Fiasko po rusky: Farmárom ukradli traktory za milióny eur, Ukrajinci im ich na diaľku vypli
- Ruskí vojaci sa zmocnili flotily poľnohospodárskej techniky
- Ukrajinci im ju na diaľku vypli a teraz musia stáť na mieste
- Ruskí vojaci sa zmocnili flotily poľnohospodárskej techniky
- Ukrajinci im ju na diaľku vypli a teraz musia stáť na mieste
Rusi na územiach, ktoré okupujú, často kradnú takmer všetko, čo im príde pod ruky a dá sa vziať. Vojaci pri obliehanom meste Melitopoľ posunuli rabovanie ešte o krok ďalej a zmocnili sa drahého vybavenia.
Ruské jednotky ukradli všetky vozidlá jednému z predajcov poľnohospodárskej techniky a priviezli ich do Čečenska. Ako sa ale ukazuje, po najazdení cez 1 100 kilometrov sa už ani jeden zo strojov nepodarilo naštartovať.
Poľnohospodársku techniku ukradli spoločnosti Agrotek, dílerovi značky John Deere. Podľa informácií CNN, zlodeji najskôr zobrali dva kombajny, traktor a sejačku. V priebehu nasledujúcich týždňov bol odcudzený aj zvyšok strojov – celkovo 27 kusov, ktorých hodnota sa odhaduje na približne 4,7 miliónov eur.
https://twitter.com/FaithRubPol/status/1505422847132401664
Ukázalo sa, že len samotné kombajny majú hodnotu približne 300-tisíc dolárov za kus. Podľa informácií americkej služby časť ukradnutých strojov previezli do dediny pri Melitopole a časť sa vydala na vyše 1 100-kilometrovú trasu do Čečenska.
Sledovanie cesty umožnila vysoká sofistikovanosť ukradnutého vybavenia, ktoré bolo vybavené okrem iného napríklad GPS. Posledný signál bol načítaný pri dedine Zakan-Yurt v Čečensku. Informátor CNN uviedol, že po príchode techniky na miesto sa ukázalo, že stroje sa nedali ani zapnúť, pretože boli zablokované.
https://twitter.com/FaithRubPol/status/1505428815400501253
Všetko nasvedčuje tomu, že vozidlá sú nepoužiteľné. Zlodeji pravdepodobne našli v Rusku ľudí, ktorí sa teraz snažia obísť bezpečnostné zámky. Ak sa im to nepodarí, stroje budú zrejme rozpredané na súčiastky. Informuje The Verge.
Smrtiace tanky
Je tiež možné, že medzi ruskými vojakmi prevláda skepsa a ukradnutými traktormi sa pokúšajú „nahradiť“ ich stratené tanky. Podľa správ Ukrajincov prišli Rusi počas vojny už o viac ako 580 tankov.
Neúspechy Moskvy majú mnoho príčin. Experti sa zhodujú, že jednou z nich môže byť aj konštrukcie nádrží tankov, ktoré nie sú pre posádku príliš bezpečné. V prípade ruskej armády sa likvidácia obrneného vozidla často rovná smrti členov jeho posádky.
Je to spôsobené použitím automatického nakladacieho automatu, ktorý sa nazýva „kolotoč“. Ide o otočný zásobník, umiestnený pod vežou, ktorý pozostáva z dvoch úrovní – jedna má rakety a v rámci druhej prebieha vrhanie nálože.
https://twitter.com/InfoGeek17/status/1506405815170830341
Takéto riešenie spôsobuje, že posádky sú v konečnom dôsledku obkľúčené raketami a každý výstrel od nepriateľa môže spôsobiť výbuch celej munície. Plne nabitý T-72 má 39 rakiet, čo má za následok okamžitú smrť celej posádky a často aj veľkolepé oddelenie veže od trupu tanku.
Záchrana neexistuje, tlak vytvorený výbuchom všetkej munície dokáže zničiť aj niekoľkotonovú vežu. Nevýhoda takéhoto riešenia bola viditeľná už počas vojen v Perzskom zálive, kde sa modely T-72, používané irackou armádou správali rovnako ako tanky na Ukrajine. Rusi navyše svoje vozidlá nemodernizovali, dokonca ani „najnovší“ T-90, ktorý sa na bojisku na Ukrajine objavil a vyrába sa už od roku 1993.
Treba priznať, že takzvaný „autoloader“ má aj niekoľko výhod. Tanku napríklad stačí len trojčlenná posádka, pretože nie je potrebný nakladač. Okrem toho je vozidlo ľahšie a rýchlosť streľby je pomerne vysoká. Aj samotné rozmery veže sú kompaktnejšie, vďaka čomu je vozidlo menšie a má uľahčený úkryt pred nepriateľom.
Napriek týmto výhodám, takýto typ zásobníka nenájdeš v žiadnych tankových flotilách západu. V ich prípade je všetka munícia oddelená od posádky, vďaka čomu sú všetci na palube vo väčšom bezpečí. To je prípad tankov Leopard 2 aj Abrams M1A2, ktorý sa môže pochváliť označením „nezničiteľný“.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: CNN, The Verge, Observer