Farmári vyzývajú na riešenie problému s medveďmi: „Akoby sme sa vrátili 150 rokov dozadu, že deti zachraňujeme vidlami,“ udreli
- Poľnohospodári na Slovensku chcú riešenia na problémy s medveďmi
- Čelia vyššiemu ohrozeniu životov a majetku
- Vyzývajú na okamžité zníženie ich počtu
- Poľnohospodári na Slovensku chcú riešenia na problémy s medveďmi
- Čelia vyššiemu ohrozeniu životov a majetku
- Vyzývajú na okamžité zníženie ich počtu
Zúfalí poľnohospodári volajú po okamžitom riešení problému s medveďmi. Tvrdia, že zvieratá nielen spôsobujú škody na úrode a majetku, ale ohrozujú aj ľudské životy. Vyzývajú na okamžité zníženie počtu hnedých medveďov žijúcich na území Slovenska.
V čase poľnohospodárskej sezóny sa farmári obávajú aj vykonávania základných úloh vo svojej profesii. Už niekoľko rokov totiž čakajú na to, kedy sa tento problém s medveďmi začne efektívne riešiť.
Ak sa problém nevyrieši, dôjde k protestom
Konfrontácie s medveďmi sa stávajú každodenným javom. „A my, akoby sme sa vrátili 150 rokov dozadu, že musíme deti zachraňovať vidlami,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho.
„Rozhodli sme sa, že nemôžeme dlhšie čakať a nechať to bez povšimnutia,“ povedal Macho, pričom dodal, že ak problém nebude riešený ministerstvom a relevantnými inštitúciami, sú pripravení protestovať.
Macho však vyjadruje nádej a optimisticky hodnotí plánované stretnutie výboru pre životné prostredie a poľnohospodárstvo a verí, že situácia sa začne efektívne riešiť.
Incidenty už nemožno ignorovať, usmrtenie je jedným z riešení
Nespokojný farmár Martin Sedláček z farmy Veles v obci Háj, kde medveď nedávno zaútočil na jeho syna, hovorí, že situácia na ich farme je už dlhé roky neudržateľná.
Medvede im podľa tvnoviny.sk viackrát zdecimovali stáda kôz a jahniat. „Minulý rok presne 16 kráv prišlo z výbehu bez teľaťa,“ hovorí Sedláček, ktorý taktiež uviedol, že stratili stovky kilogramov krmiva.
Teraz, keď bol jeho syn napadnutý medveďom, Sedláček tvrdí, že už neignoruje tieto incidenty. „Moja rodina nebude ohrozovaná medveďmi,“ vyhlásil rozhorčený farmár, dodávajúc, že ak budú medvede pokračovať v ohrození jeho rodiny, bude ich musieť zabiť.
Sedláček rovnako kritizuje riešenia zo strany ministerstva a zásahového tímu pre medveďa hnedého. Podľa neho bola ich reakcia na situáciu na farme v Háji neefektívna. Súhlasí s Machom, že odchyt medveďov už nestačí a je nevyhnutné cielene znížiť ich počet.
Podpredseda SPPK Miroslav Štefček pripomína, že medvede dlhodobo ohrozujú nielen poľnohospodárov a farmárov, ale aj lesníkov.
Navyše, v období dovoleniek a častejších návštev prírody predstavujú medvede hrozbu pre všetkých vrátane detí.
Štefček kritizuje aj efektivitu práce zásahového tímu pre medveďa hnedého. „Vytvorili sme si zásahový tím, ktorý nemá logiku, lebo iba upozorňuje na to, kde medvede sú a kam nemáme chodiť. Treba však prijať ráznejšie opatrenia,“ zdôrazňuje Štefček.
„Musíme postaviť život a bezpečnosť človeka nad ochranu šelmy,“ hovorí Štefček, uvádzajúc, že by sa mali ukončiť debaty o počte medveďov a stanoviť jasné únosné kvóty na ich reguláciu.
Dva prípady neďaleko Turčianskych Teplíc
O dvoch prípadoch z obce Háj sme ťa informovali v utorok v tomto článku. Prvý incident sa udial priamo na farme neďaleko Turčianskych Teplíc. Slovenská najväčšia šelma pohrýzla 20-ročného muža, správu priniesli Noviny.sk.
V prípade napadnutého ide o syna majiteľa farmy Veles Háj. Zviera mu pohrýzlo obe ruky priamo v areáli farmy neďaleko maštalí. Synova matka proti medveďovi použila vidly, píšu Noviny.sk. Na mieste zasahovali ozbrojení policajti aj zásahový tím.
Ministerstvo životného prostredia v tlačovej správe informovalo, že k útoku došlo na farbe v obci Háj. Po incidente dorazil na miesto zásahový tím. Zranenia 20-ročného muža si vyžiadali jeho ošetrenie v nemocnici. Po medveďovi sa pátra, jedinec bude po jeho nájdení usmrtený, uviedol rezort. Viac sme o tom písali v tomto článku.
„V tejto chvíli je najdôležitejšie, že mladý muž je mimo ohrozenia. Štátna ochrana prírody robí maximum, aby problémového medveďa vypátrala,“ zdôraznil minister Milan Chrenko.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: tvnoviny.sk, archív Startitup, Noviny.sk, archív Startitup 2