Fica mal za najväčšiu hviezdu. Zomrel kontroverzný právnik, podľa ktorého Remiáša nezavraždili

  • Kontroverzný právnik a zástanca Mečiarových amnestií
  • Odišla kontroverzná osobnosť slovenskej politiky
Na snímke bývalý poslanec NR SR za HZDS Ján Cuper počas spomienkového podujatia v Bratislave v piatok 25. novembra 2022
Na snímke bývalý poslanec NR SR za HZDS Ján Cuper počas spomienkového podujatia v Bratislave v piatok 25. novembra 2022. TASR/Martin Baumann
  • Kontroverzný právnik a zástanca Mečiarových amnestií
  • Odišla kontroverzná osobnosť slovenskej politiky

Narodil sa 25. novembra 1946 v Dubovej, pôsobil ako právnik a vysokoškolský pedagóg. V minulosti bol poslancom Snemovne národov Federálneho zhromaždenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a Národnej rady Slovenskej republiky za stranu HZDS. Pôsobil tiež na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave ako docent na Katedre teórie práva a sociálnych vied, kde mu od augusta 2017 nepredĺžili zmluvu. 

V stredu (5.2.) zomrel vo veku 78 rokov bývalý poslanec a právny zástupca niekdajšieho šéfa SIS Ivana Lexu Ján Cuper. Jeho politická kariéra bola poznačená aktívnym zapájaním sa do legislatívneho procesu a viacerými kontroverznými vyjadreniami. Otvorene napríklad obhajoval Mečiarove amnestie a vyjadril sa tiež, že Róbert Remiáš, ktorý v roku 1996 zahynul pri výbuchu auta, si za svoju smrť mohol sám, pripomínajú noviny.sk.

Politická kariéra

Ako informuje denník SME, Cuper bol tiež členom komisie pre ľudské práva a humanitárne otázky, ktorú viedol vtedajší vicepremiér Ján Čarnogurský. Neskôr sa podieľal na organizovaní mítingov na podporu samostatnosti a zvrchovanosti Slovenska.

Pred voľbami v roku 1992 mu ponúklo HZDS miesto na kandidátke, aj keď záujem o jeho kandidatúru mala aj Slovenská národná strana, ktorej pomáhal pri tvorbe jej stanov. V parlamentných voľbách v roku 1992 bol zvolený za HZDS do slovenskej časti Snemovne národov. Vo Federálnom zhromaždení pôsobil až do zániku Československa v decembri 1992.

V parlamentných voľbách už v samostatnom Slovensku v roku 1994 sa stal poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za HZDS a svoj mandát obhájil aj v nasledujúcich voľbách o štyri roky neskôr. Verejnosť ho poznala aj ako advokáta, ktorý zastupoval Ivana Lexu, obvineného z účasti na akcii, ktorá viedla k zavlečeniu Michala Kováča mladšieho do Rakúska.

V parlamentných voľbách v roku 2002 už nebol zvolený, no v roku 2004 sa stal náhradníkom po odchode Sergeja Kozlíka zo slovenského parlamentu. V roku 2006 zo strany HZDS odišiel. O 10 rokov neskôr kandidoval do parlamentu na 25. mieste za Kotlebovu ĽSNS, do parlamentu sa ale neprekrúžkoval. Do NR SR sa však v roku 2017 dostal ako asistent poslanca Juraja Kolesára (ĽSNS).

Vyhlásil, že Remiáša nezavraždili

„Toto, čo sa tu deje, je nie už o amnestiách ani podstate, ale o politike, deštrukcii moci a nastolení novej moci. A to je revolúcia a o tej hovoriť nechcem. Ja som revolucionár nikdy nebol,“ varoval podľa Hospodárskych novín v roku 2017 Cuper na verejnej diskusii v aule historickej budovy Univerzity Komenského.

Zároveň sa na nej odmietol vyjadriť ku korunnému svedkovi zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny Oskarovi Fegyveresovi pre utajovaný spis. Vyhlásil tiež, že smrť Róberta Remiáša nebola vraždou. Študenti podľa Denníka N vtedy reagovali: „Hanba, hanba. Fuj.“

Fico bol podľa neho najväčšia hviezda

V roku 2002 na seminári HZDS o NATO nazval Cuper súčasného premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a vtedajšieho poslanca NR SR za stranu Smer hviezdou. Fico na seminári vyhlásil, že jeho strana vylučuje povolebnú spoluprácu s HZDS, ak bude na čele hnutia stáť Vladimír Mečiar.

Mečiar v reakcii na jeho slová uviedol, že Smer nedáva záruku serióznej spolupráce, pretože nemá vlastné štruktúry, a že jeho predseda sa namiesto budovania strany sústreďuje na budovanie vlastného imidžu.

Cuper vtedy označil Fica za „sopliačisko, ktorý zrovná všetkých so zemou. Len on je tá najväčšia hviezda, len on je ten najlepší.“

Spôsobil nehodu pod vplyvom alkoholu

V roku 2005 Ján Cuper spôsobil dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu, informovala vtedy Pravda. Narazil so svojou Škodou Octavia do zaparkovaného vozidla Opel Astra. Stalo sa to na ceste z Modry, kde Cuper následne narazil aj do dopravnej značky. Polícia mu v krvi namerala viac ako dve promile alkoholu, čím mu na mieste zobrali vodičský preukaz.

Škoda spôsobená nehodou vtedy presiahla sumu 160-tisíc korún. Cuper sa podľa informácií televízie JOJ najprv pokúsil ujsť z miesta nehody. Neskôr sa však pred kamerami priznal, že pred jazdou pil. Vďaka poslaneckej imunite však nemohol byť za tento priestupok postihnutý.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: NRSR , archív SIU, HN , noviny.sk, SME, Denník N, SME, Teraz.sk, TASR, Pravda, Aktuality.sk

Najnovšie videá

Trendové videá