Fejkové kaviarne, paintball, aj joga, ktorá nebola. Poslanci poberali čudné koronadotácie, šiel v tom aj Vallov človek
- Tnsparency International Slovensko poukázala na podozrivé dotácie bratislavských poslancov
- Rastislav Tešovič z Teamu Vallo bol najväčším prijímateľom spomedzi všetkých politikov na Slovensku
- Tnsparency International Slovensko poukázala na podozrivé dotácie bratislavských poslancov
- Rastislav Tešovič z Teamu Vallo bol najväčším prijímateľom spomedzi všetkých politikov na Slovensku
Nezisková organizácia Transparency International Slovensko poukázala na podozrivé dotácie „vyberané“ bratislavskými poslancami. Rastislav Tešovič z Teamu Vallo bol v štátnej pandemickej pomoci najväčším prijímateľom spomedzi všetkých politikov na Slovensku.
Získal až neuveriteľných 92-tisíc eur. Dokopy využil až 6 rôznych dotácií. Radí sa tak medzi jedno percento najväčších poberateľov nájomných dotácií vôbec, na úrovni známych maloobchodov či turistických zariadení. Zaujímavosťou však je, že riadi iba dve občianske združenia a dve firmy, ktoré mali v posledných výkazoch nulové tržby.
Omylom si vypýtal desaťnásobok
Transparency International Slovensko vo svojom článku uverejnenom na Denníku N píše, že Tešovič pracuje v advokátskej kancelárii, ktorá už dva roky nemala žiadne výkony a ako poslanec sedí v štyroch dozorných radách, vrátane Dopravného podniku, pričom je aj miestnym poslancom aj v Devínskej Novej Vsi.
„Podľa majetkového priznania mal minulý rok príjem 29-tisíc eur, z toho štyri tisícky z verejných funkcií. V roku 2016 kandidoval do parlamentu ako nezávislý za OĽaNO-NOVA, o dva roky do mestského parlamentu už bez straníckej kandidátky,“ uvádzajú v blogu na Denníku N.
Tešovič však v tom nie je sám. Transparency International Slovensko informuje, že keď pripravovali schému o podozrivých dotáciách poslanca narazili aj na ďalšie mená: Tomáš Korček, Soňa Svoreňová a Radoslav Olekšák.
„Ide o rôzne obchody s nájomným, ktoré spája to, že boli uzavreté tesne pred pandémiou, väčšinou nakoniec ani žiadnu činnosť nerealizovali, no od štátu si vypýtali veľmi slušné dotácie. Tešovič s Korčekom už deň po našich otázkach jednu dotáciu za 22-tisíc eur vrátili, vraj si omylom od štátu vypýtali 10-násobne viac, ako chceli.“
Joga ani kaviareň im nevyšla
Radoslav Olekšák. ktorý v Mestskej časti Bratislava-Lamač je členom Komisie pre financie, legislatívu a podnikateľské aktivity si vypýtal 34-tisíc na paintballové centrum v Poprade, ale nikto o ňom netuší. „Tešovič dostal 19-tisíc za dve kaviarne, na ktorých existenciu si prevádzkari v okolí nijako nevedeli spomenúť…“
Transparency International dodáva, že pri overovaní prevádzok, na ktoré poslanci čerpali nájomné mali veľký problém na daných adresách či na internete nájsť po nich „stopy“.
Soňa Svoreňová zas chcela začať s kurzami jogy, ale plány jej narušila inštruktorka a neskôr pandémia. Stihla však získať podporu 12-tisíc eur. V zozname prijímateľov bola totiž jej agentúra Ponte tour. „Bratislavská mestská poslankyňa Svoreňová (Klub nezávislých) si dotácie vypýtala na priestory zhodou okolností u dvoch firiem Rastislava Tešoviča – Political Consulting a 1.oddlžovacia. S Tešovičom sa úplne nezhodli na objekte nájmu – podľa neho šlo o dve adresy, podľa nej o tri.“
Team Vallo sa vyjadril
Primátor Bratislavy Matúš Vallo neostal ticho. Na sociálnej sieti napísal, že mestský poslanec Rastislav Tešovič opúšťa poslanecký klub Team Vallo. Rozhodnutie padlo na mimoriadnom zasadnutí najväčšieho bratislavského poslaneckého klubu po tom, ako Transparency International Slovensko zverejnilo závažné informácie o čerpaní dotácií zo schémy štátnej pandemickej pomoci nájomcom, v ktorých figuruje aj poslanec Tešovič. „Vzniknutá situácia nás mrzí o to viac, že Rasťo Tešovič patril medzi aktívnych členov poslaneckého klubu a s jeho prácou pre mesto doteraz neboli spájané nijaké pochybnosti.“
Vyjadrilo sa aj ministerstvo hospodárstva
Ak sa preukáže, že pri čerpaní „koronadotácií“ zo strany niektorých bratislavských komunálnych poslancov došlo k podvodu, dotácie budú musieť vrátiť. Pre TASR to potvrdilo ministerstvo hospodárstva, ktoré finančnú pomoc vyplácalo. Rezort akékoľvek podozrenia a nejasnosti posúva Finančnej správe SR.
Ministerstvo tvrdí, že sa v čase koronakrízy zameralo prioritne na čo najrýchlejšie poskytnutie pomoci. Poskytovanie dotácií na nájomné bolo jednou z prvých pomocí, ktoré začal štát reálne poskytovať v čase pandémie. „Všetky dostupné kapacity sme sústredili na rýchle vybavovanie žiadostí, aby čo najviac ľudí dostalo potrebné dotácie a nemuselo nútene ukončiť svoje podnikanie. Ministerstvo hospodárstva však nemá možnosti ani kompetenciu vyšetrovať jednotlivé podozrivé prípady. Preto plne spolupracujeme s finančnou správou,“uviedli pre TASR z rezortu hospodárstva.
Ak sa preukáže, že došlo k podvodnému konaniu, subjekty budú povinné dotácie vrátiť. Ministerstvo preto víta aktivitu a zistenia neziskovej organizácie Transparency International Slovensko (TIS), s ktorou spolupracuje a poskytuje jej informácie, na základe ktorých môžu byť odhalení špekulanti a podvodníci.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Denník N, Transparency International Slovensko, Finstat, TASR