Fanúšikovia Taylor Swift spôsobili doslova zemetrasenie. Ich skákanie a dupot zachytil seizmograf
- Američania sa počas koncertov skutočne bavia
- Ich energiu zachytil seizmometer
- Koncert Taylor Swift si budúci rok vychutnajú aj Slováci
- Američania sa počas koncertov skutočne bavia
- Ich energiu zachytil seizmometer
- Koncert Taylor Swift si budúci rok vychutnajú aj Slováci
O zemetrasenie sa už v súčasnosti nemusí postarať iba príroda, ale aj množstvo ľudí na jednom mieste. Potvrdili to fanúšikovia Taylor Swift, ktorí počas dvoch nocí koncertov na multifunkčnom štadióne Lumen Field v Seattli spôsobili seizmickú aktivitu, ktorá zodpovedá zemetraseniu s magnitúdou 2,3, informuje SITA.
„Swiftovské zemetrasenie“ je prirovnaný k takzvanému „Beast Quake“ z roku 2011. Priaznivci klubu amerického futbalu Seattlu Seahawks vtedy oslavovali po touchdowne Marshawna „Beast Mode“ Lyncha. Túto reakciu fanúšikov následne zaznamenal ten istý miestny seizmometer ako koncert speváčky, povedala seizmologička Jackie Caplan-Auerbach pre CNN.
Šťastní fanúšikovia spôsobili dlhodobé otrasy
Caplan-Auerbach, ktorá pôsobí ako profesorka geológie na Western Washington University, si toto porovnanie všimla v skupine o zemetraseniach v Tichomorí, ktorú moderuje na Facebooku, a okamžite sa pustila do práce.
„Zobrala som údaje z oboch nocí koncertov a hneď som si všimla, že je to jasne rovnaký vzorec signálov,“ skonštatovala, pričom dodala, že keď ich prekryje, „sú takmer identické“. Hlavný rozdiel medzi koncertmi z 22. a 23. júla, okrem prekvapení, ktoré Swift zvykne pridávať, predstavuje zhruba 26 minút.
„Povypytovala som sa a zistila som, že nedeľné vystúpenie sa oneskorilo asi o pol hodiny, takže to sedí,“ podotkla. I keď bol rozdiel v magnitúde medzi „Beast Quake“ a „Swift Quake“ len 0,3, Swifties podľa Caplan-Auerbach prekonali fanúšikov Seahawks. „Otrasy boli dvakrát silnejšie ako pri ,Beast Quake‘,“ skonštatovala.
„Hlavným rozdielom je dĺžka trvania otrasov. Radosť po touchdowne trvá niekoľko sekúnd, ale nakoniec utíchne. Je to oveľa náhodnejšie ako na koncerte. V prípade Taylor Swift som zozbierala asi 10 hodín údajov, kde rytmus ovládal správanie. Hudba, reproduktory, rytmus. Všetka táto energia môže vnikať do zeme a otriasať ňou,“ vysvetlila seizmologička.
Americkú časť turné Eras ukončí Swift začiatkom augusta šiestimi koncertami v Los Angeles a následne sa vydá na medzinárodnú šnúru, ktorú odštartuje 24. augusta v Mexico City. V rámci nej sa predstaví napríklad aj v Poľsku a Rakúsku.
Pokiaľ by vyhoveli všetkým, Swift by čakali stovky koncertov
Svetoznáma americká speváčka a hudobníčka začala predávať vstupenky na budúcoročnú európsku časť Eras Tour pred dvomi týždňami. Emócie fanúšikov sa prelínali medzi radosťou z úspešnej kúpy vstupeniek a smútkom z neúspechu, čomu predchádzal absolútny chaos a intenzívna súťaž o lístky.
Komplikácie sa začali v USA, kde bol predaj vstupeniek na americkú časť turné prerušený kvôli technickým problémom. Ticketmaster, hlavný organizátor predaja vstupeniek, zaznamenal problémy s ovládaním masívnej návštevnosti a útokmi botov, čo spôsobilo pád webovej stránky, ako sme ťa informovali v tomto článku.
Ticketmaster poukázal na tento neobvyklý záujem. Uviedol, že ak by uspokojili potreby každého, kto si chcel kúpiť vstupenku v prvý deň predaja, Swift by musela usporiadať viac ako 900 koncertov na veľkých štadiónoch. Technické problémy a problémy s tretími stranami však spôsobili aj prerušenie predaja vstupeniek vo Francúzsku.
Po koncertoch v Mexiku v auguste a vystúpeniach v Južnej Amerike v novembri sa Taylor Swift so svojím turné vyberie do Japonska, Austrálie a Singapuru v februári a marci budúceho roka. Európsku časť turné začne 9. mája, čo je relevantné aj pre slovenských fanúšikov.
O koncerty ju priamo žiadal primátor i premiér
Fakt, že Taylor Swift usporiada tri koncerty v rakúskej Viedni, je pre Slovákov veľkou správou, pretože ide o najbližšie miesto jej koncertu. Toto turné je ešte dôležitejšie vzhľadom na to, že je jej prvým európskym turné za posledných šesť rokov.
Swift nevystúpi v Maďarsku, hoci ju o koncert na Instagrame žiadal budapeštiansky primátor Gergely Karácsony, a ani v Kanade. Svoje sklamanie z tejto skutočnosti vyjadril kanadský premiér Justin Trudeau. „To som ja, ahoj. Viem, že by ťa radi videli na niektorých miestach v Kanade. Nerob nám ďalšie kruté leto. Dúfame, že ťa čoskoro uvidíme,“ napísal.
Swift vynechala Kanadu z plánov The Eras Tour, čo by mohlo znamenať významnú stratu príjmov pre krajinu. USA naopak vďaka americkému turné získali slušnú sumu peňazí, ako informuje NBC News. Koncerty svetových hviezd sú totiž vždy mimoriadne ekonomicky prínosné pre danú krajinu.
Pre Slovákov bude 8., 9. a 10. august 2024 jedinečnou príležitosťou vidieť americkú hviezdu naživo. Nikdy predtým nevystúpila na Slovensku, v Česku a ani v našich susedných krajinách. Najbližšie k nám v minulosti bola v Kolíne nad Rýnom a v Berlíne.
Vstupenky na jej vystúpenia vo Viedni sú už vypredané a jedinou možnosťou je nákup tzv. „re-sell tickets“, čo sú lístky, ktoré boli zakúpené a následne sú predávané za značne vyššiu cenu.
Zdroje: CNN, SITA, archív Startitup, NBC News