámejších filmových náhrdelníkov
- Výskumníci možno našli jeho pôvodnú a skutočnú verziu
Nielen milovníci filmov a zaľúbené páry určite poznajú film o najväčšej lodnej tragédii 20. storočia a niektorí dokonca aj naspamäť. Titanic, ktorý sa potopil v roku 1912, získal azda najväčšiu popularitu vďaka filmu z produkcie režiséra Jamesa Camerona z roku 1997.
Svetlo sveta uzrela novinka, ktorá bude zaujímať všetkých fanúšikov tohto legendárneho príbehu lásky. Tím výskumníkov objavil zlatý náhrdelník, ktorý už vyše 110 rokov nik nevidel, informuje IFL Science. Nie je pritom vylúčené, že by mohlo ísť o náhrdelník známy ako Srdce oceánu, ktorý vo filme patril Rose, jednej z ústredných postáv.
Ide o Srdce oceánu, ktoré mala na krku Rose?
Výskumníci ho našli medzi vrakmi lode na dne Atlantiku a dokonca dúfajú, že pomocou umelej inteligencie nájdu aj rodinu majiteľa tohto šperku. Opätovný záujem o skúmanie histórie tragédie filmového Titanicu vzbudili digitálne skeny, o ktoré sa postarala britská spoločnosť Magellan.
V tomto článku sme ťa informovali o tom, že má tieto skeny na svedomí spomínaná firma, ktorá sa špecializuje na mapovanie hlbokého mora. Získala ich pomocou diaľkovo ovládaných podmorských kamier vďaka spolupráci s tvorcami dokumentov z Atlantic Productions.
Skenu, ktorý sa vytvoril v lete minulého roka, predchádzala práca robotických kamier. Tie strávili viac ako 200 hodín skúmaním vraku, ktorý leží na dne Severného Atlantiku pri pobreží Newfoundlandu a Labradoru v Kanade.
Kvalitné zábery nám ponúkajú aj pohľad na náhrdelník vyrobený zo zubu megalodona, vyhynutého druhu žraloka. Súčasťou fiktívneho filmového príbehu je síce náhrdelník s názvom Srdce oceánu, ale nedá sa vylúčiť, že bol tento nález darom medzi mileneckým párom Rose a Jacka.
Študovať sa budú pôvodné zábery z nástupu na Titanic
Generálny riaditeľ spoločnosti Magellan, Richard Parkinson, opísal objav ako „úžasný, krásny a úchvatný“. Vzhľadom na súčasné dohody, ktoré sú spojené so skúmanou lokalitou, verejnosť z vraku a okolia nesmie odstraňovať žiadne artefakty.
Tím v Magellane však dúfa, že sa im tento šperk podarí spojiť s rodinou jeho majiteľa. Na analýzu a kontaktovanie 2 200 pasažierov na palube skutočného Titanicu používajú umelú inteligenciu a dúfajú, že sa im podarí identifikovať osobu, ktorej tento náhrdelník na začiatku 20. storočia patril.
Súčasťou hľadania pôvodného vlastníka bude tiež študovanie skutočných záberov pasažierov nastupujúcich na loď, aby zistili, či dokážu nájsť šperky a identifikovať majiteľa pomocou technológie rozpoznávania tváre, uvádza IFL Science.
Na tajomstvo jednej z najikonickejších katastrof histórie však vedci a výskumníci možno nikdy neprídu. Dôsledky mora a mikróbov sú na pozostatkoch lode očividné a historici si uvedomujú, že im čas rýchlo uteká. Tento sken však vedcom dáva možnosť pozrieť sa na loď zblízka a pokúsiť sa prísť na všetky nezodpovedané otázky.
Tragédia Titanicu očami umelej inteligencie
Titanic, luxusný oceánsky parník, sa potopil v noci z 14. na 15. apríla 1912 počas svojej prvej plavby z Southamptonu do New Yorku, keď narazil do ľadovca v severnom Atlantiku. Viac ako 1 500 ľudí, vrátane pasažierov a posádky, tragicky zahynulo, čo je považované za jednu z najväčších námorných katastrof histórie.
Hoci bol Titanic propagovaný ako „nepotopiteľný“, jeho konštrukcia a nedostatok záchranných člnov prispeli k rozsahu katastrofy. Táto tragédia viedla k významným zmenám v námorných právach a bezpečnostných predpisoch.