Farmári protestujú pred Úradom vlády. Odmietajú zabíjanie zdravých zvierat pre slintačku a krívačku

  • Farmári dnes protestujú pred Úradom vlády SR
  • Žiadajú koniec plošného zabíjania zvierat pri slintačke a volajú po karanténe len pre infikované farmy
Protesty farmárov
Ilustračné foto TASR/Milan Drozd
  • Farmári dnes protestujú pred Úradom vlády SR
  • Žiadajú koniec plošného zabíjania zvierat pri slintačke a volajú po karanténe len pre infikované farmy

Pred Úradom vlády v Bratislave dnes protestujú nespokojní farmári, ktorí odmietajú štátnu stratégiu boja proti slintačke a krívačke, informuje Denník N.

Požadujú, aby namiesto zabíjania zdravých zvierat štát zaviedol karantény len pre napadnuté farmy. Protest je reakciou na príkazy štátnej veterinárnej správy, ktoré farmári považujú za nehumánne a neodborné. Už včera sa podobné zhromaždenie konalo aj v obci Lúč na Ostrove, kde sa okrem farmárov zapojili aj miestni obyvatelia. Spoločne dúfajú, že tlak verejnosti prinúti vládu zmeniť svoj prístup.

Ich návrhy však štátne orgány odmietajú. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč trvá na tom, že likvidácia zvierat v trojkilometrovom okruhu od ohnísk nákazy bude pokračovať. Argumentuje tým, že karanténu nie je možné efektívne kontrolovať a riziko rozšírenia nákazy je podľa neho príliš vysoké.

Štát trvá na likvidácii: „Riziko je príliš veľké“

„Ak by sa ochorenie dostalo do veľkých chovov, išlo by o stovky až tisíce kusov zvierat, ktoré by museli byť zlikvidované. To je riziko, ktoré si nemôžeme dovoliť,“ uviedol Takáč. Podľa neho bude o ďalšom postupe rozhodovať ústredný krízový štáb, no aktuálne nevidí dôvod na zmenu stratégie, informuje Markíza.

Nespokojnosť medzi farmármi však rastie. Už včera sa podobné zhromaždenie konalo v obci Lúč na Ostrove, kde sa k farmárom pridali aj miestni obyvatelia. Spoločne vyzývajú vládu, aby prehodnotila svoje rozhodnutia a hľadala humánnejšie a odborné riešenia. Protesty prebiehajú pokojne, no odhodlanie účastníkov je silné.

Kritika aj za spôsob usmrcovania: „Poľovník zastrelil moje zvieratá“

Niektorí obyvatelia zasiahnutých oblastí upozorňujú aj na sporné praktiky pri likvidácii. Jedna chovateľka z obce Baka tvrdí, že jej zvieratá boli zastrelené poľovníkom. Minister Takáč na to reagoval, že takúto informáciu nemá, no ak sa podá podnet, ministerstvo sa ním bude zaoberať.

Minister zároveň uistil obyvateľov južného Slovenska, že napriek dramatickým zásahom sa nemusia obávať nákazy zo spodnej vody, keďže prebieha dôkladná dezinfekcia všetkých postihnutých lokalít.

Zaujímavosťou je, že rezort pôdohospodárstva chce pomôcť aj ľuďom s nelegálnymi chovmi. „Na Slovensku máme približne 30 % čiernych chovov. Aj týmto ľuďom vieme pomôcť,“ uviedol minister. To však vyvoláva otázky o transparentnosti celého zásahu a o tom, ako štát pristupuje k legálnym farmárom, ktorí dnes musia sledovať, ako im usmrcujú zdravé zvieratá.

Napätie medzi farmármi a štátom tak rastie. Protesty ukazujú, že verejnosť už nechce byť len tichým svedkom, ale očakáva od vlády odborné, transparentné a predovšetkým humánne riešenia.

 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Denník N, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá