Fenomén „popcornový mozog“. „Zníži pozornosť, nastúpi nepokoj, problémy s pamäťou, zvýšený stres a úzkosť“ (ODBORNÍK)
- Ako nadmerná digitálna stimulácia mení náš mozog
- Ako sa brániť digitálnemu preťaženiu a získať späť kontrolu nad svojím časom
- Ako nadmerná digitálna stimulácia mení náš mozog
- Ako sa brániť digitálnemu preťaženiu a získať späť kontrolu nad svojím časom
V dnešnej dobe je „popcornový mozog“ fenoménom, ktorý začína byť veľmi aktuálny v psychológii a neurovede. Termín zaviedol David Levy, výskumník z Washingtonskej univerzity, v roku 2011. Označuje stav, keď je tvoj mozog tak silno zvyknutý na nepretržitú stimuláciu a rýchle podnety z digitálnych technológií, že sám začína napodobňovať ich tempo – rýchle a netrpezlivé.
Tento jav sa môže prejaviť v rôznych aspektoch nášho života vrátane zníženia schopnosti sústrediť sa, ťažkostí s hlbokým premýšľaním a prepojením sa s okolitým svetom.
Je dôležité pochopiť, ako digitálne technológie vplývajú na naše kognitívne funkcie a čo všetko môžeme urobiť pre zachovanie zdravého prístupu k ich používaniu.
Digitálny svet ponúka množstvo rôznych podnetov, ako sú upozornenia, prispôsobené notifikácie, aktualizácie zo sociálnych sietí, e-maily, tweety, pripomienky v kalendári, správy a informačné kanály. Toto všetko medzi sebou súperí o tvoju pozornosť.
Ako ho ovládať?
Existujú efektívne kroky, ktoré môžeme podniknúť na zlepšenie našej „digitálnej pohody“. Jedným z najlepších spôsobov je takzvaný digitálny detox – obdobie, počas ktorého obmedzujeme čas strávený online.
Počas neho sa môžeme zamerať na „offline“ činnosti, teda na bežné denné aktivity, ktoré posilňujú našu pozornosť a schopnosť sústrediť sa na jednu úlohu. Pomocou techník ako singletasking alebo vypnutie notifikácií si môžeme vytvoriť zdravší vzťah k digitálnym technológiám.
Vytvorenie si hraníc okolo technológie
- Uprav si nastavenie času pred obrazovkou a konkrétnymi aplikáciami, ktoré ťa často rozptyľujú.
- Vymedz si časy, ktoré tráviš v práci, s rodinou alebo športovou aktivitou: Zabráň tak napríklad zbytočným upozorneniam zo sociálnych sietí či telefonovaniu.
- Vytvor si čas pre digitálny detox: Úplné zníženie alebo vylúčenie používania telefónu počas víkendov ti môže pomôcť regulovať hladinu dopamínu.
Pár dôležitých otázok nám zodpovedal aj PhDr. Richard Keklak, PhD., ktorý je odborným asistentom a prodekanom pre bakalárske a magisterské štúdium Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Je zároveň odborníkom v oblasti psychológie. Venuje sa aj otázkam duševného zdravia, osobného rozvoja a rôznym terapeutickým prístupom.
Ak by ste mali vytvoriť „desatoro“ pravidiel na udržanie zdravého mozgu v dnešnej rýchlej dobe, čo by to bolo? Aké konkrétne pravidlá by obsahovalo?
Podľa Svetovej zdravotnej organizácie a Národného inštitútu zdravia udržiavanie zdravého mozgu je v dnešnej rýchlej dobe veľmi dôležité a pravidlá by sme mohli zhrnúť nasledovne:
1. Pravidelný pohyb: Fyzická aktivita zlepšuje prietok krvi do mozgu a podporuje tvorbu nových neurónov.
2. Vyvážená strava: Konzumujte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitamíny, ktoré podporujú zdravie mozgu.
3. Dostatok spánku: Kvalitný spánok je nevyhnutný na regeneráciu mozgu a konsolidáciu pamäte.
4. Mentálna stimulácia: Udržuje mozog aktívny učením sa nových vecí, riešením hádaniek a čítaním.
5. Sociálne interakcie: Udržiavanie sociálnych kontaktov a vzťahov podporuje kognitívne zdravie.
6. Redukcia stresu: Praktizovanie techniky na zvládanie stresu, ako sú hlboké dýchanie, prípadne meditácia, joga…
7. Hydratácia: Piť dostatok vody, pretože dehydratácia môže negatívne ovplyvniť kognitívne funkcie.
8. Obmedzenie alkoholu a fajčenia: Tieto návyky môžu poškodzovať mozgové bunky.
Aké kroky by ste odporučili pri snahe zlepšiť si svoju schopnosť sústrediť sa a odpojiť sa od sociálnych sietí a technológií?
Zlepšenie schopnosti sústrediť sa a odpojenie sa od sociálnych sietí a technológií môže byť výzvou, ale je to určite dosiahnuteľné. Kroky, ktoré by mohli pomôcť:
Stanoviť si jasné ciele, vytvoriť si plán s naplánovaním konkrétnych časov, využívať technológie na pomoc (existujú aplikácie a nástroje, ktoré vám pomôžu sledovať a obmedziť čas strávený na sociálnych sieťach, ako napr. Forest, Freedom, StayFocused).
Neustále si nastavovať časové limity, kde si určíme maximálny čas, ktorý môžeme denne stráviť na sociálnych sieťach, a striktne ho dodržiavať. Vedieť si vytvárať aj beztechnologické zóny, ktoré sú vlastne miestom, kde nebudeme používať žiadne technológie. Ideálnym miestom by mohla byť napr. spálňa či jedálensky stôl. Praktizovať tzv. „všímavosť“, kde trénujeme meditáciu a techniky mindfulness nám pomôžu pomôcť zlepšiť sústredenie a znížiť tak potrebu neustále kontrolovať telefón. Zameriavať sa na offline aktivity je veľmi dôležité. Nájsť si záľuby a aktivity, ktoré vás bavia a ktoré nevyžadujú používanie technológií, ako napr. čítanie, šport či tvorivé činnosti.
O svojich zámeroch by sme mali vedieť správne komunikovať a to tak, že svojich priateľov a rodinu oboznámime o svojom pláne obmedzenia sociálnych sietí, aby vás podporovali a rozumeli vášmu rozhodnutiu. Pravidelné prestávky pri práci, aby sme si oddýchli a obnovili svoje sústredenie, sú veľmi dôležité. A hlavne – byť trpezlivý! Zmena návykov si vyžaduje čas a úsilie. Buďte trpezliví a nevzdávajte sa, ak sa vám to hneď nepodarí.
Ako vyzerajú hlavné prvotné príznaky fenoménu „popcorn brain“?
Príznaky fenoménu „popcorn brain“ sa týkajú zmien v kognitívnych schopnostiach spôsobených nadmerným používaním technológií a digitálnych médií. Tieto príznaky môžu výrazne ovplyvniť každodenný život a produktivitu: znížená pozornosť (ťažkosti so sústredením sa na úlohy na dlhší čas), nepokoj (pocit nepokoja, keď nie ste zapojení do digitálnych médií), potreba neustálej stimulácie (neustála potreba nových podnetov a informácií), problémy s pamäťou, zvýšený stres a úzkosť.
Všetci sa ženieme za multitaskingom, je však pravda, že existuje určitý typ neurónov, ktoré sa vedia vytvárať len v rámci úplného vypnutia mozgu v hlbokom spánku, ktorý multitasking narúša, a teda je lepšie multitasking nepraktizovať alebo je to mýtus?
Multitasking môže skutočne negatívne ovplyvniť schopnosť sústrediť sa a vykonávať úlohy. Vo všeobecnosti platí pravidlo sústredenia sa na jednu myšlienku či úlohu, dokončiť ju a následne sa venovať druhej myšlienke, úlohe, činnosti… Preto je dobré vytvoriť si návyk, že ak multitasking, tak jedine podľa pravidla „návrat do troch minút“, tzn. ak je to nevyhnutné a zameriame sa na iné myšlienky, tak naj efekt je vrátiť sa k pôvodnej myšlienke najneskôr do troch minút a dokončiť ju.
Pokiaľ ide o tvorbu neurónov, výskumy ukazujú, že hlboký spánok (najmä fáza NREM) je kľúčový na konsolidáciu pamäte a obnovu mozgových funkcií. Počas hlbokého spánku dochádza k procesom, ktoré umožňujú „resetovanie“ neurónov a podporujú tvorbu nových synaptických spojení. Tento proces je dôležitý pre dlhodobú pamäť a učenie sa.
Multitasking môže narušiť kvalitu spánku a tým aj tieto dôležité procesy, čo môže viesť k zníženej kognitívnej výkonnosti. Preto je lepšie sa sústrediť na jednu úlohu a zabezpečiť si dostatok kvalitného spánku, aby sme podporili zdravie mozgu a jeho optimálnu funkciu.
Aké vedecky overené metódy či techniky by ste odporučili človeku, ktorý potrebuje „refreshnúť“, opäť naštartovať svoj mozog a vrátiť sa k sústredeniu sa a vychutnávaniu si bežných prirodzených denných aktivít?
Tu sa budem trochu opakovať z predošlých odpovedí, ale vedecky overené metódy a techniky, ktoré môžu pomôcť „refreshnúť“ mozog a zlepšiť sústredenie sú napr.: technika všímavosti, fyzická aktivita, čo zahŕňa napr. pravidelný pohyb, chôdza, beh, jóga atď., zlepšuje prietok krvi do mozgu a podporuje tvorbu nových neurónov, čo môže zlepšovať kognitívne funkcie.
Kvalitný spánok je základ. Dostatok spánku je kľúčom pre regeneráciu mozgu a konsolidáciu pamäte. Strava bohatá na živiny, konzumácia potravín bohatých na omega-3mastné kyseliny, antioxidanty a vitamíny môže len podporiť zdravie mozgu. Kognitívny tréning ako riešenie hádaniek, učenie sa nových vecí a hranie kognitívnych hier, to môže zlepšovať kognitívne schopnosti a sústredenie. Obmedzenie používania technológií, hydratácia, sociálne siete, všetko, čo som spomínal vyššie. A hlavne, pozitívne myslenie s pozitívnym prístupom a optimizmom má najviac priaznivý vplyv na celkové zdravie mozgu.
Aj keď sú technológie neoddeliteľnou súčasťou modernej spoločnosti, ich nadmerné používanie môže výrazne ovplyvniť našu pozornosť, pamäť a emocionálnu pohodu. Našou úlohou je nájsť rovnováhu medzi digitálnou angažovanosťou a osobným životom. Vedomé riadenie času stráveného online a uplatňovanie techník, ktoré podporujú hlboké myslenie a sústredenosť, je kľúčom k zdravému a vyváženému životu v digitálnej dobe.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Forbes, https://www.who.int, ttps://www.health.harvard.edu