Fičia ešte motivačné listy? Takýto názor naň majú zamestnávatelia na Slovensku

  • Ak si vo fáze hľadania nového zamestnania, určite si narazil na kopu ponúk, v ktorých zamestnávatelia žiadajú okrem klasického životopisu aj čosi naviac, motivačný list
  • Zisťovali sme, prečo je vôbec potrebné na ňom pred prijímacím pohovorom zamakať
Pexels/Unsplash
  • Ak si vo fáze hľadania nového zamestnania, určite si narazil na kopu ponúk, v ktorých zamestnávatelia žiadajú okrem klasického životopisu aj čosi naviac, motivačný list
  • Zisťovali sme, prečo je vôbec potrebné na ňom pred prijímacím pohovorom zamakať

Jeden by si myslel, že v 21. storočí už postačí len poslať portfólio so svojou doterajšou prácou, namakaný životopis či kontakt na sociálne siete, kde sa zamestnávateľ o uchádzačovi dozvie v podstate úplne všetko. Nie je to však tak. Ešte stále majú veľké slovo aj staré dobré motivačné listy. Nevytvárajú sa ľahko, no zo štatistík nášho najväčšieho portálu s pracovnými ponukami je jasné, že drvivá väčšina zamestnávateľov ich stále vyžaduje.

zdroj: Pixabay

Nikola Richterová z Profesie hovorí, že predovšetkým je dôležité uvedomiť si, ako to na Slovensku chodí. Na trhu práce vidíme výrazné rozdiely medzi tým, čo funguje v hlavnom meste, prípadne v iných krajských mestách a na zvyšku Slovenska. Je potrebné, aby si pri reagovaní na ponuku uchádzač uvedomil množstvo faktorov, ktoré môžu výberové konanie spoločnosti ovplyvniť, a teda nestačí len odkaz na životopis na sociálnej sieti.

Situácia sa zmenila

Na otázku, prečo niektorí zamestnávatelia využívajú tento nástroj pri hľadaní zamestnanca stále tak často Richterová odpovedala.

„O súčasnej situácii na trhu práce už vieme svoje. Jednoducho, ak dnes napíše zamestnávateľ pracovný inzerát, ozve sa mu menej ľudí, ako tomu bolo napríklad 5 rokov dozadu. Špeciálna situácia platí najmä pri odborníkoch. Firmy si preto už zvykli na to, že nečakajú len na tých, ktorí im priamo budú reagovať na pracovný inzerát. Snažia sa preto aktívne hľadať odborníkov aj sami,“ hovorí.

zdroj: Pexels

Hľadanie na sociálnej sieti, kde majú ľudia presne napísané, na akej pozícií a v akej firme pracujú, je pritom zrejme najrýchlejšia voľba. Zamestnávatelia však musia vždy myslieť na to, že takého hľadanie pracovnej sily je zväčša nákladnejšie. Často platí, že takýmto ľuďom musia ponúknuť vyššiu mzdu, aby ich motivovali dať výpoveď v súčasnej práci.“

Len 6 sekúnd

Majú byť originálne, výstižné, nie príliš dlhé, ale taktiež trošku tajomné, aby u zamestnávateľa vzbudili záujem. Podľa ďalších zaujímavých štatistík Profesie, sa nad tvojim životopisom personalista strávi v priemere 6 sekúnd, pri motivačnom liste sa však pristaví na dlhšie, takže rozhodne sa neoplatí odfláknuť ho.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá