Fico a Uhrík majú byť zaočkovaní, na internet unikli ich GreenPassy, tvrdila poslankyňa Cigániková. Ide o podvrh
- Stránka, na ktorej sa dvojica GreenPassov objavila, zavádza. Nekontroluje ich platnosť
- GreenPass musí byť kontrolovaný detailne, inak nie je možné, aby tento systém fungoval
- Stránka, na ktorej sa dvojica GreenPassov objavila, zavádza. Nekontroluje ich platnosť
- GreenPass musí byť kontrolovaný detailne, inak nie je možné, aby tento systém fungoval
Na internete sa objavili očkovacie certifikáty dvoch poslancov, ktorí očkovanie doteraz verejne odmietali. Upozornila na ne poslankyňa SaS Janka Bittó Cigániková. „S najväčšou pravdepodobnosťou však ide o podvrhy,“ píše Slovensko.digital na sociálnej sieti.
Zverejnené GreenPassy mali potvrdzovať, že očkovaním si prešli aj Milan Uhrík, odídenec z ĽSNS, ktorý momentálne reprezentuje Republiku a smerák Róbert Fico. Certifikáty vypovedali o tom, že obaja poslanci si už dali obe dávky mRNA vakcíny a sú proti koronavírusu plne zaočkovaní.
„Som veľmi rada, že aj členovia opozície sa rozhýbali a osobným príkladom podporujú očkovanie,“ teší sa v statuse, ktorý medzičasom vymazala, Janka Bittó Cigániková.
Kódy boli zverejnené na stránke, ktorá čitateľov zavádza, upozorňuje Slovensko.digital. Aplikácie, na ktoré odkazuje, totiž neoverujú, či v skutočnosti ide alebo nejde o platný QR kód. Zobrazujú síce jeho obsah, no neoverujú, či bol podpísaný autoritou NCZI, čo určuje jeho platnosť.
Ak kódy vložíte do aplikácie OverPass, ktorá skutočne overuje ich platnosť, zistíte, že sú neplatné, píšu na sociálnej sieti.
„Čo nám celá táto situácia hovorí? To, čo sme hovorili od začiatku. Bez skutočného oskenovania QR kódu v aplikácii nemôžete vedieť, či je QR kód platný. Bez overenia totožnosti nemôžete vedieť, či to je QR kód niekoho iného.“
https://www.facebook.com/1659408844318781/posts/2950188685240784/?d=n
QR kódy, ktoré „unikli“, tak nevypovedajú o ničom. Nevieme, či sú poslanci zaočkovaní, čo však stále neznamená, že nie sú. Slovensko.digital upozorňuje, že neplatný QR kód si vie dnes urobiť hocikto a preto musia byť ich kontroly podrobné. Najprv sa musia oskenovať a následne sa musí overiť totožnosť vlastníka. Iba tak môže tento systém fungovať.
Portál Slovensko.digital už začiatkom mesiaca rozbehol debatu o tom, ako vlastne kontrola GreenPassu vyzerá v praxi. Ľudí sa pýtali, či už GreenPass niekedy využili a ak, tak ako.
Na sociálnej sieti píšu: „Ak totiž GreenPass nie je načítaný overovacou aplikáciou, kontrolór nemôže vedieť, či nejde o podvrh, napr. iba obyčajný obrázok. Ak nie je takto overená totožnosť, kontrolór nemôže vedieť, či človek neukazuje platný GreenPass niekoho iného.“
Nariadenie o digitálnom covid preukaze začalo platiť v Európskej únii 1. júla, presne vtedy na Slovensku spustili aj aplikáciu GreenPass, ktorá slúži na uloženie týchto certifikátov v digitálnej podobe.
Samotný QR kód preto neznamená vôbec nič. To, či je platný a komu patrí sa dá zistiť až po naskenovaní kódu na to vymyslenou aplikáciou. Tá ukáže jej obsah, meno zaočkovaného, druh vakcíny a najmä, či kód nebol sfalšovaný a či je podpísaný autoritou z NCZI, ktorá určuje jeho platnosť.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: Slovensko.digital