Fascinujúci objav: Vedci objavili skamenené monštrum, ktoré vymrelo s dinosaurami. Kedysi bolo kráľom oceánov
- Morský svet odkryl ďalšie zo svojich tajomstiev
- Je ním skamenený tvor, ktorý kedysi vládol moriam
- Dorastal do obrovských rozmerov a zjedol všetko, na čo natrafil
- Morský svet odkryl ďalšie zo svojich tajomstiev
- Je ním skamenený tvor, ktorý kedysi vládol moriam
- Dorastal do obrovských rozmerov a zjedol všetko, na čo natrafil
More je plné tajuplných tvorov a miest, ktoré fascinujú nejedného milovníka podmorského sveta. Všetko si tam žije vlastným životom a nové nálezy sú dôkazom toho, že more má bohatú históriu.
Príkladom je aj tvor, ktorý v mori žil pred desiatkami miliónov rokov. Ako však uvádza News Week, vedci ho objavili až teraz. Nešlo by teda o nič extra výnimočné, keby sa nejednalo o naozajstný unikát.
Najdesivejšie jašterice v mori
Toto zviera bolo za svojich čias obrovské monštrum. Morský plaz sa nazýva Thalassotitan atrox z čelade Mosasaury. Vedci ho označili za monštrum z toho dôvodu, že bol v oceánoch vrcholovým predátorom.
Znamená to, že čokoľvek mu práve prišlo pod nos, pravdepodobne neprežilo. Tento tvor dorastal do dĺžky 12 metrov a zaraďoval sa k najdesivejším jaštericiam v podmorskom svete.
„Jedli veľa tvorov. Pravdepodobne to boli ryby, chobotnice, iné morské plazy či mušle, ježovky a kôrovce,“ uviedol vo vyhlásení Nick Longrich, hlavný autor štúdie, v ktorej oznámili tento objav. Tento výskum bol uskutočnený pod záštitou Univerzity v Bathe.
Čo to vlastne tá čeľaď Mosasaurov je? Určite musí byť náročné si takéto tvory predstaviť v dnešnom svete. Podľa National Park Service to boli morské jašterice, ktoré dominovali v moriach.
Staroveké plazy v priemere dosahovali dĺžku až 15 metrov a mohli by sme ich porovnať s dĺžkou autobusu. Nehovoriac o tom, aké silné tvory to boli. Za ich potomkov alebo novodobých príbuzných dnes môžeme považovať hady či varany. Avšak s tým rozdielom, že obe zvieratá dnes žijú na súši.
Skamenený vedľa svojej večere
Thalassotitan bol nájdený v Maroku, konkrétne v provincii Khouribga. Zaujímavé je, že ležal skamenený vedľa pozostatkov svojej poslednej večere. To síce nevieme potvrdiť na 100 percent, no vedci to pokladajú za viac než pravdepodobné.
Vedci zistili, že telá pozostatkov kedysi patrili veľkých dravým rybám, morským korytnačkám a ďalším tvorom z čeľade Mosasaury, uvádza News Week.
„Je to nepriamy dôkaz,“ uviedol Longrich vo vyhlásení. „Nemôžeme s istotou povedať, ktorý druh zvieraťa zožral všetky tieto tvory, ktorých pozostatky sme našli. Máme však kosti morských plazov, ktoré zabil a zjedol veľký predátor,“ dodal.
Takže to, že na rovnakom mieste našli aj tvora pomenovaného ako Thalassotitan, zrejme nebude náhoda. Tento masívny tvor dokonalé zodpovedá profilu predátora, ktorý má na svedomí mnoho iných morských plazov.
Zabil ich asteroid
Ako informuje Nature World News, predpokladá sa, že Thalassotitan, rovnako ako nespočetné množstvo iných druhov žijúcich v období neskorej kriedy, vyhynuli v dôsledku asteroidu, ktorý na Zem dopadol pred 66 miliónmi rokov.
Podobne zomreli aj dinosaury. Hovorilo sa síce, že tieto tvory vymreli v dôsledku vulkanickej činnosti, no iná štúdia, ktorú vydal časopis Science, to vyvracia.
Medzinárodný tím vedcov v štúdii skúmal vrtné jadrá získané z Atlantického a Tichého oceánu so zameraním na obdobie medzi kriedou a paleogénom pred 66 miliónmi rokov. Približne 75 percent zo všetkých druhov zvierat, ktoré v tom čase žili na Zemi, vyhynulo.
Medzi nimi boli aj dinosaury či Thalassotitan, ktorý bol objavený len nedávno. Stopy po asteroide, ktorý môže za smrť týchto mohutných zvierat, je stále možné rozpoznať na mexickom polostrove Yucatán, kde sa nachádza kráter s priemerom takmer 200 kilometrov.
Rovnako ako pevnina bol zasiahnutý aj morský ekosystém. „Zdá sa, že nájdený tvor bol aktívne zviera a v dôsledku svojej veľkosti potreboval veľa potravy,“ objasnil Longrich v novej štúdii.
Úlomky z asteroidu však blokovali slnko, fotosyntéza sa zastavila, planktón prestal rásť a potravinová reťaz sa doslova rozpadla. Prežilo len niekoľko morských korytnačiek a žraloky. Práve tie prevzali úlohu Thalassotitana a v súčasnosti vyvolávajú v morskom svete obrovský rešpekt.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: News Week, Nature World News, National Park Service, Science, Science Daily