Fico chce nové byty v Bratislave za 600 eur mesačne. Vláda výrazne zjednodušila podmienky

  • Premiér oznámil plán stavania nájomných bytov
  • Vláda zmenila podmienky, majú byť jednoduchšie
  • Študenti trpia ubytovacou krízou, bude plán riešením?
Fico, internát Átriové domčeky
Ilustračný obrázok TASR/Martin Baumann, Štefan Puškáš
  • Premiér oznámil plán stavania nájomných bytov
  • Vláda zmenila podmienky, majú byť jednoduchšie
  • Študenti trpia ubytovacou krízou, bude plán riešením?

Štát podporí výstavbu cenovo dostupných nájomných bytov. Tie by mali byť v primeranej kvalite, pričom vzniknú v spolupráci so súkromnými investormi. V piatok 22. novembra to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD) spolu s ministrom dopravy SR Jozefom Rážom (nominant Smeru-SD) na tlačovej konferencii. Nájom za byt v hlavnom meste by tak mohol zlacnieť na 600 eur mesačne.

Radosť by tak teoreticky mohli mať napríklad aj študenti. Ako informovalo SME, mnohí kvôli nedostupnosti bývania musia žiť v kanceláriách či robotníckych ubytovniach. Štát na nich totiž v rámci bývania „zabúda“. 

Byt v Bratislave za 600 eur 

Nový program výstavby nájomných bytov sľubuje významné zmeny v porovnaní s minulosťou. „V prvých dvoch zmluvách máme záväzok výstavby po 500 bytov,“ uviedol Fico. Štát teda plánuje v prvej fáze projektu postaviť tisíc bytových jednotiek, pričom správu zoznamu záujemcov bude mať na starosti štátna agentúra na podporu bývania. 

Významnou zmenou prešli podmienky pre developerov. Nové kritériá sú podstatne dostupnejšie. „Na vláde sme prijali rozhodnutie výrazne zmeniť tieto kritériá. Dnes sa môže uchádzať o spoluprácu so štátom a podpis zmluvy každý, kto spravuje minimálne 1 000 bytov a má hodnotu približne 100 miliónov eur,“ objasnil predseda vlády. V minulosti pritom museli firmy spravovať aspoň 10-tisíc bytov a mať obrat nad miliardu eur.

Program sa líši od predchádzajúcich plánov, ako zdôraznil premiér: „Za predchádzajúcej vlády sa vytváral akýsi obraz, že štát bude stavať sociálne nájomné byty s pomocou súkromných investorov. My sa však vôbec nerozprávame o sociálnych nájomných bytoch. Hovoríme o programe výstavby tradičných nájomných bytov, kde sa štát rozhodol spolupracovať so súkromnými investormi a za určitých podmienok z toho čerpať benefity.“

Developeri majú možnosť do programu zahrnúť aj už rozbehnuté projekty, rozumejúc, že firma nemusí stavbu vytvoriť. Stačí, ak odkúpi už existujúci objekt a zaradí ho do systému štátneho nájomného bývania. Štát si pritom nárokuje 40 percent bytov, ktoré môže využiť napríklad na ubytovanie zdravotníkov alebo učiteľov.

Nájomníci môžu očakávať výhodnejšie ceny oproti bežným trhovým podmienkam. „Ak by napríklad štandardné nájomné za trojizbový byt v Bratislave v primeranej kvalite bolo na úrovni 800 až 820 eur, zákon umožňuje zamestnávateľovi znížiť toto nájomné príspevkom až na 600 eur,“ uviedol premiér s dodatkom, že suma nezahŕňa energie.

Študenti žijú v kanceláriách 

21-ročná študentka Maja mala na výber v rámci bývania v hlavnom meste naozaj „lákavé“ ponuky. Ateliéry so zatečenými stenami, spoločnými sprchami a záchodmi za 280 eur, alebo na stredoškolský internát, ktorý sa jej podarilo vybaviť až niekoľko dní po začatí semestra. Ako píše SME, nakoniec sa jej ubytovanie podarilo nájsť v kancelárskych priestoroch.

Maja podobne ako tisícky ďalších študentov tento rok prišla o miesto na internáte. Viaceré ubytovacie zariadenia pre študentov sa totiž rozhodli rekonštruovať svoje priestory naraz. Školy ani mesto nedokázali zabezpečiť žiadnu náhradu a mnohí študenti si buď nájom v Bratislave nemohli dovoliť, alebo sa im jednoducho, neušiel.

Len pre predstavu, priemerná najnižšia suma za izbu je okolo 350 eur. Je však nutné dodať, že mnohí vysokoškoláci si musia bývanie utiahnuť z brigád a taktiež, že v tomto období je už realitný trh stabilnejší, ako býva práve koncom leta či v septembri, keď je dopyt po lacnom ubytovaní oveľa vyšší.

Tí, ktorí si musia zaplatiť bývanie práve z brigád, môžu bývať v robotníckej ubytovni alebo nebytovom priestore. Ďalšou možnosťou je podľa SME sivá zóna, teda bývanie v kanceláriách či skladoch. V týchto priestoroch sa však oficiálne nemôže žiť. 

Stavanie nájomných bytov by tak mohlo byť istým riešením aj pre študentov, ktorí by nemali možnosť bývania. Kedy sa však premiérov sľubný plán stane realitou zatiaľ nie je známe. 

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: SME, Startitup, Nehnuteľnosti

Najnovšie videá

Trendové videá