FBI odhalila Putinovu psychologickú zbraň: V dokumente o šírení falošných správ sa spomína aj Slovensko

  • FBI odhalila ruskú propagandu, ktorú šírili na internete
  • Zasiahla aj Slovensko
  • 277-stranový dokument odhalil Putinov plán
putin
TASR/AP/Vyacheslav Prokofyev
  • FBI odhalila ruskú propagandu, ktorú šírili na internete
  • Zasiahla aj Slovensko
  • 277-stranový dokument odhalil Putinov plán

O tom, že Rusko spustilo politickú vojnu prostredníctvom falošných správ na Európu, sa už stihlo našepkať veľa. Tentokrát však médiá po celom svete disponujú dokumentom od FBI, ktoré na 277 stranách odkrýva celú Putinovu stratégiu. 

„Vyrobme správu o tom, ako americký vojak znásilnil nemeckú ženu. To bude fungovať,“ cituje spis od FBI rozsiahly dokument. Ide o poznámku z jedného zo stretnutí, na ktorom plánovali vplyvnú kampaň.

Podrobný 277-stranový dokument, ktorý zverejnilo Politico, opisuje okrem iného aj detaily ruských operácií, ktoré mali ovplyvniť verejnú mienku v Európe a Amerike. Portál Politico tvrdí, že vplyvná kampaň vznikla so zámerom zdiskreditovať Ameriku a podkopávať podporu Ukrajiny. Kremeľský „marketing“ pritom neminul ani Slovensko. 

Útočili na myseľ aj srdce

Americká vláda pred niekoľkými dňami zabavila viac ako 30 internetových domén, ktorými malo Rusko ovplyvňovať výsledky amerických volieb. Dokument FBI, v ktorom odhalili túto operáciu, mala za mreže pôvodne dostať dvoch ruských občanov, ktorí sa na kampani podieľali.

Odkryli však omnoho viac – vďaka ich správe už vieme, že operácia mala za cieľ manipuláciu nemeckých, francúzskych, talianskych a britských politikov, novinárov aj podnikateľov.

„Cieľom kampane Kremľa v Európe bolo zasiať rozkol, zdiskreditovať Ameriku a podkopať podporu Ukrajiny. Uvádza sa to v množstve ruských dokumentov, zápisníc a protokolov zo stretnutí ruskej psychologickej vojny,“ píše Politico.

Rusi si pritom celosvetovú kampaň premysleli ako správny marketér. Neútočili len na racionálnu stránku ľudí, ku ktorým sa správy dostali, mysleli aj na to, aké pocity v nich potrebujú vyvolať.

V samotnom dokumente FBI opisuje, že správy mali v prijímateľovi vyvolať racionálne reakcie, napríklad vyvolaním otázky: „prečo práve MY musíme pomáhať Ukrajine?“. Inokedy zase chceli vyvolať hnev či strach, napríklad takto: „Američania sú ha*zli“.

Falšovali weby známych médií

Psychologickú vojnu viedli aj tzv. „dvojníkmi domén“, ktorými šírili falošné články. Obsah, ktorý mal cielene vyzerať, akoby ho vydali západné médiá, obsahoval často úplne falošné informácie. 

Domény zahŕňali falzifikáty agentúr Reuters, Der Spiegel, Bild, Le Monde, Le Parisien, Welt, FAZ, Süddeutsche Zeitung, Delfi a ďalších. Podľa vyhlásenia FBI boli platené kryptomenami, napríklad bitcoinom.

V jednom z dokumentov, ktoré FBI predložila, sa má nachádzať aj operácia s názvom „Podnecovanie k medzinárodným konfliktom“, ktorú zamerali najmä na Francúzsko a Nemecko. 

Cieľom tejto operácie je „eskalovať vnútorné napätie… s cieľom presadzovať záujmy Ruskej federácie“, a „ovplyvňovať reálne konflikty a umelo vytvárať konfliktné situácie“. Toto všetko sa malo diať prostredníctvom spomínaných falošných článkov, využitia influencerov, ale aj cielených príspevkov. Súčasťou plánu boli aj komentáre na sociálnych sieťach.

Spomínajú aj Slovensko

V dokumente sa dozvedáme mená organizácií, ktoré boli začlenené do ruskej propagandistickej siete. Jedným z nich je Reliable Recent News (spoľahlivé aktuálne správy), ktoré dokument často spomína ako RNN. 

Túto agentúru nájdeš aj na webe európskej služby na boj proti dezinformáciám. Tá ju označuje za anonymnú spravodajskú organizáciu, ktorá slúži ako úložisko obsahu pre väčšinu operácií. Znamená to, že RNN slúžilo ako sklad obsahu, ktorý sa neskôr distribuoval na falošné weby.

Podľa dokumentu RRN „udržiavala účty na Twitteri a Telegrame, ktoré boli posilnené stránky operácie na Facebooku. Facebookové stránky ruských diplomatických misií v Malajzii, Švédsku, Maďarsku, Slovensku a Bangladéši zdieľali odkazy na stránku“. 

Zdroje: Politico, Justice.gov, FORTUNE, Disinfo

Najnovšie videá

Trendové videá