Farmár na poli našiel megapoklad z 19. storočia. Jeho hodnota je vyše desať miliónov eur

  • Anonymný farmár počas kopania narazil na miliónový poklad
  • Odovzdal ho do rúk odborníkov, aj keď nemusel
poklad mince farmár pole
Ilustračný obrázok Unsplash/Dan Dennis, Gregory Hayes
  • Anonymný farmár počas kopania narazil na miliónový poklad
  • Odovzdal ho do rúk odborníkov, aj keď nemusel

Mužovi z amerického Kentucky sa podaril skutočne výnimočný objav. Počas toho, ako kopal na kukuričnom poli, narazil na stovky zlatých mincí, ktorých história sa datuje až do polovice 19. storočia. Malo by ísť o takzvaný „veľký kentucký poklad“, ktorý má súvislosti s obdobím americkej občianskej vojny. 

Hodnota tohto nálezu sa šplhá až do desiatok miliónov amerických dolárov. Farmár zo štátu na východe Spojených štátov našiel spolu viac než 800 mincí z rokov 1840 až 1863. Zaujímavosťou je, že tento fascinujúci poklad objavil úplnou náhodou.

Poklad môže mať hodnotu desiatok miliónov eur

Šťastný Američan sa s radosťou z objavu podelil aj so spoločnosťou Numizmatic Guaranty Company (NGC), na ktorú sa ihneď obrátil. Najväčšia organizácia na svete pre overovanie a vyhodnocovanie stavu mincí a medailí už doposiaľ certifikovala viac ako 58 miliónov mincí, ako uvádza na svojej webovej stránke.

Jeff Garrett, odborník spoločnosti, spočiatku nemohol uveriť tomu, čo sa farmárovi podarilo nájsť. „Som síce vždy nadšený, keď mi niekto zavolá so žiadosťou o radu ohľadom nálezu vzácnych mincí, no príležitosť pracovať na Veľkom kentuckom poklade je jedným z míľnikov mojej kariéry,“ uviedol.

Vzácnosť objavu umocňuje aj fakt, že väčšina z nájdených mincí bola vyrobená zo zlata a menší počet z nich je strieborný. Súčasťou pokladu je pritom niekoľko razidiel, vrátane viacerých chybných. Hodnota pokladu sa teda v prepočte môže vyšplhať aj do výšky desiatok miliónov eur.

Na Ebayi dosahuje cena niektorých mincí astronomické výšky

Poklad si už zobral na starosť predajca GovMint, ktorý bude mince ponúkať záujemcom v aukcii. Niektoré kúsky sa pritom jednotlivo môžu predať aj za šesťciferné čiastky. Obzvlášť výnimočná je 20-dolárová minca Liberty z roku 1863. Tých farmár našiel hneď osemnásť.

Na Ebayi si za mince z tohto obdobia vlastníci pýtajú tisíce dolárov, no jedna z ponúk skutočne vyčnieva. Za dvadsaťdolárovú mincu Liberty z roku 1870 s certifikáciou PCGS si vlastník pýta 1 250 000 dolárov, teda v prepočte približne 1,14 mil. eur. 

Každá z mincí obsahuje 90 % zlata, razené boli v mincovniach Philadelphia, Denver, San Francisco, New Orleans a Carson City, píše Lovec Pokladu. Poklad je však výnimočný aj svojou zachovalosťou. „Sú úžasne lesklé a v stave, ktorý u tohto druhu mincí možno spozorovať iba zriedka,“ komentuje poklad viceprezident spoločnosti GovMint, pod ktorú NGC spadá, Andy Salzbergová.

Farmár poklad odovzdať nemusel

Pokiaľ máš záujem stať sa vlastníkom tohto pokladu, prípadne aspoň jeho časti, maj sa na pozore. Do aukcie sa všetky tieto mince dostanú už v najbližších mesiacoch, uvádza TN.cz. „Veľký kentucký poklad sa na trh dostáva vôbec po prvý raz. Tieto mince doposiaľ nikdy neboli k dispozícii,“ zdôraznil GovMint jedinečnosť udalosti.

„Sme hlboko poctení a nesmierne nadšení, že sme boli vybraní ako výhradný sprostredkovateľ predaja týchto pozoruhodných mincí,“ pridal sa prezident spoločnosti Bill Gale.

Poklad sa zo zeme dostal po vyše 150 rokoch. Jeho pôvodný vlastník ho na miesto pravdepodobne zakopal v priebehu americkej občianskej vojny. „Aj napriek prehláseniu o neutralite Kentucky tam panovali veľké nepokoje. Mnoho rodín sa postavilo proti sebe a Veľký kentucký poklad môže byť dôsledkom takého konfliktu,“ objasňuje NGC.

Dobrá vôľa nálezcu tak potešila mnohých historikov. V Spojených štátoch totiž nie je povinnosťou hlásiť archeológovi historické nálezy objavené na súkromnom pozemku. Rozhodnutie je vždy na majiteľovi pozemku alebo na nálezcovi. 

Zdroje: NGC, TN.cz, Ebay, Lovec Pokladu

Najnovšie videá

Trendové videá